Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

ευχαριστω, απλα θα το βαλω <50% και ας ειναι πανω ανω του 50%.

 

αν και για μενα καλυτερα να φανει ως 'χωρις υπερβαση'.

Αυτό που λες αφορά την υπέρβαση δόμησης... Οπότε αφού είναι 0τμ η υπέρβαση είναι <50%... Γιατί λες ότι είναι μεγαλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η αλλαγη χρησης υπολογιζεται με τα τ.μ.

 

αυτα τα τ.μ εχουν μετρησει ομως στην πραγματοποιουμενη δομηση της αδειας.

 

αν ο συντελεστης υπερβασης μετρουσε τοτε θα ημουν πανω απο το 50% (110 τμ με max 200)

 

ΑΛΛΑ επειδη εχουν μετρησει στην αδεια, θα το βαλω κατω απο 50%.

 

αυτο λεω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω...Θες να κάνεις αλλαγή χρήσης από κάτι που είναι εντός δόμησης βάσει Ο.Α. σε άλλη χρήση. Π.χ. από κατοικία σε κατάστημα ή το ανάποδο. Επομένως βάζεις "χωρίς υπέρβαση δόμησης". Τι μπλέκεις με πάνω από 50% και κάτω από 50% ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω...Θες να κάνεις αλλαγή χρήσης από κάτι που είναι εντός δόμησης βάσει Ο.Α. σε άλλη χρήση. Π.χ. από κατοικία σε κατάστημα ή το ανάποδο. Επομένως βάζεις "χωρίς υπέρβαση δόμησης". Τι μπλέκεις με πάνω από 50% και κάτω από 50% ?

Αυτό ακριβώς του είπα κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Άλλη περιπτωσάρα...

Πάω για να δω μία αλλαγή χρήσης ενός ημιυπόγειου, σε κατοικία... υποτίθεται.

Τα φαινόμενα:

1) Καταρχάς, η άδεια έχει 3 διώροφες οικοδομές (3 μικρές) με υπόγειο στην καθεμία. Στην πραγματικότητα έχουν κατασκευαστεί 2 διώροφες (1 μικρή όπως στην ο.α. και 1 μεγάλη - ένωση των υπόλοιπων 2!!!) οικοδομές.

2) Τα υπόγειά τους είναι ισόγεια... και μάλιστα έτσι κατασκευάστηκαν από την αρχή (δεν είναι απλά ξεμπάζωμα δλδ), γιατί έχει άμεση συνεπίπεδη πρόσβαση από τον δρόμο.

3) Έπρεπε να υπάρχει απόσταση 3 μέτρα από τον δρόμο, αλλά τελικά υπάρχει περίπου 1 μέτρο.

 

Η δική μου οριζόντια ιδιοκτησία είναι στο ημιυπόγειο - ισόγειο, η 1η από το δρόμο.

 

Πώς θα το αντιμετωπίσω τώρα αυτό το κραυγαλέο???

 

Εάν δω μόνο τη δική μου ιδιοκτησία (οριζόντια), τότε έχουμε:

1) ΥΔΚΧ, αφού ως ημιυπόγειο αποθήκη δεν μετρούσε στη δόμηση.

2) ΥΚ, λόγω μετατόπισης 2 μέτρων προς το δρόμο.

3) ΥΥ (είναι 1.50 μέτρο) ΟΛΩΝ των τ.μ., αφού τελικά εξ' αρχής κατασκευάστηκε στο ±0,00 και όχι στο -1.50.

 

Σωστός???

Link to comment
Share on other sites

duth καλησπέρα

σωστότατος μεν ,

 

αλλά δεν είπες αν εχει γινει συσταση καθετης..με αποκλειστικες χρήσεις

ωστε πλεον να σε απασχολει μονο το δικό σου...

και ασε τα άλλα στον δικό τους καημό... :smile:

 

διαφορετικά...το ξαναψαχνουμε για τυχον συναινεσεις κλπ. κλπ.....και μην ρωτάς τι εχει να γινει... :sad: :mrgreen:

τα λέμε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Άλλη περιπτωσάρα...

Πάω για να δω μία αλλαγή χρήσης ενός ημιυπόγειου, σε κατοικία... υποτίθεται.

Τα φαινόμενα:

1) Καταρχάς, η άδεια έχει 3 διώροφες οικοδομές (3 μικρές) με υπόγειο στην καθεμία. Στην πραγματικότητα έχουν κατασκευαστεί 2 διώροφες (1 μικρή όπως στην ο.α. και 1 μεγάλη - ένωση των υπόλοιπων 2!!!) οικοδομές.

2) Τα υπόγειά τους είναι ισόγεια... και μάλιστα έτσι κατασκευάστηκαν από την αρχή (δεν είναι απλά ξεμπάζωμα δλδ), γιατί έχει άμεση συνεπίπεδη πρόσβαση από τον δρόμο.

3) Έπρεπε να υπάρχει απόσταση 3 μέτρα από τον δρόμο, αλλά τελικά υπάρχει περίπου 1 μέτρο.

 

Η δική μου οριζόντια ιδιοκτησία είναι στο ημιυπόγειο - ισόγειο, η 1η από το δρόμο.

 

Πώς θα το αντιμετωπίσω τώρα αυτό το κραυγαλέο???

 

Εάν δω μόνο τη δική μου ιδιοκτησία (οριζόντια), τότε έχουμε:

1) ΥΔΚΧ, αφού ως ημιυπόγειο αποθήκη δεν μετρούσε στη δόμηση.

2) ΥΚ, λόγω μετατόπισης 2 μέτρων προς το δρόμο.

3) ΥΥ (είναι 1.50 μέτρο) ΟΛΩΝ των τ.μ., αφού τελικά εξ' αρχής κατασκευάστηκε στο ±0,00 και όχι στο -1.50.

 

Σωστός???

 

1) ΥΔΚΧ + ΥΥ για τα εντός κάλυψης

2) ΥΔΚΧ + ΥΥ + ΥΚ για τα εκτός κάλυψης (δεν είμαι σίγουρος για την υπέρβαση ύψους σε αυτην την περίπτωση μιας και

δεν ξερω αν συνεχίζεται η ΥΔ εκτός κάλυψης και στους άνω οροφους, αν ναι βάλε, αν όχι εγώ δεν θα έβαζα)

 

Από εκεί και πέρα εγώ θα άρχιζα όχι με τον υπολογισμό του προστίμου, αλλά όπως αναφέρει σωστά ο δημήτρης από πάνω

(καλησπέρα φίλε) με τα ιδιοκτησιακά. Μόνο και μόνο για την αυθαίρετη κατασκευή εκτός κάλυψης, η οποία αν δεν έχει συντελεστεί σε χώρο

αποκλειστικής χρήσης θέλει συναινεση των υπολοίπων ιδιοκτητών του οικοπέδου. Κοίταξέ το γιατί εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση

περιμένω 1 μήνα να πάρει ο ιδιοκτήτης τις συναινέσεις.

Edited by diosifides
Link to comment
Share on other sites

Όταν τακτοποιούμε ένα διαμέρισμα τι μέγιστο αριθμό ορόφων βάζουμε; Τρωτότητα για ΗΧ και μπαλκόνια είναι κατηγορία 1;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.