Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Το Completion of a recognised Professional Year τι ακριβώς είναι; Προφανώς δεν είναι αν έχεις απλά ένα χρόνο προυπηρεσία που να αναγνωρίζεται εκεί... γιατί αλλιώς δε θα ξεκίναγε τους πόντους από τα 3 χρόνια προϋπηρεσίας overseas λίγο πιο πριν... Επίσης το Nomination by state/territory government και το Designated area sponsorship or nominated by state/territory government γνωρίζει κανείς τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Το Completion of a recognised Professional Year είναι ένας αποδεδειγμένος χρόνος εμπειρίας στο μηχανιλίκι εντός Αυστραλίας αλλά τα τρία χρόνια δίνουν αρκετούς πόντους (είναι το νέο σύστημα από Ιούλιο 2011), πάντα για την χώρα στην οποία δραστηριοποιήθηκες. Τα άλλα που ρωτάς είναι για την Visa 176 στην οποία σε σπονσοράρει στην ουσία μία συγκεκριμένη πολιτεία της Αυστραλίας ανάλογα βέβαια με το επάγγελμα που υπάρχει σε ζήτηση από την εκάστοτε τοπική κυβέρνηση, αλλά είσαι υποχρεωμένος να παραμείνεις στην συγκεκριμένη πολιτεία. Σε αυτήν την περίπτωση πριν την αίτηση για Visa και αφού γίνεις μέλος του Επιμελητηρίου Αυστραλίας, κάνεις αίτηση για σπονσοράρισμα από την πολιτεία που σε ενδιαφέρει (και αν το επάγγελμά σου είναι ζητούμενο + ΙELTS) και περιμένεις δυστυχώς λίγο καιρό ακόμη (δεν ξέρω πόσο).

Link to comment
Share on other sites

Κώστα λέει κατά λέξη στο έντυπο με το point system: Australian or overseas skilled employment in nominated occupation or a closely related occupation undertaken in the past 10 years: 3 years overseas - 5 points, 5 years overseas - 10 points etc. Και από κάτω έχει άλλη κατηγορία πιθανών πόντων με το Completion of a recognised Professional Year που δίνει κι αυτό 5 πόντους...

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμα ερώτηση, δε θέλω να σε κουράσω αλλά είσαι ο πρώτος που συναντάω που το έχει ψαξει αρκετά οπότε... 1000 ευχαριστούμε για τις πληροφορίες... Για να γίνεις μέλος του επιμελητηρίου πρέπει ήδη να πληρείς τα κριτήρια για τους 65 πόντους;

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη ερώτηση ο πρώτος χρόνος αμείβεται με 5 πόντους MONO EAN ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ και από εκεί και πέρα επιπλέον πόντοι εάν έχεις συνολικά τρία χρόνια ή πέντε χρόνια και ούτω καθεξής στην χώρα σου. Στην δεύτερη ερώτηση η απάντηση είναι όχι. Δεν έχει σχέση το Point system του immi με τα qualifications απο τους Engineers Australia.

Link to comment
Share on other sites

@ kwstas

 

μπήκα στον παρακατω σύνδεσμο:

 

http://www.engineersaustralia.org.au/membership/membership_home.cfm

 

αλλά δεν κατάφερα να βρω αυτό που έγραψες για:

 

''''Στο συγκεκριμένο επιμελητήριο δέχονται ισοτιμία 5 ετών σε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού (δηλαδή το ΕΠΜ ή ΑΠΘ η ότι άλλο της Ελλάδας) με Μάστερ''''

 

(π.χ. αν μπεις στο ICE στην Μεγάλη Βρετανία αναφέρει ότι όλα τα 5-ετή προγράμματα Μηχανικών στην Ελλάδα είναι eligible για Chartered Engineers)

 

μήπως μπορείς, αν ξέρεις, να μας δώσεις το link για να το δούμε...

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι εχω τις εξης 2 αποριες: 1) Το mail που εστειλε η αντιστοιχη υπηρεσια Australia needs skill μετα τη συμπληρωση της ηλεκτρονικης αιτησης ανφερε οτι καποιος θα ειδοποιηθει απο αυτους για την παρακολουθηση της εν λογω διημεριδας. Η απαντηση αυτη θα αποσταλλει περι τα τελη Σεπτεμβριου. Υπαρχει κανεις που να εχει λαβει τετοια απαντηση?

