Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

όντας φρέσκια στο "παιχνιδι" προσπαθώ να βγάλω άκρη... και με τα περί αυθαιρέτου(συντελεστές σχέδια κτλ) και με την όλη διαδικασία!! Δεν έχω ξανα-ασχοληθεί και έχω απορίες που ίσως φανούν αστείες.. αλλά έχω πέσει στα βαθιά.. κάποιος το σωσίβιοοοοο!! :lol:

Λοιπόν..για την αμοιβή... κάνουμε συμφωνητικό γράφουμε μια τιμή... μετά κόβουμε ΑΠΥ.. μετά υποθέτουμε οτι πληρωνόμαστε... τι κάνουμε;;

Βρίσκουμε τη νόμιμη μέσω ΤΕΕ και βάσει της νόμιμης βγάζει τις διάφορες εισφορές και πληρώνω αυτές στην ΕΤΕ;; Άρα πρέπει να ανοίξω λογαριασμό στη Εθνική!;!; :shock: Πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά;;

Και για να υπολογίσω τη νόμιμη... τι κατηγορία έργου βάζω στο σύστημα?! Επίσης μπορώ να κάνω άπειρες δοκιμές με το σύστημα του ΤΕΕ.. ή "χρεώνομαι" οτι έχω κάνει αυτά τα έργα;;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σχετικά με την ανεδιήγητη "εγκύκλιο" του ΤΕΕ που κυκλοφόρησε και την οποία ανέβασα χθες, το ΤΕΕ λέει ότι δεν έχει καμία σχέση με το εν λόγω κείμενο και ότι πρόκειται για κακόγουστο αστείο. Εντάξει, περίεργο χιούμορ, αλλά γελάσαμε όλοι!!! :confused: :confused: :confused:

 

Θα έπρεπε ίσως να τους πω ότι με όλα όσα έχουν κάνει δεν θα μας εξέπληττε και τρομερά μια τέτοια εγκύκλιος από μέρους τους....

 

Ωστόσο η συνάδελφος που μου το προώθησε δεν έχει απαντήσει ακόμα σχετικά....

 

Συγνώμη αν η ανάρτηση προκάλεσε κάποια αναστάτωση, θεώρησα καλό να το παραθέσω μπας και βγάλουμε κάποια άκρη...

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

1. Λοιπόν..για την αμοιβή... κάνουμε συμφωνητικό γράφουμε μια τιμή... μετά κόβουμε ΑΠΥ.. μετά υποθέτουμε οτι πληρωνόμαστε... τι κάνουμε;;

 

2.Βρίσκουμε τη νόμιμη μέσω ΤΕΕ και βάσει της νόμιμης βγάζει τις διάφορες εισφορές και πληρώνω αυτές στην ΕΤΕ;; Άρα πρέπει να ανοίξω λογαριασμό στη Εθνική!;!; :shock: Πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά;

 

3.Και για να υπολογίσω τη νόμιμη... τι κατηγορία έργου βάζω στο σύστημα?! Επίσης μπορώ να κάνω άπειρες δοκιμές με το σύστημα του ΤΕΕ.. ή "χρεώνομαι" οτι έχω κάνει αυτά τα έργα;;

1. Κάνεις συμφωνητικό (και το βάζεις στο ντουλάπι σου), ΠΡΩΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ και μετά βγάζεις το δελτίο από την τσάντα!!!

2. Ο λογαριασμός στην Εθνική είναι ειδικός. Αναφέρεις περί τίνος πρόκειται και ξέρουν. Δυστυχώς δε θυμάμαι αν απαιτούνται τίποτα δικαιολογητικά. Ότι σου φαίνεται σχετικό πάρ το μαζί.

Για την πληρωμή (απάντηση από τον 5ο στο κεντρικό ΤΕΕ) συμπληρώνεις στα 4τυπα της Εθνικής τη συμφωνηθείσα και το αντίστοιχο ΦΠΑ (στα σχετικά χωρία) και τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ σημειωμένες κάπου εκεί δίπλα. Εναλλακτικά αφήνεις τον ταμεία ταμία να το συμπληρώσει... Για το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ συμπληρώνουμε ένα μονοσέλιδο, πρέπει να υπάρχει κάπου στο σαιτ του ΤΣΜΕΔΕ.

