Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Oπως ειπε ο tpanag μια χαρα σε καλυπτει μη θεωρημενη "αποδειξη εισπραξης"

Ακομα και μαγαζια κοβουν με τη σφραγιδα τους πανω...πχ για προκαταβολη ή ακομα κια εξοφληση και το τιμολογιο κοβεται μαζι το δελτιο αποστολης...

 

Φαεθον δεν ειναι το φυλλο στο μπλοκακι...

Γτ αν κοβαμε και για τα 50-100Ε προκαταβολης θα επρεπε να θεωρουμε καθε μηνα μπλοκακι..

Και κ γω μια ΑΠΥ κοβω συνολικα, σκεφτομαι (κατοπιν συννενοησης με το λογιστη) να εχω και μη θεωρημενο μπλοκ "αποδειξης εισπραξης".

ΜΟΝΟ σε περιπτωσεις ΟΑ που εχουν καταβληθει τμηματικα οι αμοιβες στην ΕΤΕ (πχ ανα μελετη) μονο τοτε εχω κοψει αντιστοιχες ΑΠΥ για να ταυτιζονται με το ποσο της καταθεσης...

 

 

Μυρι με το ΦΕΜ δεν εχεις θεμα..

Σε περιπτωση ΟΑ που ειχα πληρωθει με 5 καταθεσεις αμοιβων, εκοψα 5 ΑΠΥ και 1 ΦΕΜ....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

θα τελειώσω λέγοντας ένα πράγμα. Το τι θα κάνει ο καθένας είναι προσωπικό θέμα. Αλλά όλα είναι καλά όταν τα πράγματα βαίνουν καλά. Αν κάτι στραβώσει δεν ξέρεις από που θα σου έρθει...

Link to comment
Share on other sites

1) Έχω βγάλει μια βεβαίωση για αδόμητο αγροτεμάχιο. Η Α.Π.Υ πρέπει να κοπεί στο όνομα που έχω δηλώσει στο σύστημα (δηλ. του ιδιοκτήτη) ή μπορεί να κόψω την Α.Π.Υ σε άλλο όνομα του αγοραστή (που στην πραγματικότητα αυτός πληρώνει).

 

2) Έχω βγάλει 2 βεβαίωσεις για αδόμητο αγροτεμάχιο. Μπορώ να κόψω μία ΑΠΥ ή απαιτούνται 2 ΑΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

Φαεθον ξερεις καλα οτι η νομοθεσια ειναι μπ##ρδελο....

 

Ασχολουμαστε με ΦΕΚ 5 ωρες τη μερα και 1 ωρα με τη δουλεια μας...

 

Η κουβεντα σκοπο εχει να βρεθει λυση, νομιμη, σωστη, τυπικη κτλ..

Link to comment
Share on other sites

1) Έχω βγάλει μια βεβαίωση για αδόμητο αγροτεμάχιο. Η Α.Π.Υ πρέπει να κοπεί στο όνομα που έχω δηλώσει στο σύστημα (δηλ. του ιδιοκτήτη) ή μπορεί να κόψω την Α.Π.Υ σε άλλο όνομα του αγοραστή (που στην πραγματικότητα αυτός πληρώνει).

Κακώς πληρώνει ο αγοραστής.

Εσύ απόδειξη θα κόψεις στον πωλητή. Αυτός σε φώναξε.

 

2) Έχω βγάλει 2 βεβαίωσεις για αδόμητο αγροτεμάχιο. Μπορώ να κόψω μία ΑΠΥ ή απαιτούνται 2 ΑΠΥ;

Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Γράψε όμως και τα 2 οικόπεδα στην αιτιολογία (ελπίζω να έχεις το μεγάλο μπλοκ και όχι σαν το αποδείξεων πληρωμής που έχουμε στο γιαπί).

 

νομιμη & λογική λύση δεν υπάρχει!

όταν υπάρχει τότε δεν μπαινουμε στον κοπο να την αναλύσουμε :)

Το απόσπασμα του ΚΒΣ βρίσκεται 2 σελίδες πίσω.

Τώρα το πως το ερμηνεύει ο κάθε ένας είναι άλλο θέμα.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Αν βγαίνοντας ο πελάτης από το γραφείο μας μπει ο ΣΔΟΕ και δει τα χρήματα τι θα του πεις, τους έδωσα αθεώρητη απόδειξη;

 

"Δικά μου είναι και τα έβγαλα από το πορτοφόλι μου να τα μετρήσω" θα τους πω. Έλα Φαέθωνα τώρα, ας μην υπερβάλλουμε. Μανία καταδίωξης μας έχει πιάσει τελικά μου φαίνεται. Εκατομμύρια αλλάζουν χέρια "μαύρα" και συζητάμε για αυτά τα ψίχουλα.

Το ΣΔΟΕ κοιτάζει αν υπάρχει παραχθέν "έργο" που δε συνοδεύεται από απόδειξη. Δεν θα κάτσει να μετρήσει τα κέρματα που έχω στο γραφείο και θα πρέπει να τα δικαιολογήσω. Η ανησυχία μου εμένα ήταν πως δικαιολογούμε αν ο πελάτης έχει στα χέρια του στοιχεία (δουλειά που κάναμε για αυτόν δηλαδή) με τα οποία αν "στραβώσει" μπορεί ενδεχομένως να μας καταγγείλει. Από όσο κατάλαβα αν μπορούμε να αποδείξουμε ότι η δουλειά δεν περατώθηκε ούτε καν αυτό αποτελεί κίνδυνο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

ας μας καταγγείλει ... να έχουμε αφορμή να αρχίσουμε και εμείς το κυνήγι ... ωριαία αποζημίωση θα ζητάμε να δεις που θα πάει ο λογαριασμός

έτσι κάνουν οι δικηγόροι όταν τους τα πρήζουν ζητάνε ωριαία αποζημίωση

Link to comment
Share on other sites

Κακώς πληρώνει ο αγοραστής.

Εσύ απόδειξη θα κόψεις στον πωλητή. Αυτός σε φώναξε.

 

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Γράψε όμως και τα 2 οικόπεδα στην αιτιολογία (ελπίζω να έχεις το μεγάλο μπλοκ και όχι σαν το αποδείξεων πληρωμής που έχουμε στο γιαπί).

 

Ευχαριστώ.

 

 

Το απόσπασμα του ΚΒΣ βρίσκεται 2 σελίδες πίσω.

Τώρα το πως το ερμηνεύει ο κάθε ένας είναι άλλο θέμα.

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.