Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Ανάλογα για τι μεγέθη μιλάμε. Με το γράμμα του νόμου το 500 Ευρω είναι ανά κατηγορία παράβασης. Επειδή κατάλαβαν πως με αυτόν τον τρόπο τα 500 είναι πολλά, στον καινούργιο νόμο που φτιάχνουν μιλάνε για  ένα 500 Ευρω για 15000 Ευρώ αναλυτικού ανεξαρτήτως κατηγορίας παράβασης, που είναι και πιο σωστό. Οπότε κρίνε και πράξε κατά συνείδηση. Προσωπικά κάνω κάτι το ενδιάμεσο. Η ΄΄κατηγορία παράβασης΄΄ είναι αρκετά γενική και ελαστική μπορείς να χωρέσεις διάφορα πράγματα μέσα.

 

Πουθενά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Δεν πρόκειται να ισχύσει.

Πιθανότατα απλώς ανέβασαν το ποσό του προϋπολογισμού για την καθεμία παράβαση κατηγορίας 13 και τίποτα περισσότερο.

Άσε που δεν έχουν ξεκαθαρίσει το αν θα πληρώνεται 500 ευρώ ή 250 παράβολο και 500 πρόστιμο (=750) ή 250 παράβολο και 250 πρόστιμο που θα μπορούν να πάνε σε 60 δόσεις....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Δεν αναφέρει το προσχέδιο περί ανεξαρτήτως κατηγορίας.

Απλά έχουν ανεβάσει τον προϋπολογισμό.

Εγώ κρατάω μία πισινή μην αλλάξουν και το τιμολόγιο υπολογισμού.

Link to comment
Share on other sites

Άρα για αυτή την στιγμή που μιλάμε, εσείς θα βάζατε στον ίδιο προϋπολογισμό την διαφορετική υψομετρική διαμόρφωση του ακαλύπτου (από αυτό της αδείας) και την μη τήρηση της φύτευσης ?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται για το τι μέγεθος ΄΄υψομετρικής διαμόρφωσης΄΄ μιλάμε και το τι μέγεθος μη τήρησης της φύτευσης.

 

Κάθε περίπτωση θέλει διαφορετική αντιμετώπιση. 

 

Πάντως εγώ από το άρθρο 18 παρ. 5 άλλο καταλαβαίνω όσον αφορά το 500 Ευρω.

 

Μένει να δούμε.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ καταλαβαίνω για την κατηγορία 13 ότι αφού έχουν παραλείψει το "ανά κατηγορία παράβασης" μάλλον τις ομαδοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

απο που προκυπτει οτι το 500 αρικο ειναι ανα κατηγορια παραβασης?στο νομο 4014 δεν αναφερεται.η λεμπεση το λεει?

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

και εδώ:

(N4030/11 49§6) Για παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), καταβάλλεται παράβολο 500 ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται ανά είδος παράβασης με αναλυτικό προϋπολογισμό. Προϋπολογισμός έως και 5.000 ευρώ θεωρείται μία (1) παράβαση για την οποία καταβάλλεται πρόστιμο 500 ευρώ. Ο αριθμός των παραβάσεων ανά είδος προκύπτει από το πηλίκον του αναλυτικού προϋπολογισμού της δια του ποσού των 5.000 ευρώ, στρογγυλοποιούμενο προς τα άνω. Ο συνολικός αριθμός των παραβάσεων του ακινήτου σημειώνεται στο τετραγωνίδιο 13 του πίνακα του Παραρτήματος.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται για το τι μέγεθος ΄΄υψομετρικής διαμόρφωσης΄΄ μιλάμε και το τι μέγεθος μη τήρησης της φύτευσης.

 

Κάθε περίπτωση θέλει διαφορετική αντιμετώπιση. 

 

Πάντως εγώ από το άρθρο 18 παρ. 5 άλλο καταλαβαίνω όσον αφορά το 500 Ευρω.

 

Μένει να δούμε.

ΟΚ, στην περίπτωσή μου  μη τήρηση φύτευσης κατά 13,50 μ² < απαιτούμενα (40,00 μ²) και υποβάθμιση της στάθμης του πίσω ακαλύπτου του οικοπέδου κατά 1,30 μ. σε σχέση πάντα με το εγκεκριμμένο της αδείας

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.