Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Καλημέρα

Σε περίπτωση που τακτοποιώ αυθαίρετο που ανήκει στη μητέρα μου, πρ'επει να πάρω απαλλαγή αμοιβών από το Τεε? Και αν ναι, τότε πληρώνω Φεμ πάνω στη νόμιμη?

Γιατί αν ισχύει αυτό, δε μπορώ να κάνω συμφωνητικό για 100 ευρω και να πληρώσω Φεμ 10? Οι κρατήσεις και στις 2 περιπτώσεις παραμένουν ίδιες πάνω στη νόμιμη.

Γενικά το παραπάνω ερώτημα (και η απάντησή του) καλύπτει και οποιαδήποτε μελέτη ή επίβλεψη, όχι μόνο δλδ για 4014?

Link to comment
Share on other sites

Πλέον, η αμοιβή για οποιαδήποτε εργασία (4014, μελέτη) είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης και συνεννόησης μεταξύ μηχανικού και πελάτη. Το ποσό που τελικά θα κόψεις στην ΑΠΥ σου, μπορεί να είναι το οποιοδήποτε, αρκεί βέβαια να μπορεί να δικαιολογηθεί στην εφορία. Συνεπώς, για τη μητέρα σου, μπορείς να βάλεις για παράδειγμα 50 € ΑΠΥ + ΦΠΑ.

 

Το ΦΕΜ ΠΑΝΤΑ πληρώνεται επί του ποσού που γράφεις στην ΑΠΥ (επί των 50€ εν προκειμένου), αλλά οι κρατήσεις σου θα είναι επί της νόμιμης που θα προκύψει (διαδικασία 4014 + αποτύπωση).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε περίπτωση που τακτοποιώ αυθαίρετο που ανήκει στη μητέρα μου, πρ'επει να πάρω απαλλαγή αμοιβών από το Τεε? Και αν ναι, τότε πληρώνω Φεμ πάνω στη νόμιμη?

Γιατί αν ισχύει αυτό, δε μπορώ να κάνω συμφωνητικό για 100 ευρω και να πληρώσω Φεμ 10? Οι κρατήσεις και στις 2 περιπτώσεις παραμένουν ίδιες πάνω στη νόμιμη.

Γενικά το παραπάνω ερώτημα (και η απάντησή του) καλύπτει και οποιαδήποτε μελέτη ή επίβλεψη, όχι μόνο δλδ για 4014?

Οι κρατήσεις ΤΕΕ, ΕΜΠ, ΤΣΜΕΔΕ, χαρτόσημα επί της νόμιμης. ΦΠΑ και ΦΕΜ επι της συμφωνηθείσας.

Από όσο γνωρίζω απαλλαγή μπορείς να πάρεις για κάθε μελέτη-επίβλεψη που αφορά ανέγερση κατοικίας (αυτά αναγράφονταν στα υποδείγματα αίτησης που έδινε το ΤΕΕ) για συγγενικό σου πρόσωπο που έχει την κυριότητα του οικοπέδου και ήταν η δεύτερη περίπτωση ανάμεσα σε άλλες που αφορούσαν απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής.

Με την εφορία είναι το θέμα. Νομίζω οτι χρειάζεται να γίνει άτυπη δωρεά για να μην καταβάλεις το ΦΕΜ. Ένα τηλέφωνο στο ΤΕΕ να διαφώτιζε περίσσοτερο τα πράγματα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ πάντα πάει με την απόδειξη που κόβεις, αρα με τη συμβατική που συμφωνείς...!

Link to comment
Share on other sites

Άρα λέω ότι τελικά μήπως είναι προτιμότερο να κάνω ένα συμφωνητικό για 50 ευρω, απ' ότι να πάρω απαλλαγή! γιατί ναι μεν οι κρατήσεις είναι το ίδιο, το ΦΕΜ όμως θα βγει πολύ παραπάνω στην περ'ιπτωση της απαλλαγής

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα είχε ειπωθεί (νομίζω το άκουσα από τον πρόεδρο του ΤΕΕ/ΤΚΜ σε ένα σεμινάριο) ότι "αφού υπάρχει διαδικασία απαλλαγής, να την τηρούμε".

Βέβαια, μερικά παραρτήματα του ΤΕΕ (ΤΚΜ, Λάρισας) μας λένε να πληρώνουμε κρατήσεις και για τις βεβαιώσεις....

 

Προσωπικά, θα επέλεγα να κάνω τη ζωή μου εύκολη και προς πάταξη της γραφειοκρατίας θα έκοβα απόδειξη 50 € και "γειά σας" !!!

Link to comment
Share on other sites

Mία πολύ μικρή (και τραγική) λεπτομέρεια. Επειδή οι κρατήσεις υπόκεινται σε ΦΠΑ, πρέπει η ΑΠΥ και η "συμφωνημένη" η αμοιβή να μπορεί να το καλύπτει. Πρέπει λοιπόν για να είμαστε "εντάξει" το ποσό της ΑΠΥ να είναι τουλάχιστον ίσο με τις κρατήσεις (πχ 80€)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 για την λεπτομέρεια!!!

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο, αν και πάλι μπορείς να πεις ότι τα έβαλα από την τσέπη μου για την ψυχή της μάνας μου!!! :razz:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο για μια περίπτωση επίβλεψης σε νέα οικοδομή της μητέρας μου, για την οποία ετοιμάζομαι τις επόμενες μέρες να πάω στην πολεοδομία για τη σφραγίδα για το ρεύμα και δεν ξέρω αν η πολεοδομία θα δεχθεί τη διαδικασία του συμφωνητικού αντί αυτή της απαλλαγής. Επίσης μπορεί να υπάρχει πρόβλημα αν το συμφωνητικό έχει σημερινή ημερομηνία, ενώ οι εργασίες έχουν ολοκληρωθεί? Στο φάκελο της πολεοδομιας θα πρέπει να υπάρχει και το συμφωνητικό?

Edited by kakallia
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι δεν αφορά την μητέρα σου αλλά έναν οποιονδήποτε πελάτη!

Ήθελες και συμφώνησες να πληρωθείς μετά την ολοκλήρωση του έργου! Που το πρόβλημα;

Επίσης γιατί να μην δεχτούν το συμφωνητικό αντί της απαλλαγής; Ήθελα και χρέωσα την μητέρα μου, τον αδερφό μου ή ήθελε να με πληρώσει για να με βοηθήσει σε αυτές τις δύσκολες εποχές... Πάλι που το πρόβλημα;

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους[/url]

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.