3. Κάνεις άπειρες δοκιμές στο σύστημα. Κατηγορία ΜΕΛΕΤΗ και εργασίες πλην του 4014, ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ και τις αντίστοιχες του τοπογραφικού, ανάλογα με την περίπτωσή σου.

 

Άντε και καλό κολύμπι...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το οφ τόπικ, αλλά η τελευταία μου ατάκα παραπάνω μου έφερε συνειρμικά μία σκηνή από μία πολύ αγαπημένη μου ταινία (ίσως ΤΗΝ αγαπημένη μου Ελληνική)

 

1:34:20

 

http://www.youtube.com/watch?v=vlGVvRlcYFM

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι.. έχω δηλαδή τρέξιμοοοο... Ευχαριστώ πολύ sagiasd... και θα ξαναενοχλήσω αν έχω κι αλλες απορίες!!!

Αυτό ακούστηκε σαν απειλή... αλλά δε πειράζει... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήταν η δεύτερη φορά που νιώθω εξοργισμένος γιατί και πάλι πρόκειται για γνωστό. Θέλω να τα πω να ψυχοθεραπευτώ...

 

1)Γνωστός με αυθαίρετο εντός ήρθε και μου ζήτησε προσφορά. Του λέω μια ξεφτίλα τιμή (σκέφτηκα ημιάνεργος παλιός συμμαθητής). Υπόψιν ήθελε ΕΓΣΑ, αποτύπωση και γενικά τη διαδικασία.Εγώ GPS δεν έχω οπότε είχα και αυτό το έξοδο.Του τη λέω την τιμή και μου λέει άλλος μηχανικός του έδωσε κομπλέ τιμή 500Ε.Με ΦΠΑ μέσα.=>406 προ ΦΠΑ=>365προ ΤΣΜΕΔΕ & ΤΕΕ => 250 καθαρά???

 

2)Ομοίως με άλλον γνωστό του πατέρα μου, που η ξεφτιλισμένη τιμή θα ανέβαινε κανένα κατοστάρικο...

 

Νιώθω τόσο οργισμένος και προσβεβλημένος... τί είδους οικονομικός μετανάστης είμαι ρε π@@στη μου?Τί γίνεται ρε γαμώτο?Τί προσδοκούν αυτοί που δίνουν αυτές τις τιμές?

 

Σόρρυ για το ξέσπασμα!

Edited by AKK
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οτι και να πεις έχεις δικιο!!!!!!!!!!!!!

 

κάπου αλλού....εχθές είχαμε μια κουβέντα για τό πόσο χαμηλά έχουμε πέσει!!!!

 

βλέπεις...πολύ χαμηλά δυστυχώς έχουμε πέσει!!!!

 

http://www.michanikos.gr/topic/23656-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%A5%CE%A0%CE%95%CE%9A%CE%91-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9/page__st__120

Link to comment
Share on other sites

Να τα βλέπουν αυτά όσοι υποστήριζαν την κατάργηση των ελαχίστων πριν 1+ χρόνο. Η καταστροφή μας ήταν αυτό που συνέβη. Πάρτε το χαμπάρι. Να κάτσω να ασχοληθώ τουλάχιστον 2 μέρες (και άλλες 2 που έφαγα να βρω τα σχέδιά του) μόνο και μόνο για να υπολογίσω πρόστιμο (σήμερα έφαγα σχεδόν όλη τη μέρα ήδη και άκρη δε μπορώ να πω ότι έβγαλα) για το αυθαίρετο του τελευταίου υποψήφιου πελάτη που τα έχει κάνει κουλουβάχατα και δε βγαίνει άκρη, για να του ανακοινώσω το νούμερο και να πάει στον άλλον που θα του πει 500€ αμοιβή και θα του κάνει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι για να τον έχει "χαρούμενο" με χαμηλό πρόστιμο; Λυπάμαι αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να δουλέψω έτσι εγώ. Ούτε θα ξεφτιλιστώ (στην καλύτερη περίπτωση), ούτε φυλακή θα πάω. Δυστυχώς καταρρέουμε και πρέπει οπωσδήποτε να βρούμε κάτι άλλο να κάνουμε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ tpanag, η ελάχιστη=νόμιμη πώς θα κρατούσε τις αμοιβές σε ικανοποιητικό επίπεδο? Γιατί, πριν δεν γινόταν εκπτώσεις (ρωτάω, δεν ξέρω!) ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.