Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

Pavlos33

said

"Επομένως αν με τη λέξη "κτίσμα" εννοούσε κτίριο, τότε καλώς εκδίδονται βεβαιώσεις αδόμητων αν υπάρχουν αυθαιρεσίες που δεν είναι κτίρια (π.χ περιφράξεις κλπ)."

 

 

Aν θεωρησουμε οτι,

 

 κτίσμα  ειναι  οτιδήποτε έχει χτιστεί

δόμημα [κτιριο]   ειναι κάθε κατασκευή με σκεπή και τοίχους που χρησιμεύει για να μένουμε μέσα σ' αυτή, να δουλεύουμε κτλ.

 

θα μπορουσαμε να υποθεσουμε οτι ο νομοθετης εν γνωσει του χρησιμοποιησε τον ορο "κτισμα"

για να συμπεριλαβει  καθε τι που εχει "χτισθει"   υπο την  ευρεια εννοια 

[και εχει "πολεοδομικη"  χρησιμοτητα. - αποθηκες, υπογεια στον ακαλυπτο, σταυλοι κλκλπ...

αρα δεν περιλαμβανονται τα ερειπια  εν γενει...]

και δεν εννοει  μονον το κτιριο=δομημα

Φαινεται οτι    αυτο να  ειναι πιο λογικο....

 

Ετσι περιλαμβανεται  και εκεινη η "παλαια πλακα- βαση θεμελιωσης" [προφανως μετα απο εκσκαφες, κατασκευη πεδιλων κλπ. εργασιες τεχνικης υποδομης]

που αναφερθηκε πιο πανω....

 

και η περιφραξη, οχι ως "κτισμα"  αλλα ως "κατασκευη  για την οποια απαιτειται   ΟΑ"..

 

γνωμη μου, οκ?

 

με τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη.

Ο νομοθέτης όφειλε να συμπεριλάβει στη διατύπωση πολεοδομικό ορισμό και όχι έναν "εκλαϊκευμένο" ορισμό που χωράει πολλές ερμηνείες.

Και στους δυο τελευταίους οικοδομικούς κανονισμούς υπάρχει σχετικός ορισμός για το τι είναι κτίριο και όφειλε να τον έχει χρησιμοποιήσει.

Η εντύπωση που δίνει από τη διατύπωση που χρησιμοποίησε είναι ότι μάλλον παραπέμπει σε κτίριο και όχι σε κάθε κατασκευή. Όπως για τις βεβαιώσεις αναφερόμαστε σε αυθαίρετες κατασκευές που προσαυξάνουν κάλυψη, δόμηση, ύψος ή διαφοροποιούν τη χρήση και μπορούμε να μεταβιβάσουμε ακίνητο, που έχει μικρές αυθαιρεσίες οι οποίες δεν επηρεάζουν τα προαναφερθέντα πολεοδομικά μεγέθη, το ίδιο ίσως ήθελε να διατυπώσει και στην περίπτωση των οικοπέδων-γηπέδων. Να μεταβιβάζονται δηλαδή αν έχουν αυθαιρεσίες που δεν σχετίζονται με αυθαίρετο κτίριο, όπως περιφράξεις, πλακοστρώσεις κλπ.

Η ασάφεια αυτή προκαλεί το να φυλάγονται οι συνάδελφοι και να ρυθμίζουν τέτοιες κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και αξιότιμε Δημήτρη, πραγματικά θα ντρεπόμουν να ζητήσω χρήματα ή να απαιτήσω να τακτοποιήσει πελάτης μια περίφραξη...

 

Αποψη μου πάντα.

 

Σε περιπτώσεις που είχαμε θεματάκια με παλιες αποθήκες κτλ, εκεί οκ, μπήκαν τα JCB και τελείωσε το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μένεις εκτεθειμένος είτε είσαι από την μια πλευρά είτε από την άλλη, γίνεται η μεταβίβαση και ο επόμενος ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια δόμησης, πως γκέγκεν ατό; Bγαίνει συνεννόηση με τον ελεγκτή δόμησης; Το δηλώνεις μετά; Ποιός θα πληρώσει τα 500..μιλάμε για μια προβλεπόμενη και βολική περίφραξη εντός σχεδίου..κτλ κτλ..

