Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα απλά βήματα μιας οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

1 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΜΕΛΕΤΗ 2 ΣΤΑΤΙΚΑ ΜΕΛΕΤΗ 3 ΧΡΟΝΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΕΛΕΤΗ 4 ΥΔΡΕΥΣΗ ΜΕΛΕΤΗ 5 ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΜΕΛΕΤΗ 6 ΚΑΥΣΙΜΟ ΑΕΡΙΟ ΜΕΛΕΤΗ 7 ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΕΛΕΤΗ 8 ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΜΕΛΕΤΗ 9 ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟΥ ΜΕΛΕΤΗ 10 ΑΝΥΨΩΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕΛΕΤΗ 11 ΜΕΛΕΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑ <=5000 τμ ΜΕΛΕΤΗ 12 ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΕΛΕΤΗ 13 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΕΠΙΒΛΕΨΗ 14 ΣΤΑΤΙΚΑ ΕΠΙΒΛΕΨΗ 15 ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟΥ ΕΠΙΒΛΕΨΗ 16 ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΕΠΙΒΛΕΨΗ 17 ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΕΠΙΒΛΕΨΗ 18 ΚΑΥΣΙΜΟ ΑΕΡΙΟ ΕΠΙΒΛΕΨΗ 19 ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΠΙΒΛΕΨΗ 20 ΥΔΡΕΥΣΗ ΕΠΙΒΛΕΨΗ 21 ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΕΠΙΒΛΕΨΗ 22 ΑΝΥΨΩΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΠΙΒΛΕΨΗ

 

Για την ακρίβεια χρειάζονται όλα αυτά, χρειάζεται και ο κλιματισμός ή κάτι έχω κάνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω μπορεί να τα υπογράψει ένας αρχιτέκτονας ή ένας πολιτικός μηχανικός;

 

 

 

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Maria Sikounaki
Link to comment
Share on other sites

Το τι υπογραφει ποιος, ας μην το λυσουμε εδω....

 

 

1. Εφοσον εχεις και αεριο, καλως το εβαλες.

2. Εφοσον εχεις και ανελκυστηρα καλως τον εβαλες.

3. Ρωτα την ΥΔΟΜ αν θελουν και κλιματισμο. Εδω ζητανε μονο κλιματισμο, χωρις θερμανση.

4. Εσυ ως ΠΜ, σιγουρα δεν εχεις καμια δουλεια με Κλιματισμο, Θερμανση, Ανελκυστηρα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

21 σελίδες να απαντηθούν τα απλά βήματα έκδοσης μιας οικοδομικής άδειας. Απλούστατη έχει γίνει η διαδικασία!

 

 

Αστειευόμουνα. Να συνεχίσετε την συζήτηση... Σίγουρα θα υπάρχουν πολλά θέματα και διευκρινήσεις που θα πρέπει να διευκρινηστούν!

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Για την αναθεώρηση Οικοδομικής άδειας, στον ελεγχο πληροτητας φακελου τι ζητάνε απο φορολογικα?

Θελουν την ΑΠΥ και το συμφωνητικο και την εντολη πληρωμης του ΤΕΕ για τον ελεγχο πληροτητας ή μπορω να τα καταθεσω αργοτερα στον ελεγχο των φορολογικων?

Link to comment
Share on other sites

Για την αναθεώρηση Οικοδομικής άδειας, στον ελεγχο πληροτητας φακελου τι ζητάνε απο φορολογικα?

Θελουν την ΑΠΥ και το συμφωνητικο και την εντολη πληρωμης του ΤΕΕ για τον ελεγχο πληροτητας ή μπορω να τα καταθεσω αργοτερα στον ελεγχο των φορολογικων?

Και γενικα για μια αναθεωρηση αδειας ...τι χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Και γενικα για μια αναθεωρηση αδειας....

Ανάλογα την αναθεώρηση, από σχεδόν τίποτα μέχρι τα άπαντα.

Πχ αναθεώρηση για αλλαγή τίτλου, αναθεώρηση για αλλαγή μελετητή θέλει τα ελάχιστα …

Αλλα αναθεώρηση για αλλαγές κατόψεων , στατικά και μηχανολογικά μπορεί να θέλει τα άπαντα…

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήση ποιά είναι η διαφορά της ενημέρωσης από την αναθεώρηση;

Διάβασα σε άλλο θέμα ότι κάνουμε ενημέρωση όταν δεν επηρεάζονται η μελέτες καθώς και το διάγραμμα δόμησης.Ισχύει;

 

Η περίπτωση μου είναι η εξής:

Σε Ο.Α. νομιμοποίησης που εκδόθηκε το καλοκαίρι και πριν περάσει ο Ελεγκτής δόμησης εκδόθηκε προ 48ωρών άδεια ενημέρωσης με διάφορες εργασίες καθώς και διαμορφωσεις εδάφους +/- 0,80.

Να σημειωθεί ότι πάνω στην φούρια μου να εκδοθεί η άδεια δεν έβαλα πουθενά στους υπολογισμούς (διάγραμμα δόμησης) ένα προστέγασμα (το οποίο δεν μετράει στην κάλυψη-δόμηση).

Από την Πολεοδομία μου είπαν ότι η ενημέρωση με καλύπτει, πρέπει στο φάκελο της ενημέρωσης να έχω καινούρια σχέδια τομών-όψεων-και να αλλάξει το διάγραμμα.

Να σημειώθεί ότι μάλλον πρέπει να αλλάξει και ο τίτλος του σχεδίων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.