Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Ροδόπουλε, δεν έχω ζήσει έξω αλλά πιστεύω ότι ΑΥΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι τα προβλήματα. Επίσης, ο zavi έχει δίκιο εν μέρει πλην όμως ισχύει ότι όσοι έχουν οικογένειες και υποχρεώσεις δεν έχουν τα περιθώρια λάθους που τυχόν έχουν οι "τυχοδιώκτες"...

 

Να συμπληρώσω επίσης ότι έχω επιλύσει πολύ δύσκολα προβλήματα στην ζωή μου σαν μηχανικός ή και προγενέστερα αλλά τα πλέον δυσκολότερα είναι τα ζητήματα "καλής ψυχολογίας" της οικογένειας. Αν ο γιος μου δεν θέλει να πάει σχολείο αύριο, δεν μπορώ να κάνω τίποτα...Ή είναι τόσο δύσκολο να τον πείσω που μου φαίνεται ευκολότερο να λύσω τα στατικά μιας γέφυρας...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι φίλε μου, διότι στην γέφυρα έχεις συγκεκριμένα δεδομένα και γνωρίζεις τον τρόπο χειρισμού των. Αλλά ο χειρισμός ενός παιδιού είναι κάτι που δεν πατάει σε κανόνες και νόμους που τους γνωρίζουν όλοι, όπως δεν γνωρίζουν όλοι να επιλύσουν μια γέφυρα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και οσον αφορα στη διατυπωση τη βρισκω τραβηγμενη, θα συμφωνησω με την ουσια αυτων που γραφει ο zavi. Οντως ετσι ειναι. Δεν πρεπει κανεις να περιμενει να του ερθουν ουρανοκατεβατα τα πραγματα. Αν αυτοι δεν θελουν να επικοινωνησουν με ολους η να καλεσουν ολους, με γεια τους με χαρα τους. Κανεις δεν απαγορευει σε κανεναν να κανει ο'τι κινησεις επιθυμει σε οποιαδηποτε κατευθυνση της υδρογειου. Θα πρεπει να αναφερουμε ομως οτι το να απαντα εστω και με ενα τυπικο mail καποιος δεν ειναι και τοσο κακο. Οσο με αφορα αυτο επεσημανα. Η κατασταση ειναι οπως την ξερουμε, δεν θελω να μπω σε περισσοτερες αναλυσεις.

Σταθμιζεις τα υπερ και τα κατα της Ελλαδος,γιατι εκτος απο κατα εχει σαφως και υπερ και παντα θα εχει, και εν τελει αποφασιζεις. Κανεις φανταζομαι δεν επιθυμει να φυγει ετσι αναιτια απο τη χωρα του. Ολοι οδηγουνται σε αυτες τις σκεψεις απο καποιες καταστασεις που αντιμετωπιζουν. Το τι θα κανει τελικα ο καθενας, μονο αυτος και η οικογενεια του το γνωριζουν. Κατι μου λεει πως αν υπαρξει μεγαλη φυγη(και ενδεχομενως καποιους αυτο τελικα να τους "βολεψει") τα πραγματα μαλλον χειροτερα θα ειναι για οσους μεινουν,οσο και αντιφατικο και αν φαινεται. Αυτοι που θα μεινουν θα ειναι αυτοι που ηδη κοβουν την πιτα εδω περα και καποιοι αλλοι νεωτεροι που αντεξαν, αλλα αυτοι κυριως που κοβουν την πιτα. Το οποιο με απλα μαθηματικα σημαινει οτι αυτοι που θα μεινουν, ο'τι νομοθεσια και να τους βαλεις θα βρουν τροπο και παραθυρα να την παρακαμψουν και να διατηρησουν αυτο το status quo που υπαρχει. Θα εξακολουθει δηλαδη να συμβαινει η ιδια κατασταση.

Οπως και να εχει, ευχαριστουμε την Αυστραλιανη κυβερνηση για το ενδιαφερον που μας εδειξε, ελπιζω να τιμησουν Ελληνες συναδελφοι τη φανελα του Μηχανικου στα χωματα αυτα, και οσοι πανε να μας πουν αν οντως αξιζε τον κοπο να ξενιτευτουν εκει περα.

Ελπιζω να μπουν αυτοι τουλαχιστον στον κοπο.

