Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Θοδωρή αυτό που λες με την αποδοχή είναι μάλλον αναγκαστικό να το βρούμε μπροστά μας , λόγω του ότι δεν έφτιαξαν άλλη διαδικασία για την έκδοση της βεβαίωσης αλλά χρησιμοποίησαν την ίδια με τις δηλώσεις των αυθαιρέτων.Αθάνατη φτώχεια (και σε μυαλά)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη βεβαίωση μηχανικού για ακίνητο χωρις αυθαιρεσία όταν σου βγάζει για σύνδεση με ΔΕΗ δεν έχει τμ πάνω στη βεβαιωση. Πως γίνεται;

 

Επίσης στη βεβαίωση θελει αποδοχή ότι έχεις στην κατοχή σου όλες τις μελέτες για να υποβληθουν ηλεκτρονικά!!!!!!!!

 

Άλλη μία ΜΠΟΥΡΔΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί και πιο πριν απλά δεν προλαβαίνω να ψάξω....

Έκανα μία δήλωση μέσω του ΤΕΕ για την έκδοση βεβαίωσης για αδόμητο και μετά την υποβολή το μόνο που μου έβγαλε είναι 5 φύλλα χωρίς κανένα να είναι βεβαίωση. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή είναι λάθος από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί και πιο πριν απλά δεν προλαβαίνω να ψάξω....

Έκανα μία δήλωση μέσω του ΤΕΕ για την έκδοση βεβαίωσης για αδόμητο και μετά την υποβολή το μόνο που μου έβγαλε είναι 5 φύλλα χωρίς κανένα να είναι βεβαίωση. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή είναι λάθος από την αρχή

 

Θα τη βρεις στα "Πρόσθετα στοιχεία" κι όχι στην πρώτη σελίδα το 5σέλιδο pdf.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά με τις αμοιβές τι κάνω αν εκδόσω βεβαίωση αδόμητου πληρώνω τπτ και αν ναι τι επιλέγω στο σύστημα των αμοιβών?

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα των αμοιβών δεν κάνεις τίποτα για τις βεβαιώσεις. Δίνεις απλά τη βεβαίωση που βγάζεις από το σύστημα των αυθαιρέτων και κόβεις την ΑΠΥ με τον ΦΠΑ σου. Μερικοί κάνουν και συμφωνητικό. Προσωπικά, ως τώρα, δεν έχω κάνει. Στην επόμενη ίσως κάνω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η βεβαίωση μετά από οριστική υπαγωγή αυθαιρέτου αναφέρει ότι βεβαιώνω ως μηχανικός ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία που να επηρεάζει ύψος, δόμηση, κάλυψη κλπ???

Μου διέφυγε κάτι ή είναι γενικό (έχουμε μια τυποποιημένη βεβαίωση για όλα)?

Link to comment
Share on other sites

Unorthodox

 

Ακριβως την ιδια ερωτηση μπηκα να κανω κι εγω (μολις πηγα σε Ολοκληρωμενη Υπαγωγη).

Δεν νομιζω ομως να υπαρχει προβλημα: (δες το 7.1)

http://portal.tee.gr...ote20111208.doc

 

Αλλιως πρεπει να μπουμε στο συστημα αμοιβων και να βγαλουμε νεα βεβαιωση, οποτε πληρωνουμε ξανα κι αλλες κρατησεις????? Μου φαινεται μη λογικο...

 

Να ρωτησω και κατι αλλο:

Για μηχανικο εμπειριας 1-10 ετη, ποσες ωρες εργασιας πρεπει να βαλουμε στο συστημα αμοιβων για να υπολογισει την νομιμη?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μόλις έκανα την πρώτη μου ολοκληρωτική υπαγωγή για αυθαίρετο, (αποθήκη).

Κάνοντας ολοκληρωτική υπαγωγή πήγα να εκτυπώσω τις βεβαιώσεις.

Η βεβαίωση περαίωσης διαδικασίας τα λέει όλα οκ.

Κάτω από την ημ/νια αυτοψίας στο αριστερό κουτάκι που είναι το έντυπο για την βεβαίωση του μηχανικού όταν την ανοίγω η βεβαίωση λέει ως εξής:

 

 

Βεβαίωση Μηχανικού

 

(Σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 και την παρ. 16 του άρθρου 49 του

 

Ν. 4030/2011)

 

Την 11/03/2012, κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο "----------------." επί της οδού------------------- και κατά την οποία μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία:

 

1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας

2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια

3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο

4. Τίτλοι ιδιοκτησίας

5. Νομιμοποιητικά στοιχεία

6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι :

Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία), δεν υφίσταται αυθαίρετη

κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, πέραν αυτών που υπάγονται στις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου

23 του Ν. 4014/2011 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της §3. του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.

 

βεβαιώνω ότι:

 

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου

 

o

Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες

χρήσεις, εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 και δεν υπάγονται σε καμία

από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3. του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.

Πέραν των ανωτέρω, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομικές άδειες, νομιμοποιήσεις κτλ), στο μεταβιβαζόμενο

ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία) :

 

o

Δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του

μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας)

o

Κατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκε ότι έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίστηκαν τα πάχη

επιχρισμάτων και των τυχόν επενδύσεων.

Επίσης, για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη οι

εξής αποκλίσεις :

 

 

o

Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς

ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)

o

Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίου

ή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).

o

Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους

ειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές.

Ημερομηνία αυτοψίας: --------

 

έχω κάνει κάτι λάθος μάλλον και αν ναί διορθώνεται??Η βεβαίωση δεν θα έπρεπε να λέει ότι περαιώθηκε κτλ?

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.