Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής


Recommended Posts

Νομίζω ότι για να έχει την κυριότητα θα πρέπει να γίνει τροποποίηση της σύστασης. Βέβαια τροποποίηση της σύστασης δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να γίνει. Θα πρέπει να μιλήσεις με συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με τον 3843 εχει τακτοποιησει φιλος επεκταση διαμερισματος κατασκευης 1970 σε πιλοτι (30 τ.μ. τα νομιμα που φαινονται και αδεια και συσταση και 5 που τακτοποιησε με 3843 εις βαρος του κοινοχρηστου χωρου της πιλοτις χωρις να παρει καμια συναινεση αλλα και να του ζητηθει απο τον υπαλληλο στη πολεοδομια) και τωρα που θελει να πουλησει 30+5=35 τ.μ. πως θα δικαιολογηθουν τα 5? και ως εξυπνος ελλην με ρωτησε:

 

η αποδειξη υπαρξης διαμερισματος σε πιλοτι (κοινοχρηστο χωρο) επι πανω απο 30 ετη (ειπαμε αποδεδειγμενα) δεν αποτελει κατα καποιο τροπο χρησικτησια και αρα μπορουμε να αποφυγουμε συναινεσεις για την πωληση?

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται συναίνεση. Κακώς για τον 3843 δεν είχε πάρει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε πολυκατοικια του1967 ο 2,3,4 ος οροφος εχουν στο μπλακονι του ακαλυπτου τους προεξοχη 0,5 χ1,7 που χρησιμευει ως ντουλαπα του δωματιου (εξω απο το περιγραμμα του κτιριου). Μετρωντας το διαμερισμα παρατηρω οτι στον υπολογισμο της επιφανειαςτου εχουν βαλει και τον φωταγωγο!.

Συνεπώς εχω αριθμητικα -1 μ2 (απο το φωταγωγο) & περιπου +1 απο την υπερβαση στον εξωστη; Συνολικα δηλαδη 0 μ2 υπερβαση.

Πως θα δηλωθει αυτη η παραβαση για να δοθει μετα και βεβαιωση μηχανικου;

Link to comment
Share on other sites

Εδω σας έχω κι αλλή σπαζοκεφαλιά.

Πολυκατοικία με άδεια 2008, σύσταση 2010, με τακτοποίησεις 3843/10 Η.Χώρων και δώματος της οποίας έχουν πουληθεί δυο διαμερίσματα τον απρίλιο του 2012.Τώρα ο κατασκευαστής θέλει να δηλώσει και επέκταση στο δώμα(εκτος περιγράμματος-που δεν μπορούσε να δηλώσει με τον 38443/10)...εκ του οποιού τμήμα μπαίνει και στο κοινοχρηστο πλατύσκαλο, τι κάνω?

 

Εγώ έβαλα δήλωση του δώματος και πήγαινα να βάλω και μία για κοινοχρηστα με συνιδιοκτήτες τους δυο ιδιοκτητες των διαμερισμάτων(εκτος του ο,τι εκεί εχω θέμα τι ποσοστά συνιδιοκτησιας να βάλω σε τμήμα πλατυσκάλου ενός ορόφου?)...αλλά γιατι να τους βάλω και συμμέτοχους στην αυθαιρεσία του κατασκευάστη.Δεν έχουν προβλημα να δώσουν συνναίνεση αλλά δήλωση δεν νομίζω οτι θα υπογράψουν!!!

Edited by nayetta
Link to comment
Share on other sites

Το δώμα δεν είναι κοινόχρηστο, έχει κάποιος την αποκλειστική χρήση, ποιος;

Στα κοινόχρηστα δεν είναι μόνο οι δύο συνιδιοκτήτες των δύο διαμερισμάτων αλλά όλοι οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

το δωμα που δήλωσα με τον 4014/11 είναι σε αποκλειστικη χρήση...έχω όμως και τμήμα επί του κοινοχρήστου.

Εννοείται δε ότι στην δευτερη δήλωση θα βάλω όλους τους συνιδιοκτήτες...2 που έχουν αγοράσει και ο κατασκευαστης.

Το θέμα είναι οτι τους βάζω να υπογραψουν αυθαιρεσία ηοποία είχε εκτελεστεί προ της υπαρξής τους.

Link to comment
Share on other sites

Οι δηλώσεις αφορούν στο ακίνητο κι όχι στους ιδιοκτήτες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.