Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη, γιατί να αφαιρεθούν..τόσα χρόνια πώς τα κολλάγαμε σε όλες τις άδειες;;;

Εχεις δίκιο για το στεγασμένο επάγγελμα αλλά νομίζω ότι είναι μια παλιά ιστορία και δεν αφαιρούνται...

 

Πάντως δεν το είχα σκεφτεί ποτέ... αν βγαλεις άκρη σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, γιατί να αφαιρεθούν..τόσα χρόνια πώς τα κολλάγαμε σε όλες τις άδειες;;;

....

....

Παλαιοτέρα και ειδικά για κτίρια μικρού μεγέθους (2ροφάκια - 3ροφάκια) κατά κανόνα ο σοβατζής και ο μπογιατζής έβαζαν τις σκαλωσιές τους οπότε ήταν τμήμα του εργατικού τους.

 

Μετά δημιουργήθηκαν αρκετές εταιρίες που νοίκιαζαν και τοποθετούσαν τα ικριώματα και κόστιζε σημαντικά λιγότερο φυσικά να υπάρξει αυτή η λύση.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το γεμάτο πληροφορίες forum σας!

Ως ιδιώτης, επιχειρώ να εφαρμόσω εξωτερική θερμομόνωση στο σπίτι μου (κατασκευής 1977 και 1990 η προσθήκη του 2ου, διπλοκατοικία 2 ορόφων) κάνοντας χρήση του αρ. 4 παρ. 3 ιδ' του ΝΟΚ. Έκανα τις διατυπώσεις στην πολεοδομία με την γνωστοποίηση και ανοίγω καρτέλα στο ΙΚΑ. Το ερώτημά μου έχει να κάνει με την χρήση σκαλωσιάς, κινητής ή μη. Αν χρησιμοποιήσω σκαλωσιές άνω των 3 μέτρων, πρέπει να μπώ στην διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας με τα συμπαραμαρτούντα (τοπογραφικό -τελευταία άδεια είναι του 1990-, διάγραμμα κάλυψης, στατικά κτλ) με κόστος που θα επιβαρύνει 20% περίπου τον προϋπολογισμό -απ'ότι κατάλαβα. Με χρήση κινητής σκαλωσιάς ή αναβατορίου μπορώ προφανώς να το αποφύγω αυτό. Τα θέματα που θα ήθελα την βοήθειά σας, είναι τα εξής:

 

α) υπάρχει μέγιστο ύψος για την χρήση κινητών σκαλωσιών/πύργων ; Το πδ του 1980 αναφέρει τα 5 μέτρα σε εξωτερικούς χώρους αλλά διάφοροι επαγγελματίες νοικιάζουν κινητούς πύργους μέχρι και 20 μέτρα (!) , με χρήση αντιστηρίξεων βέβαια. Μήπως υπάρχει κάποια μεταγενέστερη οδηγία που προσδιορίζει το ύψος εργασίας του κάθε πύργου ή κινητής σκαλωσιάς ανάλογα με τις προδιαγραφές που θέτει ο κατασκευαστής -της σκαλωσιάς- ; Καταλαβαίνω ότι έχουν εκδοθεί ευρωπαϊκές οδηγίες για τις προδιαγραφές των σκαλωσιών αλλά δεν ξέρω πως εφαρμόζεται πρακτικά αυτό στο τοπικό μας χάος.

β) Εφόσον ο κατασκευαστής της σκαλωσιάς (πιστοποιημένης με πρότυπα ISO, DIN Κτλ) αναφέρει μέγιστο ύψος χρήσης, ποιός ο λόγος να εκδοθεί οικοδομική άδεια με μελέτη στατικότητας, επιστασία κτλ;

γ) Αν χρησιμοποιήσω μηχανικά αναβατόρια (φθάνουν μέχρι 12μ. ύψος εργασίας) είμαι καθ'όλα νόμιμος;

δ) Μήπως αν έχω έκθεση στατικότητας από μηχανικό για σταθερή σκαλωσιά ή πιστοποιημένη κινητή για το ύψος που θέλω, με την ανάλογη δήλωση στο ΙΚΑ/επιθεώρηση εργασίας, είμαι ΟΚ χωρίς να εκδόσω άδεια δόμησης;

 

Το θέμα μου είναι η μια πλευρά της οικοδομής (όπου έχω πρόσβαση από κοινόχρηστο χώρο όμορης πολ/κίας -αν συνεννοηθώ τελικά και με αφήσουν) η οποία έχει ύψος 10 μέτρα.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

....

με κόστος που θα επιβαρύνει 20% περίπου τον προϋπολογισμό -απ'ότι κατάλαβα.

....

....

 

Από την στιγμή που χρειάζεσαι σκαλωσιά είναι απαιτητή η άδεια δόμησης. Καμιά βεβαίωση μηχανικού δεν σε απαλλάσσει.