Edited by GMEPH
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα 

 

Μια συντομη ερωτηση;

Σε εντος οικισμου οικοπεδο εχουμε 3 αυτοτελεις ανεξαρτητες διηρημενες καθετες ιδιοκτησιες οι οποιες συσταθηκαν το 2009 

η μια απο αυτες εχει ΟΑ και κτισμα τωρα η αλλη θελει να πουληθει και θελει βεβαιωση αδομητου..

Ποιες οι κινησεις μου?

Βγαζω για την μια ξεχωριστα η πρεπει να ελενχθει το κτισμα?

στο ποσοστο συνιδιοκτησιας τι βαζω? 100 %?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μένεις εκτεθειμένος είτε είσαι από την μια πλευρά είτε από την άλλη, γίνεται η μεταβίβαση και ο επόμενος ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια δόμησης, πως γκέγκεν ατό; Bγαίνει συνεννόηση με τον ελεγκτή δόμησης; Το δηλώνεις μετά; Ποιός θα πληρώσει τα 500..μιλάμε για μια προβλεπόμενη και βολική περίφραξη εντός σχεδίου..κτλ κτλ..

 

 

η βολική περίφραξη εντός σχεδίου ακόμα και οι πέτρινες μάντρες ακόμα πιο βολικές

όταν βγει άδεια δόμησης  ΟΤΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ  θα μπουν στην άδεια

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα αντλητικά τι κάνουμε; Εγώ ζητούσα πρώτα τακτοποίηση αλλά σε δύο που ήρθαν για βεβαίωση, μόλις τους είπα για τακτοποίηση γκρίνιαξαν και πήραν από άλλον συνάδελφο, βεβαίωση αδομήτου....

Έχω χάσει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα 

 

Μια συντομη ερωτηση;

Σε εντος οικισμου οικοπεδο εχουμε 3 αυτοτελεις ανεξαρτητες διηρημενες καθετες ιδιοκτησιες οι οποιες συσταθηκαν το 2009 

η μια απο αυτες εχει ΟΑ και κτισμα τωρα η αλλη θελει να πουληθει και θελει βεβαιωση αδομητου..

Ποιες οι κινησεις μου?

Βγαζω για την μια ξεχωριστα η πρεπει να ελενχθει το κτισμα?

στο ποσοστο συνιδιοκτησιας τι βαζω? 100 %?

 

Ευχαριστω!

 

 

πας  με το 25/2

 

εχει  το 100%   του -εστω- 33% που ανηκει στην     "αδομητη" καθετη

 

[και  καθε καθετη να ανηκει σε περισσοτερους συνιδιοκτητες....]

 

2. Στην περίπτωση που το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί

οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μέχρι τις 28.7.2011, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών

μεγεθών, την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης, που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε

συνιδιοκτήτη δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλη

οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα αντλητικά τι κάνουμε; Εγώ ζητούσα πρώτα τακτοποίηση αλλά σε δύο που ήρθαν για βεβαίωση, μόλις τους είπα για τακτοποίηση γκρίνιαξαν και πήραν από άλλον συνάδελφο, βεβαίωση αδομήτου....

Έχω χάσει τίποτα;

Εσύ δεν έχασες τίποτε.

Ο τακτοποιησάκιας (και υπάρχουν δυστυχώς αρκετοί) έχει χάσει την επαγγελματική του αξιοπρέπεια.

Link to comment
Share on other sites

πας με το 25/2

 

εχει το 100% του -εστω- 33% που ανηκει στην "αδομητη" καθετη

 

[και καθε καθετη να ανηκει σε περισσοτερους συνιδιοκτητες....]

 

2. Στην περίπτωση που το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί

οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μέχρι τις 28.7.2011, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών

μεγεθών, την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης, που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε

συνιδιοκτήτη δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλη

οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία.

Η κάθετη ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη άρα μπορώ να δώσω βεβαίωση για την μια ξεχωριστά και τι θα γράψω στα ποσοστά;

100% των 400τμ;

Τι εννοείς 25/2

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.