2) Εγω διατηρω δικο μου γραφειο εδω και 5.5 χρονια(πριν απο αυτο ειχα εργαστει σε 3 γραφεια) και εχω εκπονησει πληθος μελετων σε κτιριακα και βιοτεχνικα κτιρια. Επισης εχω ασχοληθει με τοπογραφικα παρα πολυ και εχω πολυ εμπειρια σε αυτα,εχοντας μαθει απ'εξω Ρωμαλιαδη και λοιπη σχετικη νομοθεσια με τοπογραφικα. Περαν αυτου ειμαι εκτιμητης σε Αγροτικη Τραπεζα και Εθνικη. Δεν κανω διαφημιση του εαυτου μου, απλα θελω να καταληξω στο εξης: ενας μηχανικος σαν κι εμενα που εχω ασχοληθει με αυτα τα αντικειμενα και πιστευω οτι εχω εμπειρια για τα εδω τουλαχιστον δεδομενα, θα μπορει να ειναι χρησιμος στην Αυστραλια? Το γεγονος οτι ξερεις ΓΟΚ και νομοθεσια για τοπογραφικα λεει κατι στους Αυστραλους? Πως μπορει να παρουσιαστει μια τετοια εμπειρια? Δεν υπαρχει καλυτερη συστατικη επιστολη απο ενα ντοσιε με εντυπα αδειων που αναφερουν το ονομα σου ως μελετητη και επιβλεποντα μηχανικο, αλλα αυατα πως μπορουν να εκτιμηθουν απο αυτους? Νομιζω οτι γινεται κατανοητο. Π.Χ. ενας νεος μηχανικος που εχει δουλεψει ως μηχανικος σε μια εταιρια και στην ουσια δεν εχει δει κατι απο την αρχη ως το τελος, εχω την εντυπωση πως μπορει να διατυπωσει ολυ καλυτερα τα προσοντα του απο εμενα και αλλους που ειμαστε "αδειατζηδες" και εχουμε αντιμετωπισει χιλιες φορες πιο δυσκολα προβληματα. Εχουμε φαει στη μαπα συνεργεια,πολεοδομιες, εφοριες, ΙΚΑ και λοιπα μαγαζια. Αυτα αντε να τα εξηγησεις σε αυτους. Πιστευω ομως οτι αν καταλαβουν με καποιο τροπο αυτην την κατηγορια μηχανικου, που στην ουσια εχει αντιμετωπισει μια ευρεια γκαμα προβληματων, μαλλον λογικα θα θελουν και αδειατζηδες(εννοω μηχανικους με διακ τους γραφεια). Περιμενω της αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

@ kwstas

 

μπήκα στον παρακατω σύνδεσμο:

 

http://www.engineersaustralia.org.au/membership/membership_home.cfm

 

αλλά δεν κατάφερα να βρω αυτό που έγραψες για:

 

''''Στο συγκεκριμένο επιμελητήριο δέχονται ισοτιμία 5 ετών σε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού (δηλαδή το ΕΠΜ ή ΑΠΘ η ότι άλλο της Ελλάδας) με Μάστερ''''

 

(π.χ. αν μπεις στο ICE στην Μεγάλη Βρετανία αναφέρει ότι όλα τα 5-ετή προγράμματα Μηχανικών στην Ελλάδα είναι eligible για Chartered Engineers)

 

μήπως μπορείς, αν ξέρεις, να μας δώσεις το link για να το δούμε...

ευχαριστώ!

 

 

Αυτό είναι : http://www.engineersaustralia.org.au/index.cfm?0FA76D91-D0CB-1145-12C8-16FF03511C24

 

Θέλει διάβασμα αρκετό στα booklets και θα τα βρεις όλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12.000 Έλληνες έχουν κάνει αίτηση για συμμετοχή στην έκθεση...

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=112201288

Έχει λάβει κανείς πρόσκληση μέχρι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Για να παρακολουθήσουν 12.000 άτομα τη 2ημερίδα, πρέπει το Σ.Ε.Φ. ολόκληρο να μισθώσουν και όχι απλά "κεντρικό ξενοδοχείο". Το ξεχνάμε αν είναι έτσι τα πράγματα...

Δεν έλαβα απάντηση ακόμα και ούτε το βλέπω να λαμβάνω. Έτσι κι αλλιώς απέχω πολύ από τα 65 μόρια για τη visa.

Πάμε για Καναδά που έχουμε και συγγενείς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.