Και κατι τελευταιο που δεν θα ηθελα να εκληφθει ως προσωπικη βολη, αλλα η εκφραση της προσωπικης μου γνωμης. Εγω δεν διαπιστωσα πουθενα μιζερια και συναφη συναισθηματα των γραφοντων σε αυτο το thread. Οι ανθρωποι εκφραζουν την προσωπικη τους γνωμη και οπως αντιλαμβανονται το γεγονος αυτης της διημεριδας. Ολοι εχουν αξιοπρεπεια και κυριως με τα χαστουκια που εχουμε δεχτει κοιταμε και γυρω μας(εκτος Ελλαδος) μηπως υπαρχει και καποιο μερος που να αξιζει τον κοπο να κανουμε τη δουλεια μας ή να προσφερουμε τις υπηρεσιες μας, και οσο με αφορα, να μπορουμε ενδεχομενως να μην παμε για μια "αρπαχτη" τυπου 2-3-4 χρονια οπως Ντουμπαι, αλλα να κατσουμε καπου μονιμα οπου να μπορει να μεγαλωσει σωστα το παιδι μας ή τα παιδια μας. Τιποτε περισσοτερο,τιποτε λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το πράγμα είναι απλό. Ο Έλληνας ενθουσιάζεται και πέφτει με τα μούτρα σε ότι ακούει.

Άκουσε χρηματιστήριο.. και η κουτσή Μαρία μέσα

Άκουσε φωτοβολταικά.. και η κουτσή Μαρία μέσα

Άκουσε Αυστραλία...και η κουτσή Μαρία μέσα.

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι πρεμούρα έπιασε τους πάντες με αυτήν την περίφημη 2ημερίδα.

Δηλαδή τί περίμεναν? Ότι κάποιος θα τους προσλάμβανε on the spot ανάμεσα σε 100-200 άτομα, στην βαβούρα ενός τέτοιου event, χωρίς 2,3 συνεντεύξεις? Και μάλιστα θα αναλάμβανε το κόστος και τα διαδικαστικά της visa???Ώπα ρε τίγρεις ηρεμήστε!

 

Αν δεν ήταν η πρεμούρα αυτή τότε ποιά ήταν? Να ενημερωθεί κάποιος για τις πολλές και περίπλοκες διαδικασίες? Αυτά υπάρχουν όλα στα site του immigration και πάς και στην πρεσβεία στην Αθήνα και ενημερώνεσαι.

Αλλά καλά τα λέει ο zavi.

Αν νομίζει κανείς ότι θα βρεί δουλειά στο ΑΛΛΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ , από αγγελία στο internet από το σαλόνι στην Ελλάδα, ή μέσω των διαφόρων recruiters είναι γελασμένος. (Εκτός αν είναι κανένας Ροδόπουλος με τις τρελά εξειδικευμένες γνώσεις). Ο μόνος τρόπος είναι να πάς εκεί, έχονταας ξοδέψει ένα κεφάλαιο 20.000-30.000 ευρώ για την βίζα, τα αεροπορικά, τις μετακομίσεις, ενοικίαση σπιτιού, μετακινήσεις εντός Αυστραλίας για εύρεση εργασίας, living expenses κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ειδικα για τη νεα ζηλανδια, γινονται 2ημεριδες καθε εξι μηνες.ελλαδα δεν εχουν γινει ακομη, αλλα οποιος καιγεται, κοβει τους καφεδες εξω, μαζευει λεφτα, κ βγαζει εισητηριο για λονδινο, βρισκει ενα hostel με κοριους και κοινοχρηστο μπανιο για 2 ημερες, και παει και παρακολουθει την ενημερωση.

 

εκει, βρισκει λιστα υποψηφιων εργοδοτων, παιρνει τα email τους, στελνει βιογραφικα και περναει συνεντευξεις απο skype.αν προσληφθει, του βρισκουν αυτοι τροπο να τον φερουν, τα εξοδα δικα του, το ρισκο παντα υπαρχει.

 

μη γελιομαστε, οποιος καιγεται για εξω, το κυνηγαει με χιλιους τροπους. ουρανοκατεβατη ευκαιρια ΔΕΝ υπαρχει, ζουμε στο 2011...

 

και φυσικα, οπως λεει και ο agrafiot, με τη συμπληρωση μιας δηλωσης ηλεκτρονικα απο τον καναπε, ο θεος δεν δινει δουλεια....

 

επισης

 

εχω δουλεψει με αρκετους τυχιδιωκτες με οικογενεια.αυτοι, μετακομιζουν καθε 2 χρονια, και ΠΟΤΕ δεν λενε οχι, ακομη και στο τιμπουκτου, αρκει να υοαρχει δουλεια. πρωτα πανε μονοι τους στο μερος και στηνονται, με κατοικια ασφαλεια δουλεια κλπ και ΜΕΤΑ φερνουν την οικογενεια, ΑΝ τη φερουν....

