Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρείς φρόνιμο να δηλωσω στα σχόλια οτι δικαιούμαι απαλλαγης και τον λογο?

 

Την τελευταια φορα (προηγουμενη εβδομαδα) που ρωτησα στο αρμοδιο γραφειο του ΤΕΕγια δικαιολογητικα δεν μου εδωσαν ξεκαθαρη απαντηση

Edited by leftis83
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα ξαναμπλέκουμε τα πράγματα. Μήπως καποιος Συνάδελφος μπορεί να μας πεί αν συμφωνεί ή οχι με τα παραπάνω;

 

Δεν μπλέχτηκαν τα πράγματα απλώς στην περίπτωση που εχουν δηλωθεί αυθαιρεσίες στον 4014 και έχει περαιωθεί η φάση τότε μόνο με την έντυπη βεβαίωση του συστήματος μπορείς να το ξέρεις αυτό.Σκέψου για παράδειγμα ότι δεν είσαι εσύ αυτός ο μηχανικός που έκανε τη διαδικασία του 4014 και σε φώναξαν μετά για τη βεβαίωση νομιμότητας.Πως θα σου αποδείξουν ότι οι αυθαιρεσίες που θα βρεις από την αυτοψία είναι τακτοποιημένες ? Θα σου παρουσιάσουν λοιπόν αυτή την βεβαίωση του συστήματος και θα τη συμπεριλάβεις στα δικαιολογητικά σου ώστε να εκδόσεις εσύ μετά τη βεβαίωση νομιμότητας.Αυτό είναι πολύ πιθανό σενάριο γιατί μπορεί φέτος να τακτοποιήσει και να μεταβιβάσει μετά από 2 χρόνια ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς φρόνιμο να δηλωσω στα σχόλια οτι δικαιούμαι απαλλαγης και τον λογο?

 

Την τελευταια φορα (προηγουμενη εβδομαδα) που ρωτησα στο αρμοδιο γραφειο του ΤΕΕγια δικαιολογητικα δεν μου εδωσαν ξεκαθαρη απαντηση

 

Το ΤΕΕ σου έδινε ''απαλλαγή από την προκατάθεση στην ΕΤΕ της αμοιβής''

κι αυτό γιατί πήγαινες και πλήρωνες στο ΤΕΕ την εισφορά του 2% και όλα τα υπόλοιπα κανονικά και μάλιστα δεν έκοβες ΑΠΥ στον εαυτό σου αλλά πλήρωνες ένα στοιχείο αυτοπαράδοσης αντί για ΦΕΜ. Δηλαδή τελείωνες της πληρωμές σε όλα τα άλλα και γλύτωνες την κατάθεση στην ΕΤΕ που συνήθως για μελέτες μπορούσε να είναι μεγάλο το ποσό.

Τώρα δεν έχει νόημα αφού δε θα καταθέτουμε στην ΕΤΕ την αμοιβή και θα πληρώνεται το ΤΕΕ απευθείας.

Οπότε κι αυτό πρέπει να το λύσουνε σύντομα γιατί με 1 ευρώ πάλι υποτίθεται ότι πληρώνεσαι και έχεις ΦΠΑ ενώ με το στοιχείο αυτοπαράδοσης δεν έχεις ΦΠΑ.

Σημαντικό θέμα για όσους κάνουν την εργασία στις ιδιοκτησίες του να μην πληρώσουν ακόμα και το ΦΠΑ του 1 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα απο το ΤΕΕ για να καταλήξω επιτέλους κάπου με το θέμα της απαλλαγής. Αφού με έκαναν μπαλάκι μεταξύ του γραφείου Αμοιβών και του γραφείου Απαλλαγών, το ρεζουμέ είναι ότι δεν μπορούν να μου δώσουν - προς το παρών τουλάχιστον - απαλλαγή διότι δεν έχει ξεκαθαριστεί το θέμα των κρατήσεων (ουσιαστικά το 2% υπέρ ΤΕΕ τους νοιάζει).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε στο ΤΕΕ στην Καλαμάτα σε ημερίδα που διοργάνωσε δήλωσε ότι σε 2 εβδομάδες θα έχει τελειώσει το θέμα και θα πληρώνονται στην ΕΤΕ μόνο οι κρατήσεις του ΤΕΕ, χωρίς κατάθεση αμοιβής.

