Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

πειτε μου αν εχω καταλαβει καλα:

Η αμοιβη μηχανικου μπορει να κατατεθεί στην ΕΤΕ κατα τα γνωστα ή να μην γινει καταθεση της αμοιβης και να πληρωθουν στο ΤΕΕ ή στην τραπεζα μονο οι εισφορες υπερ ΤΕΕ. Σωστα?

Σε δυο πολεοδομιες μου δημιουργησαν προβλημα λεγοντας οτι θελουν το διπλοτυπο της καταθεσης της αμοιβης. Ομως εχω ηδη πληρωσει τις εισφορες υπερ ΤΕΕ, οποτε αν κανω καταθεση της αμοιβης θα ξαναγινουν κρατησεις για το ΤΕΕ!

Πως τεκμηριωνεται αυτο λοιπον, ωστε να τους το παω και να ληξη το θεμα?

(Στη μια περιπτωση κιολας θελω να παρω ρευμα και επειγομαι!) ευχαριστω

 

Τότε να πας να καταθέσεις 10 ευρώ συμφωνηθείσα στην ΕΤΕ και να τους πας το διπλότυπο για να το βουλώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Στο ζήτημα που αναφέρθηκε πιο πάνω.

Καλά πληρώνουμε μόνο τις κρατήσεις στην ΕΤΕ.

Αν μας ζητηθεί από τους φωστήρες να φανει και η κατάθεση της αμοιβής, τότε;

 

Δε νομίζω να έχουμε κάνα πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή μας, αν είναι κάτω από 1.500 ευρώ (συνολικά με το ΦΠΑ) δεν χρειάζεται να κατατεθεί πουθενά!

Δεν έχουν πιά το "δικαίωμα" να ζητούν κατάθεση αμοιβής (πολεοδομία, ΤΕΕ κ.λπ).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει από το 2010 ειδική απόφαση γι' αυτό από το Υπουργείο Οικονομικών, σχετικά με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό ή μέσω τραπεζική επιταγής του ποσού για όλες τις συναλλαγές μεταξύ των φορολογούμενων για ποσά άνω των 1.500 ευρώ με το ΦΠΑ (για το 2011 ήταν 3.000 ευρώ). Δεν θυμάμαι ποιά απόφαση ήταν....

Επίσης το ΤΕΕ, οι πολεοδομίες κ.λπ. πλέον δεν ζητούν αποδεικτικό κατάθεσης αμοιβής (το αναφέρει και ο νέος νόμος έκδοσης αδειών δόμησης κ.λπ.).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι πολεοδομίες κ.λπ. πλέον δεν ζητούν αποδεικτικό κατάθεσης αμοιβής (το αναφέρει και ο νέος νόμος έκδοσης αδειών δόμησης κ.λπ.).

εμενα μου ζητησαν δημιουργωντας μου προβλημα, στο οποιο ακομα δεν εχω βρει λυση. Μηπως γινεται μονο για τις νεες αδειες?

 

Οντως ισχυει αυτο για τα 1500 ευρω, και αφορα ολες τις συναλλαγες(δεν εχει να κανει η πολεοδομια με αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα χρειαζόμουνα την βοηθεια σας γιατί τα καινούρια συστήματα με έχουνε ταλαιπωρήσει αρκετά.

 

-Καταρχήν σχετικά με τις αμοιβές αυθαιρέτων:

1)εισφορές ΤΕΕ υπολογίζει το σύστημα, σωστά?

2)εισφορές ΤΣΜΕΔΕ υπολογίζουμε στο έντυπο ξεχωριστά?

3)ΦΕΜ πληρώνουμε για τα αυθαίρετα?

 

-Στην πρώτη εντολή για αυθαίρετο που έβγαλα στο σύστημα δεν πέρασα την συμφωνειθήσα αμοιβή και πλέον είναι σε τελική υποβολή με συμφωνηθείσα 0. Τι κάνω? ΑΠΥ έχω κόψει κανονικά μικρότερη της νόμιμης.

 

-Στις βεβαιώσεις εισφορές και ΦΕΜ χρειάζονται? απο το σύστημα αμοιβών περνάμε τις βεβαιώσεις?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Υ.Γ. Αυτό με την τελική υποβολή με έχει αγχώσει...

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι

2)Ναι

3)Ναι επί της συμφωνειθήσας αμοιβής

Κάνε άλλη υποβολή και βάλε τη συμφωνειθήσα. Εγώ στις βεβαιώσεις κόβω μόνο ΑΠΥ, τώρα δεν είμαι σίγουρη για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

-Στην πρώτη εντολή για αυθαίρετο που έβγαλα στο σύστημα δεν πέρασα την συμφωνειθήσα αμοιβή και πλέον είναι σε τελική υποβολή με συμφωνηθείσα 0. Τι κάνω? ΑΠΥ έχω κόψει κανονικά μικρότερη της νόμιμης.

-Στις βεβαιώσεις εισφορές και ΦΕΜ χρειάζονται? απο το σύστημα αμοιβών περνάμε τις βεβαιώσεις?

 

- Κάνε συμφωνητικό με τον πελάτη για το ποσό που ΄κόπηκε η ΑΠΥ.Αν θες μπορείς με φαξ να ενημερώσεις το ΤΕΕ για το "κατά λάθος" αυτό και αν θέλει να σου ανοίξει την δήλωση να περάσεις τη συμφωνημένη και να ξανακάνεις οριστικη.Αν δεν θέλουν θα είσαι καλυμμένος με το συμφωνητικό

-Οχι και πάλι Οχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.