Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Η αυτοψία τι πόρισμα βγάζει;

Από τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής μοιάζει να είναι όλο το κτίριο προ 55?

Υπάρχουν κατασκευές μεταγενέστερες του 55?

Συνήθως σε παλιές κατοικίες υπάρχουν μεταγενέστερες του 1955 κατασκευές (π.χ στέγη) οπότε με βάση την εγκ. 4 μπορείς να γνωματεύσεις για το προ 55 και να υπάγεις τις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες προς ρύθμιση. Εννοείται ότι για δική σου διασφάλιση ελέγχεις το Ε9 του και ολοκληρώνοντας την αποτύπωση-εμβαδομέτρηση στέλνεις τον πελάτη στο λογιστή του για διόρθωση του Ε9 με τα σωστά τετραγωνικά.

Αν για κάποιους λόγους δεν πείθεσαι από την αυτοψία ότι το κτίριο είναι προ 55 αναγκαστικά θα αναζητήσεις αεροφωτογραφίες. Αν δεν βρεις, υπάρχει η λύση να το υπάγεις ως προ 75 με χρήση μεταγενέστερων αεροφωτογραφιών.

Σαφώς και τα στοιχεία που παραθέτεις, αποτελούν μια σοβαρή ένδειξη για την παλαιότητα του κτίσματος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω συναδελφε....απο τα υλικα και την κατασκευη δειχνει οτι ειναι προ του 1955.....πρεπει να εγινε μετα το 40 απο τι μου λενε οι ιδιοκτητες.....το προβλημα μου ειναι οτι πηγα πολεοδομια και μου αραδιασε ενα κατεβατο με δικαιολογητικα γι ανα μου δωσει ''νομιμο περιγραμμα'' μετα απο αυτοψια.....επισης μου λεει οτι δεν μπορω να δωσω εγω βεβαιωση για μεταβιβαση......μεχρι και φωτοερμηνεια μου ζηταει...τι να κανω δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Δες με ψυχραιμία τι σου γράφω παραπάνω. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ένα κτίριο προ 55 δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει κάποια μεταγενέστερη αυθαιρεσία. Άρα, σε συμφέρει να κάνεις υπαγωγή στις μεταγενέστερες και να πας με βάση την εγκ.4. Πάντα όμως με δίορθωση του Ε9 σε επιφάνεια και παλαιότητα ώστε να είσαι καλυμμένος ακόμη και αν τελικά δεν έχεις αεροφωτογραφία.

Με την υδομ μην ασχοληθείς ξανά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω συναδελφε....απο τα υλικα και την κατασκευη δειχνει οτι ειναι προ του 1955.....πρεπει να εγινε μετα το 40 απο τι μου λενε οι ιδιοκτητες.....το προβλημα μου ειναι οτι πηγα πολεοδομια και μου αραδιασε ενα κατεβατο με δικαιολογητικα γι ανα μου δωσει ''νομιμο περιγραμμα'' μετα απο αυτοψια.....επισης μου λεει οτι δεν μπορω να δωσω εγω βεβαιωση για μεταβιβαση......μεχρι και φωτοερμηνεια μου ζηταει...τι να κανω δεν ξερω

 

Eγω θα της απαντουσα : Ποσο σε τσουζει που πλεον μπορω και οπως παει το πραγμα μαλλον σε βλεπω να ψαχνεις για δουλεια σε λιγα χρονακια?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι, καλούμαι να δώσω βεβαίωση μεταβίβασης σε κτίσμα προ του έτους 1955 (αποδεικνύεται από συμβόλαιο, Ε9 και τρόπο κατασκευής) σε παραδοσιακό οικισμό.

Υποχρεούμαι να ελέγξω εξαιρέσεις παρ. 2 άρθρου 2 του ν.4178/13, ή θεωρείται νομίμως υφιστάμενο και εκδίδω την βεβαίωση?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Καλούμαι να υποβάλλω άμεσα στο Ν4178 διώροφη οικοδομή με αυθαιρεσίες προς μεταβίβαση.

Ωπότε πρέπει εκτός του προστίμου να γίνει οριστική υπαγωγή και δικαιολογητικά σε αυτό το νόμο.

Πρόκειται για διώροφη ενιαία κατοικία με πλήρη κάλυψη σε οικόπεδο "μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο".

Η κατοικία έχει κατασκευαστεί τμηματικά:

Τμήμα του ισογείου είναι προ του '55 και αποδεικνύεται από συμβόλαιο και Ε9.

Μετέπειτα κατασκευάζεται αυθαίρετη προσθήκη με πλήρη κάλυψη σε όλο το οικόπεδο.

Αυτή η προσθήκη κατεδαφίζεται ως επικίνδυνη μετά τους σεισμούς και συγχρόνως ενισχύεται το προ του '55.

Το 1987 εκδίδεται  Ο.Α. για το κατεδαφισμένο τμήμα ως "Προσθήκη καθ΄επέκταση σε υπάρχουσα παλαιά κατοικία".

Κατά την ανέγερση της προσθήκης, κατασκευάζεται αυθαίρετα επιπλέον πλήρης όροφος.

