Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

"Ακουσα" οτι Συλλογος Συμ/φων απαντησε σε ερωτημα Συμ/φου οτι δεν ειναι υποχρεωτικη η εκδοση Βεβαιωσης μεσω του συστηματος του ΤΕΕ, παρα μονο οταν προκειται για ακινητο που εχει ρυθμιστει με τον 4014.

Σωστοί οι συμβολαιογράφοι... συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν τα βγάζουν μόνοι τους, μεταξύ τους και από το μυαλό τους από όσο κατάλαβα. Είχαν εκπροσώπους του υπουργείου. Σε αντίθεση με εμάς που μας "ενημερώνει" το ΤΕΕ όρθιους σε "πηγαδάκια", στο διάδρομο του 5ου ορόφου στη Νίκης 4, οι σύλλογοι των συμβολαιογράφων σέβονται τα μέλη τους...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όχι σωστοί και ξεσωστοί, επειδή στη περίπτωση αυτή μας "συμφέρει"... Οι συμ/φοι πάντοτε σκέφτονται πως θα γίνει ευκολότερο το έργο τους (μιας και ειναι πολλά τα λεφτά) και πως φυσικά θα βγάλουν την ουρά τους απ'εξω. Εδώ δε ξέραμε τι γίνεται με τα αδόμητα και εν μία νυκτί εξέδωσαν και βεβαίωση για να την υπογράφουμε.

Βέβαια κατά τ'άλλα, συμφωνώ πλήρως με τον tpanag. Σε αυτά τα θέματα,δεν πιάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς κάτι;

Ενας αγοραστής αγοράζει ακίνητο με βεβαίωση στην οποία (σύμφωνα με τον 4014) δεν εμπλέκεται αυθαίρετη αλλαγή εσωτερικών διαρυθμίσεων, οπως επίσης τυχών αυθαίρετα σε κοινόχρηστους και κοινόκτητους χώρους.

Σε περίπτωση καταγγελίας για αυτές τίς αυθαιρεσίες, που θα ζητήσει ευθύνες;

Link to comment
Share on other sites

Τι ειδους αυθαιρεσιες δηλαδη? Επειδη διαρυθμιστηκαν οι εσωτερικοι χωροι χωρις να εκδοθει ΕΕΜΚ?

 

Η επειδη οι αυθαιρεσιες καποιου αλλου διαμερισματος αναφορικα με τον κοινοχρηστο χωρο επηρεαζουν τα χιλιοστα του δικου σου διαμερισματος...?

 

Εχεις δει ΑΚΡΙΒΩΣ τι βεβαιωνεις εσυ στο λεκτικο της βεβαιωσης σου?

Εχεις υπερβασεις δομησης/καλυψης η/και υψους? ΟΧΙ

Εχεις αυθαιρετες χρησεις και κατασκευες? ΟΧΙ

 

Τοτε που ειναι το προβλημα σου? Ας ζητησει ευθυνες στον πρηγουμενο ιδιοκτητη που εκανε τις αλλαγες εσωτερικων διαρρυθμισεων ανευ αδειας ή στον ιδιοκτητη του διαμερισματος που εκανε αυθαιρεσια στον κοινοχρηστο χωρο και επηρεαζει τα χιλιοστα του...

 

Στην τελικη, στο συμβολαιο υπογραφει οτι το διαμερισμα βρεθηκε της απολυτου αρεσκειας του, απαλλαγμενο απο καθε πραγματικο και νομικο ελαττωμα...

Αυτο, η ερμηνεια δικηγορου λεει οτι συνιστα ελλειψη αυθαιρεσιων.....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεωρητικη η ερώτηση Inzaghi και αυτό γιατί τα εχω μπερδεψει στο μυαλό μου ( και πιθανόν να κανω λάθος).

Καταρχάς υπάρχουν δύο ειδη βεβαιώσεων ή ενα;

Η βεβαίωση βαση 4014 μας απαλλασσει απο έλεγχο εσωτ. διαρυθμ. και κοινοχριστων και κοινοκτητων χώρων. Σωστά;

Εκεί μπερδεύομαι (δηλαδή στο ότι θα δίνουμε βεβαίωση για κατι το οποίο μπορεί να μήν ειναι 100% νόμιμο.

Εκτός κι αν δεν εχω καταλάβει τιποτα και υπάρχει αλλο ειδος βεβαίωσης που θα χρησιμοποιηται για ακινητα τα οποια δεν χρησιμοποιησαν τον 4014 και με την οποια βεβαιωση βεβαιωνεις την 100% νομιμοτητα του ακινητου ( μαζι δηλαδη και εσωτερικες διαρυθμ. και κοινοχρ. χωρους.)

Η αληθεια ειναι οτι τα εχω κανει μπαχαλο στο μυαλο μου.

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση καταγγελίας για αυτές τίς αυθαιρεσίες, που θα ζητήσει ευθύνες;

 

Από τον εαυτό του! Ο ρόλος μας στο συγκεκριμένο θέμα της βεβαίωσης, περιορίζεται σε ό,τι προβλέπει ο νόμος: δόμηση, κάλυψη, ύψος, χρήσεις. Και αυτά για το συμφέρον του κράτους μέσω της μείωσης της αυθαίρετης δόμησης. Τίποτα περισσότερο! Αν θέλει τεχνικό σύμβουλο ο πελάτης με πλήρες πακέτο υπηρεσιών, πρέπει να μας το αναθέσει ως ξεχωριστή εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Ησουν ξεκάθαρος tpanag και Inzaghi. Ευχαριστώ.

Τό θέμα ειναι αν τις ανησυχίες μου τις εχουν και οι μελλοντικοι ιδιοκτητες (μεταξύ τους και τραπεζες) και αν ειμαστε 100% καλυμμένοι.

 

Να υποθέσω δηλαδή οτι μετα την ληξη του 4014 θα συνεχισουν να ισχυουν βεβαιώσεις τυπου 4014 ( μονο για δομηση καλυψη υψος και χρηση);

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.