Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


Recommended Posts

edit...

Διορθώνω την απάντησή μου παραθέτοντας τη παράγραφο 15α του 4014/2011 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει όπου σύμφωνα με την οποία :

 

15. α) Η βεβαίωση του μηχανικού που προβλέπεται στην παρ. 4 του άρθρου 23 του ν. 4014/2011 συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές, εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων.

Τοπογραφικό διάγραμμα δεν απαιτείται στην περίπτωση που η παραπάνω βεβαίωση αφορά σε ακίνητο που βρίσκεται εντός σχεδίου πόλης ή εντός ορίων οικισμού προϋφισταμένων του έτους 1923, καθώς και εντός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24.4.1985 προεδρικού διατάγματος (Δ' 181).

 

Προφανώς είχα κάνει λάθος στην αρχική δημοσίευση, ευχαριστώ τον παρατηρητικότατο Dimitris GM που το εντόπισε και με ενημέρωσε!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για πωληση οικοπεδου εντος οικισμου, χρειαζεται η βεβαιωση μου και τι τοπογραφικο? εξαρτημενο η οχι?

Μη εξαρτημένο για τον 651/77.

Link to comment
Share on other sites

Μη εξαρτημένο για τον 651/77.

αυτο ηξερα και εγω αλλα τωρα μιλησα με τη συμβολαιογραφο και η απαντηση της ηταν οτι μπορει να μη χρειαζεται αλλα ολοι οι μηχανικοι τις βαζουν τις συντεταγμενες . αρα να τις βαλω και εγω για να μη χαλασω την πιατσα. νομιζουν οτι οι συντεταγμενες φυτρωνουν απο το πουθενα. πρεπει ολοι να εχουμε gps δηλαδη.

ευχαριστω συναδελφε.

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα κανεις αυτο που ο νομος οριζει...

 

αν θελει συντεταγμενες...γιατι... "ετσι"...

πες της να σε πληρωσει η ίδια...απο την τσέπη της...

 

[πώς θα ζητησεις επι πλέον αμοιβή απο τον πελατη???...]

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα κανεις αυτο που ο νομος οριζει...

 

αν θελει συντεταγμενες...γιατι... "ετσι"...

πες της να σε πληρωσει η ίδια...απο την τσέπη της...

 

[πώς θα ζητησεις επι πλέον αμοιβή απο τον πελατη???...]

αρχικα του ειπα οτι οι συντεταγμενες κοστιζουν παραπανω. αλλα επειδη μου ειπαν οτι ολοι τις βαζουν χρειαζεται δεν χρειαζεται τοτε λεω ας μην το συνεχισω. ισως να ειναι λαθος αλλα τωρα ανοιξα γραφειο και δεν θελω να φανω οτι τα ξερω ολα. γενικα μπερδεμα με ενα παππου περιεργο πελατη.και τωρα θα τα δωσω τσαμπα με τις συντεταγμενες. μετα απο αυτο θα μαθω και δεν θα αφησω να μου ξανασυμβει.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα του ειπα οτι οι συντεταγμενες κοστιζουν παραπανω. αλλα επειδη μου ειπαν οτι ολοι τις βαζουν χρειαζεται δεν χρειαζεται τοτε λεω ας μην το συνεχισω. ισως να ειναι λαθος αλλα τωρα ανοιξα γραφειο και δεν θελω να φανω οτι τα ξερω ολα. γενικα μπερδεμα με ενα παππου περιεργο πελατη.και τωρα θα τα δωσω τσαμπα με τις συντεταγμενες. μετα απο αυτο θα μαθω και δεν θα αφησω να μου ξανασυμβει.

Η εξάρτηση θες να πεις κοστίζει παραπάνω, γιατί συντεταγμένες έχει και το μη εξαρτημένο τοπογραφικό.

Anyway κάντο αν μπορείς για να φανεί καλύτερα σε αυτόν, όχι τιποτα άλλο..

Link to comment
Share on other sites

edit...

Διορθώνω την απάντησή μου παραθέτοντας τη παράγραφο 15α του 4014/2011 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει όπου σύμφωνα με την οποία :

 

15. α) Η βεβαίωση του μηχανικού που προβλέπεται στην παρ. 4 του άρθρου 23 του ν. 4014/2011 συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές, εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων.

Τοπογραφικό διάγραμμα δεν απαιτείται στην περίπτωση που η παραπάνω βεβαίωση αφορά σε ακίνητο που βρίσκεται εντός σχεδίου πόλης ή εντός ορίων οικισμού προϋφισταμένων του έτους 1923, καθώς και εντός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24.4.1985 προεδρικού διατάγματος (Δ' 181).

 

Προφανώς είχα κάνει λάθος στην αρχική δημοσίευση, ευχαριστώ τον παρατηρητικότατο Dimitris GM που το εντόπισε και με ενημέρωσε!

 

Νομίζω κάνεις πάλι λάθος, είναι η παρ 15 του άρθρ 49 του Ν-4030 που αντικαταστάθηκε με την 15α και αναφέρεται στην παρ 4 του άρθρ 23 του Ν-4014.

Link to comment
Share on other sites

Η εξάρτηση θες να πεις κοστίζει παραπάνω, γιατί συντεταγμένες έχει και το μη εξαρτημένο τοπογραφικό.

Anyway κάντο αν μπορείς για να φανεί καλύτερα σε αυτόν, όχι τιποτα άλλο..

για την εξαρτηση του εγσα μιλαω. ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα δεν θα επιμεινω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.Μου έτυχε περίπτωση που έχω οικόπεδο εντός παραδοσιακού οικισμού που πάει από γενιά σε γενιά χωρίς συμβόλαια.Αποφασίσαν οι ιδιοκτήτες να κάνουν συμβόλαιο τώρα.Βάσει των όρων δόμησης δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.Εγώ με το Ε9 τους στο οποίο και το δηλώνουν τους δίνω και βεβαίωση αδομήτου πέραν του τοπογραφικού ή χρειάζομαι και επιπλέον στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.