Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλεία διόδου


Recommended Posts

Σε περίπτωση δίκης ο δικαστής θα πρέπει να επιτρέψει την πρόσβαση στα ''τυφλά'' οικόπεδα με την μικρότερη δυνατή όχληση του οικοπέδου που βρίσκεται μπροστά. Εφόσον οι δύο δίοδοι εξυπηρετούσαν είναι αρκετές - η όποια υψομετρική διαφορά αν είναι μικρή ας αντιμετωπιστεί μέσα στο οικόπεδο που οδηγεί η δίοδος.

 

Νομικά βέβαια δεν ξέρω, ούτε αντίστοιχη περίπτωση αλλά οι δουλείες προκύπτουν από έγγραφα. Δεν στέκουν οι ψευδομαρτυρίες (αν δηλαδή λέγανε ότι πέρναγε ο άλλος από τη μέση του οικοπέδου τί θα έπρεπε να γίνει?). Δυστυχώς είναι καθαρά υπόθεση της Δικαιοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας παρακαλώ, θα μπορούσε κάποιος να μου πει, να γράψει τους νόμους που αφορούν στη δουλεία διόδου δηλ πως γίνεται η σύστασή της, η διάλυσή της κ αν αυτοτελώς μπορεί να πωληθεί το κομμάτι που βρίσκεται σε δουλεία διόδου, σε άλλον ενδιάφερόμενο όχι σε εκείνον που κάνει χρήση της διόδου.

 

Επίσης, όταν η αρχικές ιδιοκτησίες είναι περιφραγμένες πάνω απο 30 χρόνια, ο ιδιοκτήτης του τμήματος που είναι σε δουλεία διόδου, μπορεί να ρίξει μέρος της περιφραξής του κ να κάνει κ εκείνος χρήση της διόδου?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

υγ: στη διάθεσή σας διευκρινιστικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

υγ: στη διάθεσή σας διευκρινιστικά στοιχεία.

 

Αυτό μάλλον δεν είναι και πολύ πρέπον.Δεν είσαι πελάτης,συνάδελφος είσαι,αν θες δώσε τα από την αρχή ή μην το αναφέρεις ως ''υστερόγραφο''.

 

 

Σας παρακαλώ, θα μπορούσε κάποιος να μου πει, να γράψει τους νόμους που αφορούν στη δουλεία διόδου δηλ πως γίνεται η σύστασή της, η διάλυσή της κ αν αυτοτελώς μπορεί να πωληθεί το κομμάτι που βρίσκεται σε δουλεία διόδου, σε άλλον ενδιάφερόμενο όχι σε εκείνον που κάνει χρήση της διόδου.

 

Α.Ρωμαλιάδης, τόμοι Η-3,Η-4,περίπου 45,00 euros ο τόμος ,βρίσκονται και στο http://www.papasotiriou.gr και πίστεψέ με θα δεις φως.Οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου είναι ΠΑΡΑ πολλές,εξ' ού και βρίσκονται μέσα σε 2 τόμους,ξεκίνα να διαβάζεις και αν βρεις πρόβλημα θέτεις πιο συγκεκριμένα ερωτήματα.Πιστεύω ότι δεν θα βρεις πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλλον δεν είναι και πολύ πρέπον.Δεν είσαι πελάτης,συνάδελφος είσαι,αν θες δώσε τα από την αρχή ή μην το αναφέρεις ως ''υστερόγραφο''.

.

 

σ ευχαριστώ για την απάντηση, κ συγνώμη για το υστερόγραφο, αλλά δεν γνωρίζω τι ισχύει... γι αυτό κ το έγραψα έτσι

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ιδιώτης, κ αν πόσταρα χωρίς να έχω δικαίωμα, παρακαλώ οι υπεύθυνοι να σβήσουν το ερώτημά μου ή να το αποσύρω η ίδια.

 

Αν θέλετε, απαντήστε μου στο πιο σημαντικό για μένα ερώτημα. Μπορεί αυτοτελώς να πωληθεί το κομμάτι που βρίσκεται σε δουλεία διόδου, σε άλλον ενδιάφερόμενο όχι σε εκείνον που κάνει χρήση της διόδου? Και αν ναι, τότε, παρά την αλλαγή της ιδιοκτησίας, η δουλεία διόδου παραμένει?

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεία διόδου είναι βάρος του γηπέδου που την παρέχει (δουλεύοντος ακινήτου) και το ακολουθεί εις αεί άσχετα από τον ιδιοκτησιακό του καθεστώς.

Εάν πουληθεί μόνο το τμήμα της δουλείας σε τρίτο τότε:

α) εάν ο τρίτος απαγορεύσει τη διέλευση στον κύριο του δεσπόζοντος ακινήτου... αυτός θα στραφεί δικαστικά εναντίον σας.

β) εάν αυτό είναι εφικτό (αυτό θα σας το συμβουλεύσει ο μηχανικός σας, ανάλογα με τις πολεοδομικές συνθήκες της περιοχής) μπορεί να πουληθεί ως προσάρτηση (για αύξηση του εμβαδού του) στον τρίτο αλλά με το βάρος της δουλείας.

Θεωρώ όμως ότι σε οποιαδήποτε μεταβίβαση θα πρέπει να ενημερωθεί και ο δεσπόζων μιας και έχει δικαιώματα επί του ακινήτου σας.

 

Σε οποιαδήποτε περίπτωση θα πρέπει να θέσετε το θέμα σε μηχανικό (τοπογράφο κατά προτίμηση) και να συμβουλευτείτε και τον δικηγόρο και συμβολαιογράφο σας.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας παραθέσω μία δύσκολη περίπτωση με δουλεία στην οποία δεν εκτός από μηχανικός είμαι και αδερφός του θυγόμενου ιδιοκτήτη. Το ακίνητο Α έχει πρόσωπο σε επαρχιακή οδό, το ακίνητο Β έχει δουλεία από το Α, το ακίνητο Γ έχει από το Β και το ακίνητο Δ από το Γ. Τι γίνεται όταν το ακίνητο Γ αποκτά πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο; μπορεί το ακίνητο Α να απαλλαγεί από τη δουλεία του Β;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

έτσι που τα περιγράφεις

η δουλεία του Α έχει τρείς δικαιούχους Β-Γ-Δ

η δουλεία του Β έχει δύο Γ-Δ

η δουλεία του Γ έχει έναν Δ

για απόσβεση δουλείας απαιτείται δήλωση παραίτησης του δικαιούχου είτε με διάταξη τελευταίας βούλησης, είτε με συμβολαιογραφικό έγγραφο και απαιτείται η συναίνεση και όσων άλλων έχουν πάνω στο δεσπόζον εμπράγματο δικαίωμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.