Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Αν και υπαρχουν αρκετες αναπαντητες ερωτησεις παραπανω, θετω και εγω μια. Σε μεζονετα εχω προς τακτοποιηση το υπογειο και υπαρχει και ενας χωρος στην εισοδο της μεζονετας, +0.50 απο το εδαφος ο οποιος στα σχεδια φαινεται να εχει πλατος 1μ ενω στην πραγματικοτητα ειναι 2,5μ. Δεν υπολογιζεται πουθενα στην εμβαδομετρηση (πανω στις κατοψεις της αδειας εχει εμβαδομετρηση κυριων και ΗμιΥπαιθριων). Να το περασω σαν παραβαση η να μην το λαβω καν υποψη?

 

μπαζωμένη βεράντα είναι?

η μπαζωμένη βεράντα δεν μετράει σε κάλυψη, δόμηση, για αυτό δεν την υπολόγισε στην εμβαδομέτρηση στα σχέδια.

 

Εαν δεν κάνω λάθος, τις μπαζωμένες βεράντες (εαν δεν υπερβαίνουν σε υψος το 1,50) δεν τις υπολογίζουμε στο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οταν ειναι για αγροτικη χρηση σαν κατηγορια πανε ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.....

 

τωρα σαν χρηση ποτε ειναι ΚΥΡΙΑ και ποτε Β.Χ ? γιατι στα αγροτικα ειναι λιγο μπερδεμενα θεωρω...

 

οταν ειναι για αποθηκευση και ΜΟΝΟ ειναι Β.Χ

 

οταν ειναι για μεταποιηση ειναι Κ.Χ

 

οταν ειναι για εποχικη ''σταθμευση'' ζωντανων τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

@ Pavlos kai @ Paul. Ειναι οπως τα λες Paul. Ακριβως αυτο εχω, βεραντα. Ανοιχτος χωρος δηλαδη οχι κλειστος. Φαινεται σαν μπαλκονακι στα εγκεκριμενα σχεδια της αδειας, μονο που στην πραγματικοτητα εχει τραβηχτει 1,5μ πιο εξω, (δηλ ναι μπαζωμενη βεραντα). Δεν υπερβαινει τα 1,5μ, αφου ειναι στα 0,50μ, αρα σωστα οπως ειπες δεν το υπολογιζω. Και εγω αυτη την αποψη ειχα, μου την επιβεβαιωσες οποτε ολα οκ. Ευχαριστω και τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

Στο χώρο κοινόχρηστης υπόγειας ράμπας εισόδου γκαράζ συγκροτήματος τριών κατοικιών, έχει κατασκευαστεί σε μία εσοχή της - και εκτός περιγράμματος της ανοδομής- το λεβητοστάσιο της μίας από τις τρεις κατοικίες. Η ρύθμιση γίνεται με υπέρβαση δόμησης - και εκτός κάλυψης ή με αναλυτικό αφού ο χώρος υπάρχει νομίμως στην άδεια; Επίσης στον αναλυτικό εκτός από τους τοίχους τι υπολογίζω;

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας για άλλη μια απορεία.

έχω μια περίπτωση όπου δίπλα στην απόληξη του κλιμακοστασίου χτίστηκε κατοικία. Για την συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ θα συμπεριλάβω και τα τετραγωνικά της απόληξης, αφού μετρούνται πλέον σαν ΥΔ.Να σημειώσω πως η απόληξη ενώ έγινε την περίοδο που κατασκευάστηκε ολοκληρη η οικοδομή, δεν φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Στο χώρο κοινόχρηστης υπόγειας ράμπας εισόδου γκαράζ συγκροτήματος τριών κατοικιών, έχει κατασκευαστεί σε μία εσοχή της - και εκτός περιγράμματος της ανοδομής- το λεβητοστάσιο της μίας από τις τρεις κατοικίες. Η ρύθμιση γίνεται με υπέρβαση δόμησης - και εκτός κάλυψης ή με αναλυτικό αφού ο χώρος υπάρχει νομίμως στην άδεια; Επίσης στον αναλυτικό εκτός από τους τοίχους τι υπολογίζω;

 

 

ευχαριστώ

Εφόσον το αυθαίρετο λεβητοστάσιο-κλειστός χώρος-είναι κατασκευασμένο εκτός περιγράμματος κάλυψης θεωρώ ότι στον υπολογισμό προστίμου θα υπολογιστεί Υ.Δ.Β.Χ. με Υ.Κ. και έλεγχος για τις λοιπές παραβιάσεις. (Δ,πρασιά)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας για άλλη μια απορεία.

έχω μια περίπτωση όπου δίπλα στην απόληξη του κλιμακοστασίου χτίστηκε κατοικία. Για την συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ θα συμπεριλάβω και τα τετραγωνικά της απόληξης, αφού μετρούνται πλέον σαν ΥΔ.Να σημειώσω πως η απόληξη ενώ έγινε την περίοδο που κατασκευάστηκε ολοκληρη η οικοδομή, δεν φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια.

και που είναι το πρόβλημα ρε παιδιά με την συμπλήρωση ΔΕΔΤΦΟ; Γιατί τζάμπα κουράζεστε με το τίποτα;

...συμπληρωμένο δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας του φέροντα οργανισμού, συνοδευόμενο από αναλυτική τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού και φωτογραφίες
. Η τεχνική έκθεση θα βασίζεται σε
μακροσκοπικό οπτικό έλεγχο
, που θα περιγράφει το σύστημα του φέροντος οργανισμού, καθώς και τυχόν εμφανείς βλάβες,
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΜΒΑΔΟ ΑΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΗΞΗ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ 20% ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΤΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΜ Ή ΑΜ

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit - Eπεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

βάλ' τα σε 2 φ.κ (έτσι και αλλιώς τα 2 αυτά είναι και ετεροχρονισμένα κατασκευαστικά)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.