Σήμερα κατά την αυτοψία διαπιστώθηκε ότι:

1)η ισόγεια προσθήκη έχει απόκλιση 20 εκατ. ως προς το εγκεκριμένο από την Ο.Α. ύψος

2)ο όροφος εξ ολοκλήρου αυθαίρετος με ύψος που δεν ξεπερνά το ύψος περιοχής.

Το Παράρτημα Α λέει ότι:" για οικόπεδα μη άρτια και οικοδομήσιμα σήμερα, οι αυθαίρετες κατασκευές

καθ΄υπέρβαση της Ο.Α. λαμβάνονται ως χωρίς Ο.Α".

Έχω τις εξής απορίες:

α)Για τον αυθαίρετο όροφο θα υπολογιστεί πρόστιμο ως χωρίς Ο.Α..Τον επιβαρυντικό συντελεστή του 

ύψους θα τον υπολογίσω: αυθαίρετο ύψος ορόφου/επιτρεπόμενο ύψος περιοχής;

β)Την υπέρβαση  20 εκατ. που υπάρχει στην προσθήκη στο ισόγειο πρέπει να ασχοληθώ ή εφόσον

 επειδή είναι ενιαία κατοικία, η υπέρβαση ύψους καλύπτεται από τον αυθαίρετο όροφο;

γ)Για την ενίσχυση στο προ του ΄55 μετά τους σεισμούς θα πρέπει να αναζητήσω κάποια νομιμοποιητικά στοιχεία

  ή αν δεν υπάρχει κάτι, με αναλυτικό τις επεμβάσεις σε αυτό;

 

Σάββατο πρωί με άγχος λόγω χρόνου για το αυθαίρετο....Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλούμαι να δώσω βεβαίωση μεταβίβασης σε κτίσμα προ του έτους 1955 (αποδεικνύεται από συμβόλαιο, Ε9 και τρόπο κατασκευής) σε παραδοσιακό οικισμό.

Υποχρεούμαι να ελέγξω εξαιρέσεις παρ. 2 άρθρου 2 του ν.4178/13, ή θεωρείται νομίμως υφιστάμενο και εκδίδω την βεβαίωση?

Σίγουρα δεν υπάρχουν μεταγενέστερες του 1955 παρεμβάσεις?

Η εξαίρεση ισχύει για κάθε αυθαίρετη κατασκευή προ 55. Οι μετά το 1955 οφείλουν να δηλωθούν και να υπαχθούν οριστικά προ μεταβίβασης.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον παυλο

και

να πω και εγω τον προβληματισμο μου

 

αυτη η "προσθηκη"  του  1987, ειναι ανεξαρτητο κτιριο

ή ειναι "μεγαλωμα" του προ 55?

 

Παντως, ο τιτλος της αδειας ειναι "προσθηκη κατ' επεκταση"   αλλά   αφου ειπες οτι το οικοπεδο ειναι "μη αρτιο και μη οικοδομησιμο"...πώς βγηκε αδεια????

 

συσταση   δεν - πρεπει να - εγινε...

στο Ε9 τι  γραφουν ?

ενας αυτοτελης  κυριος χωρος  Χ τμ. προ 55

ενας  αυτοτελης διπλανος....Ω τμ

και ενας  αυτοτελης οροφος Ψ τμ. 

 

εν τελει αυτη η "ενισχυση" που εγινε το 1987 στο προ 55...θεωρεις οτι δεν  ειναι σημαντικη παρεμβαση και οτι δεν  αλλαξε το κτισμα??? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Κατ΄αρχήν στο προ του ΄55, έχει γίνει ενίσχυση λόγω σεισμού της Καλαμάτας.Η προσθήκη καθ΄επέκταση στο πρό του '55 έγινε το1987 με Ο.Α. ίσου όγκου και εμβαδού στο αντίστοιχο τμήμα της κατοικίας που κρίθηκε κατεδαφισταία.

(Dimitris  εκδόθηκε Ο.Α. σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο,ίσου όγκου και εμβαδού με το κατεδαφισταίο).

Σήμερα η μόνη υπέρβαση στην προσθήκη είναι ΥΥ=20 εκατ, επίσης το εμβαδόν του μικρότερο του προβλεπόμενου που δεν απασχολεί.

Συγχρόνως με την προσθήκη, κατασκευάζεται και πλήρης αυθαίρετος όροφος που μαζί με το ισόγειο αποτελεί μια ενιαία διώροφη κατοικία.

Παρακαλώ την βοήθειά σας αν σκέπτομαι σωστά ως προς οτ πρόστιμο:

α)για το προ του ΄55: αναλυτικός για τις παραιτέρω επεμβάσεις δηλ. κολώνες, δοκοί, μανδύες....

β)όροφος όλος αυθαίρετος.Σύμφωνα με το Παράρτημα Α, σε οικόπεδο μη άρτιο και οικοδομήσιμο, οι υπόλοιπες αυθαίρετες κατασκευές

λαμβάνονται ως " χωρίς Ο.Α.".Επόμένως ως προς την ΥΥ, εφόσον το  Ηολικό< επιτρεπόμενο ύψος περιοχής=11.00μ, υπολογίζω ΥΥ;

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να χρεωθεί ΥΥ ούτε στην ισόγεια προσθήκη αλλά ούτε και στον όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.