Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από ποιον το αγοράζει ο αγοραστής;

 

Ασε κατάλαβα. Γίνεται κύριο συμβόλαιο σε εκτέλεση προσυμφώνου, Στου αγοραστή βεβαίως...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σόρρυ για την τετριμμένη ερώτηση, αλλά έχω χάσει κάποια επεισόδια, μπορεί να εκδοθεί τώρα που δεν ισχύει ο Ν.4014/11 βεβαίωση μη αυθαιρεσίας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη αν το συγκεκριμένο topic ειναι το κατάλληλο για την ερώτηση μου, αλλά θα ήθελα την άποψη σας. Σε διαμέρισμα που πρόκειται να πωληθεί υπάρχει κλειστός ΗΧ περίπου 4 τ.μ. Αρνήθηκα να δώσω βεβαίωση μέχρι να ψηφιστεί ο νέος νόμος και να γίνει τακτοποίηση και στη συνέχεια έμαθα από τον ιδιοκτήτη ότι βρέθηκε μηχανικός που θα δώσει βεβαίωση, μου είπε μάλιστα και το όνομα του. Σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν μπορούμε να κάνουμε κάτι ή απλά δεχόμαστε ότι υπάρχουν και αυτοί οι "συνάδελφοι";

Link to comment
Share on other sites

Δέξου το.

Ο συνάδερφος θα βρεθεί μπροστά στον ιδιοκτήτη ή το συμβολαιογράφο για εξηγήσεις αργά ή γρήγορα. Ελπίζω μόνο να μην αργήσει αυτή η....ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου.

 

Επιπρόσθετα μην πιστεύεις απόλυτα τον ιδιοκτήτη, μερικοί πονηροί ρίχνουν άδεια να πιάσουν γεμάτα..

Θεωρώ αυτονόητο ότι εξέτασες πως δεν είσαι εντός των αποδεκτών αποκλίσεων.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εντός των αποδεκτών αποκλίσεων. Το πρόβλημα μου είναι ότι ο συγκεκριμένος συνάδελφος είναι γνωστός για τις τακτικές που ακολουθεί. Τελοσπάντων, το παίρνω απόφαση ότι έτσι λειτουργούν ορισμένοι και συνεχίζω. Είμαι νέα στη δουλειά και θυμώνω με τέτοιες συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη αν το συγκεκριμένο topic ειναι το κατάλληλο για την ερώτηση μου, αλλά θα ήθελα την άποψη σας. Σε διαμέρισμα που πρόκειται να πωληθεί υπάρχει κλειστός ΗΧ περίπου 4 τ.μ. Αρνήθηκα να δώσω βεβαίωση μέχρι να ψηφιστεί ο νέος νόμος και να γίνει τακτοποίηση και στη συνέχεια έμαθα από τον ιδιοκτήτη ότι βρέθηκε μηχανικός που θα δώσει βεβαίωση, μου είπε μάλιστα και το όνομα του. Σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν μπορούμε να κάνουμε κάτι ή απλά δεχόμαστε ότι υπάρχουν και αυτοί οι "συνάδελφοι";

Κάνε έναν κόπο και ρώτα στο ΤΕΕ τι μπορείς να κάνεις... Έτσι, απλά για να έχουμε μία απάντηση λίγο πιο επίσημη για τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να είμαστε πολύ καλοί γνώστες μιας υπόθεσης πριν κρίνουμε συναδέρφους. Εάν δεν έχουμε στα χέρια μας συμβόλαια, σχέδια δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχει γίνει, τι έχει γραφτεί στο συμβόλαιο κτλ. Επίσης εάν δεν είμαστε άμεσα ενδιαφερόμενοι καλά θα είναι να μην μπέκουμε στα πόδια τρίτων. Θεσμοθετούνται διαδικασίες (ηλεκτρονική ταυτότητα, ελεγκτές δόμησης κτλ) όπου ελέγχεται ο ρόλος του μηχανικού όσο αφορά την συναλλαγή ακινήτων.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Μα είμαστε άμεσα ενδιαφερόμενοι όταν χάνουμε δουλειές από συναδέλφους που (αποδεδειγμένα) λειτουργούν παράτυπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.