Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Άλλο πράγμα να λήξει η προθεσμία υπαγωγής στο νόμο και άλλο το να καταργηθεί ο νόμος.

Εννοείται ότι συνεχίζουμε να εκδίδουμε βεβαιώσεις περί μη αυθαιρεσίας, κανονικότατα.

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, έχω εκδόσει βεβαιώσεις μηχανικού για διαμερίσματα που δεν είχαν αυθαιρεσίες και δεν έχω ασχοληθεί με δηλώσεις αυθαιρέτων.  Μου ζητήθηκε να εκδώσω βεβαίωση για διαμέρισμα που έχει έναν τακτοποιημένο ημιυπαίθριο από άλλο μηχανικό. Μπορείτε να μου πείτε τι διαφορετικό συμπληρώνω στο σύστημα διαχείρισης δηλώσεων και βεβαιώσεων;

Ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

lia, στο στάδιο που επιλέγουμε μία από τα 3 στανταρ κειμενάκια που μας εμφανίζει το σύστημα, εσύ θα επιλέξεις το κειμενάκι που αναφέρει : " ότι σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια .....δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, πλέον αυτών που υπάγονται στις εξαιρέσεις της παρ.2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2013. Αν δεν κάνω λάθος είναι το δεύτερο κειμενάκι.

 

Προσοχή , θα πρέπει να έχει περαιωθεί η τακτοποίηση με τον 3843!!!! πράγμα που θα αναφέρεις και στην τεχνική έκθεση.

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚΤΖΙ

δηλαδή:

τα στοιχεία υπολογισμού, πρόστιμα και δείκτες τα αφήνω σαν να μην είχε αυθαιρεσία;

στα φύλλα καταγραφής δεν δηλώνω παραβάσεις;

στα οικονομικά στοιχεία τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ σωστά που αναφέρει ο ΑΕΚΤΖΙΣ, να προσθέσω ότι πρέπει να γίνει έλεγχος για παραβάσεις που δεν αφορούσαν τον 3843 και μπορεί να υπάρχουν (πχ ύψος - διαμερισμάτωση κτλ).

Το ότι ρυθμίστηκε ο Η/Χ  δεν σημαίνει ότι η ιδιοκτήσια είναι αυτομάτως κατά το σύνολό της νόμιμη.

 

Κατά τα λοιπά και εάν όλα είναι όπως πρέπει, εκδίδεις μια βεβαίωση σαν όλες τις άλλες (τη δεύτερη επιλογή) και απλά προσθέτεις στα σχόλια της δήλωσης μια μικρή περιγραφή με τον αριθμό της δήλωσης του 3843 και τον χώρο που ρυθμίστηκε.

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

lia,δεν δηλώνεις παραβάσεις,αν δηλώσεις παραβάσεις θα σου βγει πρόστιμο πράγμα που δεν το θέλεις γιατί εσύ θέλεις να εκδωσεις βεβαίωση. Στα οικονομικά στοιχεία συμπληρωνεις την αμοιβή σου. Κανεις δηλαδή ότι έκανες μεχρι τώρα, απλά επιλέγεις την δεύτερη επιλογή που σου βγάζει το σύστημα. Όπως πολύ σωστά επισήμανε ο yιan,αναγράφεις στην καρτέλα που υπάρχει η τεχνική έκθεση τον αριθμό τακτοποιησης με τον 3843.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν οι κοινοχρηστος διαδρομος εχει μια εσοχη της ταξεως του 0,70Χ1,20 και στο τελος αυτης βρισκεται η εισοδος του διαμερισματος μου, ακριβως διπλα απο την οποια υπαρχει μια χωνευτη ντουλαπα η οποια ομως μεγαλωσε κατα 20 εκατοστα, τρωγοντας επι της ουσιας τμημα της προαναφερθεισας εσοχης, η οποια μετατρεπεται πλεον σε 0,70Χ1,00, θα χορηγουσατε βεβαιωση οτι ειναι νομιμο το διαμερισμα η οχι?

 

Το συνολικο "κερδος" του διαμερισματος απο αυτη τη μετακινηση ειναι 0,14 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα προκύπτει επειδή η ντουλάπα "βγαίνει" στο κοινόχρηστο διάδρομο.από το θέμα κέρδους σε τετραγωνικά και σε το επιπλέον μήκος υποθέτω ότι θα είναι μέσα στο 2% των αποκλίσεων. δε μπορεί να " κλείσει" με κάποιο τρόπο η ντουλάπα στην αρχική θέση της?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.