Επίσης γιατί να σε νοιάζει η απαλλαγή από την κατάθεση από τη στιγμη που δεν θα είναι απαραίτητο να καταθέσεις.

Απλά να περάσουν στο σύστημα την επιλογή της απαλλαγής ή μηδενικού συφωνητικού σε περιπτώσεις συγγενικών προσώπων ή ιδιοκτησίας του μηχανικού.

Δε κατάλαβα γιατί πρέπει να δίνουμε λόγο για ''δικαιολογημένα'' μικρά ποσά ή μηδενικά για εμάς τους ίδιους.

Αφού κρατήσεις επί της νόμιμης πληρώουμε γιατί να έχει λόγο το ΤΕΕ στο ποσό που δικαιολογημένα κάνω έκπτωση ή για το δικό μου ακίνητο;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Μικροπαραβάσεις και βεβαίωση μηχανικού? Δηλαδή εάν ένας έχει 1.5 τετραγωνικό αυθαρρεσίας του δίνεις βεβαίωση και γράφεις ότι έχει τόση αυθαιρεσία ή ότι έγκειται στο νόμο περί μικροπαραβάσαιων (εξαίερεση υπό κατεδάφιση κλπ?) ή αναγκάζεται να κανει 4014 για 1.5 τετραγωνικό? (απο τη στιγμή που είναι πάνω από τις ανοχές του 2% που λεει η βεβαίωση)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε στο ΤΕΕ στην Καλαμάτα σε ημερίδα που διοργάνωσε δήλωσε ότι σε 2 εβδομάδες θα έχει τελειώσει το θέμα και θα πληρώνονται στην ΕΤΕ μόνο οι κρατήσεις του ΤΕΕ, χωρίς κατάθεση αμοιβής.

Επίσης γιατί να σε νοιάζει η απαλλαγή από την κατάθεση από τη στιγμη που δεν θα είναι απαραίτητο να καταθέσεις.

Απλά να περάσουν στο σύστημα την επιλογή της απαλλαγής ή μηδενικού συφωνητικού σε περιπτώσεις συγγενικών προσώπων ή ιδιοκτησίας του μηχανικού.

Δε κατάλαβα γιατί πρέπει να δίνουμε λόγο για ''δικαιολογημένα'' μικρά ποσά ή μηδενικά για εμάς τους ίδιους.

Αφού κρατήσεις επί της νόμιμης πληρώουμε γιατί να έχει λόγο το ΤΕΕ στο ποσό που δικαιολογημένα κάνω έκπτωση ή για το δικό μου ακίνητο;

 

 

Καταννοώ και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες και δεν θα είχα κανένα απόλυτως πρόβλημα αν το σύστημα μπορούσε να μου εκδόσει την βεβαίωση με μηδενικό ποσό. Από την στιγμή όμως που δεν γίνεται αυτό πρέπει να είμαι επιφυλακτικός στο τι θα δηλώσω στην συγκεκριμένη επιλογή, πόσο μάλλον οταν δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα επί ποίου ποσού θα παρακρατεί το ΤΕΕ το 2%. Και εκτός όλων αυτών πρέπει την βεβαίωση να την βγάλω σήμερα γιατί το συμβόλαιο είναι αύριο, οπότε δεν έχω περιθώριο να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Απόλα όσα διάβασα παράπανω είδα ότι κάποιοι εκδόσαν βεβαιώση μέσω ΤΕΕ για αδόμητα. Στην περίπτωση που θέλεις να δώσεις βεβαίωση για ισόγειο διώροφης οικίας για μεταβίβαση που δεν υπάρχει αυθαιρεσία...τι κανείς στο σύστημα;ποια η σειρά των ενεργειών; αν το έχει κάνει κάποιός ας βοήθησει!

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.