Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Ποσες φορες θα πουμε και θα ξαναπουμε και θα ξαναπουμε ΟΤΙ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΟΥ ΤΕΕ...?

 

Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΜΙΜΗ ΑΜΟΙΒΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΕΜ...

 

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ Α/Α ΑΜΟΙΒΗΣ...

 

Ευχαριστω 8-)

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποσες φορες θα πουμε και θα ξαναπουμε και θα ξαναπουμε ΟΤΙ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΟΥ ΤΕΕ...?

 

Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΜΙΜΗ ΑΜΟΙΒΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΕΜ...

 

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ Α/Α ΑΜΟΙΒΗΣ...

 

Ευχαριστω 8-)

 

 

Άψογος, σωστός!!!

Πες τα συνάδελφε. Όσο περισσότερες φορές τα πεις, τόσο περισσότεροι θα το καταλάβουν επιτέλους!!!!

Την επόμενη φορά γράψτα με γράμματα 24''.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπάρχει. Η βεβαιωση βγαινει απο το συστημα του ΤΕΕ και εχει για καθε μια βεβαιωση ειδικο μοναδικο αριθμο. Στην βεβαιωση αυτην σου ζηταει το συστξημα τον Α/Α της αμοιβης απο τον συστημα των αμοιβων ιδιωτικων εργων του ΤΕΕ. Οποτε δεν μπορεις να μην τα δηλωσεις. Τωρα αμα δεν παρει εσυ χρηματα ειναι δικο σου θεμα. Τις εισφορες και ΦΕΜ και ΦΠΑ θα πρεπει να τα πληρωσεις.

 

ρε συναδελφοι,αν δεν ειστε σιγουροι για κατι μην το γραφετε κ μπερδευετε κοσμο, το αν πληρωνουμε η οχι φεμ, για α/α αμοιβης κτλ κτλ για βεβαιωση εχουν συζητηθει απειρες φορες στο forum... παντα φιλικα.....

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ πραγματικά έχω μπερδευτεί. Είμαι από Θεσσαλία και πριν 2 εβδομάδες μας κάνανε σεμινάρια από το ΤΕΕ για το πως θα δηλώνουμε στο σύστημα τόσο τις βεβαιώσεις και τα αυθαίρετα όσο και τις αμοιβές μας για τις βεβαιώσεις και για τα αυθαίρετα. Τώρα διαβάζω εδώ ότι δεν απαιτείται αμοιβή για τις βεβαιώσεις. Είμαι νέα μηχανικός και θέλω να είμαι σωστή στη δουλεία μου και να μην έχω προβλήματα αύριο μεθαύριο ούτε εγώ ούτε οι πελάτες μου. Επιπλέον θέλω να ρωτήσω το εξής, για μεταβίβαση διαμερίσματος απαιτείται καινούργιο τοπογραφικό με έγσα 87; Η συμβολαιογράφος μου είπε οτι της κάνει και το τοπογραφικό της αδείας που είναι από το 86. εγώ διαφωνώ. Τι ισχυει;

Και μια τελευταία ερώτηση που απευθύνεται κυρίως στους τοπογράφους και σε όποιον άλλο ξέρει. Για να βγάλω αμοιβή τοπογραφικού με εγσα από το ΤΕΕ ποιες εργασίες βάζω; Χρησιμοποιώ JPS και total station. Βάζω αποτύπωση του οικοπέδου και τον όμορων, πολυγωνομετρία και τι άλλο;Θέλει και κάποια εργασία τριγωνισμού και με πόσα σημεία;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικως συναδελφε....

...μην ενημερωνεσαι απο τοπικα παραρτηματα του ΤΕΕ....

Το ΤΕΕ ειναι ΕΝΑ και αν δε βγαλει αυτο καποια ανακοινωση, καποια διευκρινιση, καποια οδηγια, κατι τελος παντων, οτι και να ακους απο τα παραρτηματα αποτελει ιδιωτικη πρωτοβουλια και μονο...

Μη σου πω ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ισιωτικη πρωτοβουλια, για να ειμαστε και στο πνευμα των ημερων... :mrgreen:

 

Οσο το κεντρικο ΤΕΕ δεν αποσαφηνιζει ΤΙΠΟΤΑ αναφορικα με κρατησεις, ΦΕΜ, νομιμες κλπ, ακολουθουμε αυτα που ξερουμε... ΑΠΥ+ΦΠΑ και τελος...

 

Αναφορικα με τα τοπογραφικα, η συμβολαιογραφος λεει βλακειες... Τοπογραφικο του 86 δεν παιζει να χει ΕΓΣΑ 87... Χρονολογικα και μονο....

Αν της κανει τη δουλεια, αστην να φαει τα μουτρα της...

Για τις αμοιβες εξαρτημενου τοπογραφικου, απο οσο εχω ακουσει δεν ειναι απαραιτητο να περασουν απο το συστημα του ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ πραγματικά έχω μπερδευτεί. Είμαι από Θεσσαλία και πριν 2 εβδομάδες μας κάνανε σεμινάρια από το ΤΕΕ για το πως θα δηλώνουμε στο σύστημα τόσο τις βεβαιώσεις και τα αυθαίρετα όσο και τις αμοιβές μας για τις βεβαιώσεις και για τα αυθαίρετα. Τώρα διαβάζω εδώ ότι δεν απαιτείται αμοιβή για τις βεβαιώσεις. Είμαι νέα μηχανικός και θέλω να είμαι σωστή στη δουλεία μου και να μην έχω προβλήματα αύριο μεθαύριο ούτε εγώ ούτε οι πελάτες μου. Επιπλέον θέλω να ρωτήσω το εξής, για μεταβίβαση διαμερίσματος απαιτείται καινούργιο τοπογραφικό με έγσα 87; Η συμβολαιογράφος μου είπε οτι της κάνει και το τοπογραφικό της αδείας που είναι από το 86. εγώ διαφωνώ. Τι ισχυει;

Και μια τελευταία ερώτηση που απευθύνεται κυρίως στους τοπογράφους και σε όποιον άλλο ξέρει. Για να βγάλω αμοιβή τοπογραφικού με εγσα από το ΤΕΕ ποιες εργασίες βάζω; Χρησιμοποιώ JPS και total station. Βάζω αποτύπωση του οικοπέδου και τον όμορων, πολυγωνομετρία και τι άλλο;Θέλει και κάποια εργασία τριγωνισμού και με πόσα σημεία;

 

δες εδω για τα τοπογραφικα, http://www.michanikos.gr/topic/24556-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5/

 

για την βεβαιωση κανεις ενα ιδιωτικο συμφωνητικο με τον πελατη σου, θα βρεις συμφωνητικα στα downloads, κ κοβεις αποδειξη του ποσου που πηρες.. κ αποδιδεις μονο φ.π.α. προς το παρων τουλαχιστον........κανε ενα search στο forum.....εχουν συζητηθει εκτενεστερα αυτα που ρωτας.......

Link to comment
Share on other sites

Ποσες φορες θα πουμε και θα ξαναπουμε και θα ξαναπουμε ΟΤΙ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΟΥ ΤΕΕ...?

 

Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΜΙΜΗ ΑΜΟΙΒΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΕΜ...

 

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ Α/Α ΑΜΟΙΒΗΣ...

 

Ευχαριστω 8-)

 

Συνάδελφε και εγώ αυτής της άποψης είμαι!! Έλα όμως που σήμερα εδώ στην Άρτα η συμβολαιογράφος μου είπε ότι θέλει ημερομηνία από το ΤΕΕ μετά τις 28.11 και αμοιβές !!! Τι να πω!! Μας έχουνε τρελάνει!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.