 

πολλοι απο αυτους κανουν ΜΗΝΕΣ να δουν την οικογενεια τους.ετσι λοιπον, το να πιστευει καποιος οτι απλα θα τηλεμεταφερει την ευτυχια του απο εδω σε καποια αλλη χωρα, εχει μεγαλη πλανη.απο τη στιγμη λοιπον που ψαχνετε εξω, απλα να ξερετε οτι αυτα ειναι για τυπους με @@, ΜΕΓΑΛΑ @@. οποιος θεωρει οτι δεν ειναι τετοιος, καλυτερα να καθησει εδω να πληρωνει το βενιζελο.

 

κ οσο για μενα προσωπικα, εχω υπαρξει τσιγγανος (ετσι λεγομαστε οσοι μετακομιζουμε καθε χρονο), κ αποφασισα οτι θα γινω τυχοδιωκτης μολις τελειωσει καθε ελπιδα ελλαδα. και η ζωη του τσιγγανου επιτασσει οτι ΟΛΑ σου τα πραγματα, τα ρουχα και το σπιτι σου, ειναι ο,τι μπορει να χωρεσει ενα πορτ-μπαγκαζ αυτοκινητου....

Link to comment
Share on other sites

κ οσο για μενα προσωπικα, εχω υπαρξει τσιγγανος (ετσι λεγομαστε οσοι μετακομιζουμε καθε χρονο), κ αποφασισα οτι θα γινω τυχοδιωκτης μολις τελειωσει καθε ελπιδα ελλαδα. και η ζωη του τσιγγανου επιτασσει οτι ΟΛΑ σου τα πραγματα, τα ρουχα και το σπιτι σου, ειναι ο,τι μπορει να χωρεσει ενα πορτ-μπαγκαζ αυτοκινητου....

 

Και εγώ έτσι ήμουνα...μέχρι που έκανα την λ@λ@κία πρόπερσυ και αγόρασα σπίτι. Άντε να βρεις αγοραστή τώρα για να τελειώνεις μια και καλή από Ελλάδα...

 

ΥΓ Πάντως είναι καλή περίπτωση παιδιά για όποιον ενδιαφέρεται! Με θέα θάλασσα, υπόγειο playroom και άνετη θέση πάρκινγκ...:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα email τελικά με την απόρριψη.

 

Thank you for your interest in the forthcoming Skills Australia Needs

information sessions. We sincerely apologise for the delay in contacting

you.

Due to very strong interest in the event, we regret to advise that we are

unable to offer you an invitation on this occasion. Please note, this does

not necessarily indicate that your skills are not required in Australia.

This also does not have any bearing on your eligibility to migrate to

Australia.

It has been necessary to limit the number of people invited in accordance

with venue capacity and the need to ensure an even representation at the

event of skills/occupations in demand in Australia.

After the event has taken place, we will email relevant information

regarding skilled migration pathways to all persons who have registered

their interest in attending the event.

Thank you again for your interest.

Regards,

Skills Australia Needs team

Department of Immigration and Citizenship

 

Γενικά, συμφωνώ με τον zavi. Ο "τυχοδιωκτισμός" θέλει @@ (δεν ξέρω προσωπικά αν τα έχω, ενδέχεται όμως να τα βρω σύντομα καθώς η μόνη εναλλακτική που θα έχει απομείνει θα είναι να καθαρίσω κανέναν εν ψυχρώ). Και είναι απόφαση ζωής να πορευθείς έτσι. Οι ευκαιρίες παραμένουν στον 3ο κόσμο με το αντίτιμο που αυτό συνεπάγεται βέβαια.

Η Αυστραλία παραείναι προοδευμένη και σε 5 χρόνια το πολύ, θα έρθει στην κατάσταση που είναι και ο υπόλοιπος δυτικός κόσμος (αν δεν έχει συμβεί κάτι συγκλονιστικό εν τω μεταξύ).

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ευστοχα σχολια και κυριως αυτο περι του "απο μηχανης θεου"

που επικαλουμαστε διαχρονικα εμεις οι ελληνες που αλλοτε ειναι το

ξανθο γεννος, αλλοτε η αγελαδα του χρηματιστηριου και αισχατως

η Αυστραλια.

 

Το γιατι ακομα δεν εχει εκδηλωθει μαζικα το φαινομενο του

τυχοδιωκτισμου ειναι γιατι ακομα η κατασταση δεν εχει φτασει

στον απροχωρητο. Του χρονου τετοιο καιρο με μαθηματικη

ακριβεια θα ειναι πολυ περισσοτεροι αυτοι που θα τα παιξουν

ολα για ολα χωρις να τους νοιαζει και πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα τα ίδια με τον tpanag αν και ξεπερνάω τα 65 μόρια με βάση την αξιολόγησή τους.

Πάντως το ζήτημα παραμένει ότι πρέπει να το έχεις αποφασίσει για τα καλά ότι θέλεις να πας στην Αυστραλία...διότι δεν είναι και δίπλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.