Πέρα όμως από τα οικονομικά και τα διαδικαστικά, που είναι σημαντικά, λαβε και έναν άλλο σημαντικό παράγοντα υπ όψιν σου.

Την ασφάλεια των εργαζομένων στην εργασία που θα τους αναθέσεις.

Η σκαλωσιά αυτό έρχεται να φροντίσει, αν είναι η κατάλληλη και έχει τοποθετηθεί κατάλληλα όπως προσδιορίζουν ειδικές προδιαγραφές σχετικά.

 

Πίστεψε με αν έχεις εργατικό ατύχημα σε ιδιοκτησία σου το τελευταίο που θα σε απασχολεί μετά θα είναι το κόστος των διαδικασιών.

Άρα κάνε μια καλή συνεννόηση με τεχνικό γραφείο και καλό συνεργείο με πρώτο μέλημα την ασφάλεια.

Όλα τα άλλα έπονται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εννοείται ότι με απασχολεί η ασφάλεια. Οι ενοικιαζόμενοι κινητοί πύργοι και τα μηχανικά αναβατόρια είναι ασφαλισμένα για ζημιές τρίτων, έχουν προδιαγραφές λειτουργίας και θα ασφαλιστούν στο ΙΚΑ όσοι δουλεύουν. Το πρόβλημά μου είναι με την απαραίτητη άδεια, που περιλαμβάνει τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψεις, στατικά κτλ (και ΙΚΑ το οποίο δεν πάω να γλιτώσω άλλωστε) με κόστος περίπου 2000, ενώ στην περίπτωση που χρησιμοποιηθεί η κινητή σκαλωσιά, αρκεί η ενημέρωση και μόνο της πολεοδομίας (με αυτήν έχω άλλωστε ξεκινήσει τις εργασίες).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν επειδή διάβασα πολλά και διαφορετικά, αν μπορεί ας ανακεφαλαιώσει κάποιος.

1) Χρειάζεται τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης. Αν είναι πρόσφατη η άδεια απαιτείται ξανά αμοιβή τοπογράφου;

2) Αν είναι πιστοποιημένη η σκαλωσιά απαιτείται πάλι στατική μελέτη;

3) Αν υπάρχουν διαφοροποιήσεις (όχι σημαντικές) πιθανόν να ζητηθούν και σχέδια όψεων;

4) ΣΑΥ - ΦΑΥ;

5) Δηλώσεις ανάθεσης - ανάληψης;

6) Όταν λέμε αρχιτεκτονικά εννοούμε τα σχέδια όψεων; Για απλό βάψιμιο σε τι χρειάζονται;

7) Αμοιβές από αναλυτικό ή νόμιμη ή ότι θέλουμε αφού είναι ελέυθερο το θέμα;

8-) Φωτογραφίες;

9) Τεχνική έκθεση;

10) Όψεις - κατόψεις ικριωμάτων;

11) Φορολογικά;

12) Πίνακα 3 ΙΚΑ;

13) Τίτλοι ιδιοκτησίας;

 

Μπορεί κάποιος να γράψει συγκεντρωτικά με τα σημερινά δεδομένα τι απαιτείται; Γιατί κάποιος προσθέτει κάτι, κάποιος άλλος αφαιρεί.....Μπερδεύτηκα!

Link to comment
Share on other sites

Απο σχετική άδεια (προ όμως Ν4030):

 

1/ Σε προσφατη άδεια δεν θα χρειαστείς τοπογραφικό, σε παλαιότερη ναι (Για το ποσο παλιό συνεννοήσου με ΥΔΟΜ) Δ/Κ οχι.

2/ Οχι

3/ Δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς με λεπτομέρεις, αν η φωτογραφίες σου δεν δείχνουν κάποια σημαντική παράβαση τουλάχιστον.

4/ Ναι

5/ Ναι

6/ Δεν χρειάζονται. Βάλε τα παλιά.

7/ Νόμιμες από αναλυτικό, συμβατικές από συμφωνία

8/ Ναι

9/ Ναι

10/ Όχι.

11/ Ναι

12/ Ναι

13/ Ναι +συνέλευση πολυκατοικίας και απόφαση συνέλευσης και εξουσίοδότηση στο διαχειριστή (αν μιλάμε για πολυκατοικία)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει κανείς άδεια με τον 4030; Στην πολεοδομία που ρώτησα μου είπαν να διαβάσω τον 4030, αλλά δε λέει συγκεκριμένα για τη σκαλωσιά. Να υποθέσω αν θέλει το ένα ή το άλλο; Αν με ρωτήσει κάποιος πελάτης ειλικρινά δε μπορώ να του απαντήσω αξιόπιστα, γιατί θα του πέντε πράγματα και στο τέλος ζητούν δεκαπέντε και εκτιθόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Η εξωτερική θερμομόνωση σε περίπτωση ισογείου στην ρυμοτομική , τι προβλέπει ? Υπάρχει περιορισμός στο πάχος ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.