Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Ερώτηση.

 

¨Οταν μεταβιβάζεται ένα διαμέρισμα με πάρκινγκ και αποθήκη και έστω δεν έχουν καμμία αυθαιρεσία, για πόσες βεβαιώσεις μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσοχή:

 

1. Σε περίπτωση που έχουμε: Στην οικοδομική άδεια ΕΝΑ διαμέρισμα. Στην αυτοψία, στην πραγματικότητα, στα συμβόλαια ΔΥΟ διαμερίσματα. Τότε απαιτείται Άδεια ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ ΕΝΟΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ σε δύο, από την οικεία πολεοδομία και στη συνέχεια εκδίδουμε ΔΥΟ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ για εγγραφές εμπράγματων δικαιωμάτων σε αυτά.

 

2. Όταν εγράφεται εμπράγματο δικαίωμα σε ένα διαμέρισμα, τότε ελέγχουμε για αυθαιρεσίες όλα τα ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΜΑΤΑ αυτού (π.χ. αποθήκες, θέσεις στάθμευσης κ.λπ.) και εκδίδουμε ΜΙΑ βεβαίωση που αφορά στη συνολική ιδιοκτησία (αν φυσικά μεταβιβάζεται ολόκληρη).

Link to comment
Share on other sites

Μία εφόσον είναι παρακολουθήματα.

Ενώ αν έχουν δικά τους χιλιοστά θέλει ξεχωριστή βεβαίωση για το κάθε ένα, σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.Υπάρχει κάποιος που συνέταξε συμφωνητικό για βεβαίωση νομιμότητας???Ένα πρότυπο μπορείτε να ανεβάσετε???και αν έχει ανέβει ήδη κάπου μια βοήθεια να το βρω...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κατέβασμα αρχείων- αυθαίρετα-έντυπα

 

Ευχαριστώ αλλά αυτό είναι συμφωνητικό για τακτοποίηση αυθαιρέτου...εγώ θέλω συμφωνητικό για βεβαίωση που το ακίνητο δεν διαθέτει αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, η ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΕΡΓΟΥ Ν.4014 που έχω ανεβάσει στα downloads του site μπορεί να χρησιμοποιηθεί για όλες τις εργασίες ενός μηχανικού.

Απλώς πρέπει ο καθένας από εμάς, κρατώντας τα βασικά στοιχεία της σύμβασης αυτής, να φτάξει διάφορα "πρωτότυπα" τα οποία να χρησιμοποιεί για διάφορες κάθε φορά περιπτώσεις.

Από μια βεβαίωση Ν.4014 (αν κρίνει απαραίτητο να φτιάξει) μέχρι την έκδοση ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κι εγω εχω. αν και δεν ξερω κατα ποσον θα ητανε χρησιμο απο τη στιγμη που νομιμη αμοιβη δεν εχει θεσπιστει...

Αν θελεις, το στελνεις και σε μενα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.