Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014/11 - Η/Χ, Στέγαστρα κτλ


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Τον ελεγχο εξωστων και η/χ τον κανετε με το επιτρεπομενο ποσοστο του συνολου της δομησης ή για την ιδιοκτησια ξεχωριστα? δλδ εστω ενας αυθαιρετος οροφος 100μ2 με συνολικη επιτρ.δομηση στο οικοπεδο 400μ2 η οποια εχει εξαντληθει.Το ποσοστο βγαινει επι το 40% ή35% του 400μ2 ή επι των 100μ2?

 

καμια βοηθεια????? να σημειωσω οτι οι υποκειμενοι οροφοι ειναι με γοκ 55 και γοκ73 (τελευται αδεια 1975) και τοτε δεν ειχαμε ποσοστο.Ο αυθαιρετος οροφος εγινε το διαστημα 1993 -2000.Επισης η ΝΟΜΙΜΗ οικοδομη συμφωνα με τις αδειες ειναι 570μ2, ενω με τα σημερινα δεδομενα νεος (σ.δ ) η επιτρεπομενη δομηση ειναι 400μ2.Οσυντελεστης υπερβασης δομησης προκυπτει απο την συγκριση με τα 400μ2 και ελεγχω μονο τους επιπλεον εξωστες που εχουν δημιουργηθει με τον νεο αυθαιρετο οροφο.Το ερωτημα ειναι το ιδιο με το παραπανω ποστ .. ποσοστο 400*0,40 ή 100*04?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ένα αυθαίρετο στέγαστρο μοναδικό κτίσμα σε οικόπεδο, μπορεί να δηλωθεί:

α. Με αναλυτικό (Κατηγορία 13);

β. Ως Β.Χ.;

γ. Ως Κ.Χ.;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατασκευη ΑΝΟΙΚΤΟΥ Η/Υ καθ'υπερβαση οικοδομικης αδειας, χωρις ομως να εχω υπολοιπο για Η/Υ στην αδεια...

 

Ημουν σιγουρος οτι παει με αναλυτικο (Ερωτοαπαντηση 6Δ), μεχρι που ειδα την 2ΣΤ.............

 

Αν δεν παει με αναλυτικο, με τι θα παει? ΥΔΒΧ?

Link to comment
Share on other sites

Η/Υ = ηλεκτρονικος υπολογιστης

Η/Χ= ημιυπαιθριος χωρος :smile:

 

Οι δυο απαντησεις συγκρουονται.

Εγω με αναλυτικο θα το πηγαινα, πανω απο 500Ε δεν θα βγει. Κανεις δεν μπορει να σου πει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σε όλους,

Έχω μία ερώτηση για στέγαστρο / υπόστεγο που βρίσκεται σε προκήπιο (για την ακρίβεια το καταπατά όλο).

Σύμφωνα με την Δ6 θα πάει με αναλυτικό - κατηγορία 13.

 

Επειδή όμως βρίσκεται σε προκήπιο μήπως επιπλέον θα πρέπει να συνυπολογίσω στο πρόστιμο τα τ.μ. ως παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο (κατηγορία 9)?

Αν όντως ισχύει αυτό ο χώρος θεωρείται ΚΧ ή ΒΧ?

 

Το θέμα εχει αναλυθεί προηγουμένως πιο γενικά, αλλά το ρωτάω ειδικά γιατί πρόκειται για καφετέρια και θα περάσει η πολεοδομία για έλεγχο, γιατι υπήρξε καταγγελία και θέλω να είμαι σίγουρος για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

 

Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο στέγαστρο - υπόστεγο (όπως το λες) είναι παράβαση κατηγορίας 13 (με αναλυτικό).

Έτσι και θα το υπολογίσεις.

Σε κάποια ερωταπάντηση λέει ότι, αν ταυτοχρόνως έχεις π.χ. και "καταπάτηση προκηπίου" τότε πρέπει να υπολογίσεις και τον αντίστοιχο συντελεστή.

Δυστυχώς το σύστημα του ΤΕΕ δεν είναι φτιαγμένο για να μπαίνουν οι extra συντελεστές σε παραβάσεις κατηγορίας 13.

Οπότε δεν τη βάζεις καθόλου.

Το γράφεις όμως αναλυτικότατα στην τεχνική σου έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα ευχαριστω πολύ.

Πάντως νομίζω ότι γίνεται να προσθέσεις τον αντίστοιχο συντελεστή.

 

Αρχικά επιλέγεις μία πολεοδομική παράβαση (κατηγορία 13).

Στη συνέχεια στην επιλογή "Υπέρβαση Δόμησης" επιλέγεις "Χωρίς Υπέρβαση".

Στη συνέχεια δηλώνεις τα τ.μ. σαν ΥΔΚΧ ή ΥΔΒΧ, αναλόγως την περίπτωση. Στη περίπτωση του υποστέγου δεν είμαι σίγουρος ποια είναι.

Μετά από την επιλογή "Παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο" επιλέγεις ">20% της υποχρεωτικής πρασίας".

 

Δηλαδή η πολεοδομική παράβαση δηλώνει το είδος της αυθαιρεσίας (υπόστεγο) και ο υπολογισμός των επιπλέον συντελεστών το που βρίσκεται αυτή η αυθαιρεσία (σε προκήπιο).

 

Δεν ξέρω αν είναι απόλυτα σωστη η μεθοδολογία, αλλά και στο ΥΠΕΚΑ που ρώτησα δεν ήξεραν ακριβώς να μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το "χωρίς υπέρβαση", έχουν γράψει ότι χρησιμοποιείται μόνο στην περίπτωση της μοναδικής παράβασης του ύψους.Οχι αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.