Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

@jonous:

Εφόσον η χρήση είναι βοηθητική (και στα σχέδια που θα φτιάξεις αλλά και στην περιγραφή της τεχνικής έκθεσης, θα το βάλεις ως πλυσταριό/αποθήκη), τότε θεωρώ πως θα πάει ΥΔΒΧ με ΥΥ.

 

@mmmRmm

Έχεις ΥΔΚΧ με ΥΥ (δηλαδή θεωρείται ως νέος όροφος και όχι ως σοφίτα, ασχέτως που δεν υπάρχει πλάκα για οροφή). Αν όμως η στέγη από 1,5μ (καθαρό) έγινε 2μ (καθαρό) - άρα άλλαξε και η κλίση της - , τότε έχεις 2ο φύλλο καταγραφής με μόνο ΥΥ της στέγης που είναι από 1,50μ έως 2μ (άρα και στην κάτοψη στέγης θα βάλεις το περίγραμμα περιμετρικά του κορφιά με την συγκεκριμένη υπέρβαση για να βρεις τα σωστά τμ υπέρβασης). Θα λάβεις ως αρχή αφετηρίας του ύψους της στέγης, εκεί που τελειώνει η οπτοπλινθοδομή του αυθαίρετου νέου ορόφου.

 

Ίδια περίπτωση σε περιοχή που πλέον η κεραμοσκεπή θεωρείτε απαραίτητη όμως η άδεια είναι του 83 και στα σχέδια φαίνεται μόνο δώμα χωρίς στέγη!!

Υπάρχει λοιπον φυσικά κάτω από το κενό στέγης με είσοδο από το κεντρικό κλιμακοστάσιο δημιουργηθεί βοηθητικός χώρος,playroom κτλ..Το ύψος του κορφιά είναι στα 3 μετρα αλλά στη άδεια το δώμα φαίνεται στα 2,60.Το έβαλα λοιπόν όλο βοηθητικό χώρο με υπέρβαση ύψους 40 εκ και <20% χωρίς να μπλέξω με αλλαγή όψεων,αναλυτικούς κτλ..

Link to comment
Share on other sites

@jonous:

Εφόσον η χρήση είναι βοηθητική (και στα σχέδια που θα φτιάξεις αλλά και στην περιγραφή της τεχνικής έκθεσης, θα το βάλεις ως πλυσταριό/αποθήκη), τότε θεωρώ πως θα πάει ΥΔΒΧ με ΥΥ.

 

@mmmRmm

Έχεις ΥΔΚΧ με ΥΥ (δηλαδή θεωρείται ως νέος όροφος και όχι ως σοφίτα, ασχέτως που δεν υπάρχει πλάκα για οροφή). Αν όμως η στέγη από 1,5μ (καθαρό) έγινε 2μ (καθαρό) - άρα άλλαξε και η κλίση της - , τότε έχεις 2ο φύλλο καταγραφής με μόνο ΥΥ της στέγης που είναι από 1,50μ έως 2μ (άρα και στην κάτοψη στέγης θα βάλεις το περίγραμμα περιμετρικά του κορφιά με την συγκεκριμένη υπέρβαση για να βρεις τα σωστά τμ υπέρβασης). Θα λάβεις ως αρχή αφετηρίας του ύψους της στέγης, εκεί που τελειώνει η οπτοπλινθοδομή του αυθαίρετου νέου ορόφου.

Έχεις όντως νέο όροφο αλλά για τα τμήματα που το καθαρό ύψος είναι κάτω από 2,40 έχεις ΥΔΒΧ?και για τα τμήματα που έχεις πάνω από 2,40 έχεις ΥΔΚΧ?

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια cv01302! Απλα εγω θεωρουσα οτι μου αρκει η υπερβαση υψους που θα μπει στο πρωτο φυλλο καταγραφης αφου για την συγκεκριμενη παραβαση μιλαμε.Δηλαδη εφοσον εχω στεγη και αυτη υπερβαινει τους ορους δομησης σε υψος, ειναι και αυτο ξεχωριστη και επιπλεον παραβαση ε? Μααααλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Και μια απορια που μου δημιουργηθηκε μολις τωρα...Αφου οι υπερβασεις πανε συμφωνα με τα επιτρεπομενα μεγεθη της περιοχης, και στην προκειμενη περιπτωση δεν υπαρχει οριο υψους της στεγης, γιατι πρεπει να βαλω υπερβαση υψους ξεχωριστα για τη στεγη? Υπερβαση υψους γενικα εχω σε σχεση με τα επιτρεπομενα της περιοχης, αλλα για τη στεγη δεν εχω καποιο περιορισμο.Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Οι υπερβάσεις αρχικώς υπολογίζονται με τα επιτρεπτά όρια της οικοδομικής άδειας και στη συνέχεια συγκρίνονται με τα επιτρεπόμενα της περιοχής για την εύρεση του ποσοστού υπέρβασης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω περίπτωση που το επιτρεπόμενο ύψος είναι 8 μέτρα συν 2 μέτρα στέγη, (αρα 10μ σύνολο),

στην άδεια δείχνει 6,85 μέτρα συν 2 στέγη (8,85μ). Έχει όντως κατασκευάσει τα 6,85μ ενώ η στέγη έχει φτάσει τα 3,50 μέτρα (10,35μ σύνολο).

Εγώ θεώρησα -επειδή υπάρχουν κι αυθαιρεσίες σε όλους τους ορόφους που το ύψος τους είναι σωστό - ότι μόνο ο χώρος της στέγης έχει υπέρβαση ύψους >20%

κι όχι 35εκ στο σύνολο της οικοδομής σύμφωνα με το επιτρεπόμενο της περιοχής. Είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί <20%? Αφού το επιτρεπόμενο της στέγης είναι 2 μέτρα. Το υπολογίζεις στο συνολικό επιτρεπόμενο? Ευχαριστώ πάντως.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.