Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

Μικρη παρενθεση:

 

Μηπως θα επρεπε να δημιουργηθουν επιμερους κατηγοριες (ανα περιπτωση), ετσι ωστε να διευκολυνουμε την αναζητηση?....

πχ.

- Εξωστης

- Δωμα

κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λεβητας πετρελαιου σε μπαλκονι.......:rolleyes: με προυπολογισμο και λοιπες παραβασεις;;;;;;Το τεε δηλωνει αναρμοδιο.....:roll:

 

Με αναλυτικό προυπολογισμό πάει.

Διαφορετικά και το μπαλκόνι και το λεβητοστάσιο βοηθητικοί χώροι είναι

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μη βαζουμε με αναλυτικο και την αναρτηση των εξωτερικων μοναδων κλιματιστικων στα μπαλκονια τοτε?

 

Ε οχι και προστιμο για το λεβητα στο μπαλκονι....

Link to comment
Share on other sites

Μικρη παρενθεση:

 

Μηπως θα επρεπε να δημιουργηθουν επιμερους κατηγοριες (ανα περιπτωση), ετσι ωστε να διευκολυνουμε την αναζητηση?....

πχ.

- Εξωστης

- Δωμα

κλπ.

Αν είναι εφικτό θα ήταν πολύ καλό κάτι τέτοιο! Εϊμαστε στην πρώτη εβδομάδα εφαρμογής του νόμου και ήδη έχουμε γεμίσει πολλά τόπικ με δεκάδες σελίδες και άπειρες περιπτώσεις αυθαιρεσιών. Αν γίνεται (έστω από εδώ και πέρα τα νέα ποστ) να μπουν σε υποκατηγορίες θα γλιτώναμε όλοι και κόπο και χρόνο. ;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει στο ερώτημα μου: εξώστης μετατράπηκε σε κατοικία υπολογίζεται με αναλυτικό προ υπολογισμό ή με το φύλλο καταγραφής?? ρωτάω γιατί έχει γίνει αλλαγή χρήσης ?? κατά τη γνώμη μου με φύλλο καταγράφης! Ευχαριστώ

Με φύλλο καταγραφής.

 

Το λέβητα στο μπαλκόνι? Να βάλουμε και την απλώστρα στη ρύθμιση? Έχουμε και λέμε υπέρβαση κάλυψης, Ο.Γ. στο προκήπιο... α, είναι δεκαετίας η απλώστρα, οπότε έχουμε και παλαιότητα. Μήπως όμως πάει με αναλυτικό? Α, και τους πίνακες του φυσικού αερίου και τις σωληνώσεις, α, και αυθαίρετη αλλαγή όψεων, κάτι γκράφιτι και κάτι συνθήματα, μονίμως βάφω τους τοίχους, αλλά πάλι τους γράφουν διάφοροι νεαροί.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγω δύο πράγματα σχετικα με υπόγειους χώρους.

έχω μία περίπτωση οπού σε νομίμως υφιστάμενο υπόγειο ο ιδιοκτηήτης έχτισε δύο έξτρα δωμάτια κύριας χρήσης (ισόγεια μπροστά-υπόγεια πίσω). Αυτά τα υπολογίζω με 50% πρόστιμο ή όχι? Γιατί στο παράδειγμα 2 τών προστίμων υπολογίζει την αλλαγή χρήσης με 50%.

Σε μία άλλη περίπτωση δύο δεξαμενές νερού έγιναν τελικά δωμάτια. Εδω πάω με αλλαγή χρήσης (????) η απλά με υπέρβαση δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτησω κατι για να ειμαι σιγουρη

Εχω αυθαιρετο με αδεια και μοναδικη αυθαιρεσια υπερβαση δομησης και καλυψης ταυτοχρονα 100τμ

Υπολογιζω μια φορα τα 100τμ ως υπερβαση δομησης και μια ως υπερβαση καλυψης (με ολους τους συνετλεστες)

Ρωταω γιατι σε δοκιμη που εκανα μου βγαινει το προστιμο της καλυψης μεγαλυτερο απο της δομησης

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να κανεις δυο υπολογισμους?

Και υπερβαση καλυψης και υπερβαση δομησης δεν εχεις?

 

Ε, σε ενα φυλλο υπολογισμου και τα δυο με τους αναλογουντες συντελεστες

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα ειναι 100 τμ Χ διαφοροι συντελεστες Χ υπερβαση δομησης Χ υπερβαση καλυψης?

και αν εχω 100τμ υπεβαση δομησης απο τα οποια μονο τα 50 ειναι υπερβαση καλυψης τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το μονο που εχει καθορισει αυτο το κρατος με αυτον τον βλακωδες νομο ειναι τα παραβολα..ολα τα αλλα θεματα ουτε καν φλου...ερμαιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.