Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια διαχωρισμού διαμερίσματος σε δυο


Recommended Posts

Διορθωσε με εαν καταλαβα λαθος,

  Το ακινητο ηταν "ενα" στην αδεια

αλλά εγιναν "τεσσερα" στην συσταση.

Και γκρεμισαν τις μεσοτοιχιες

σωστα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταβίβαση "ιδεατής" ΟΙ δεν γίνεται. Άρα, διακρίνουμε 2 περιπτώσεις

1. Είτε συμφωνούν όλοι να κάνουν υπαγωγή και να φέρουν την υπάρχουσα κατάσταση στα μέτρα της ΣΟΙ (ώστε να μπορεί ο καθένας να έχει διακριτή ΟΙ, και να την κάνει ό,τι θέλει). Εννοείται ότι θα κατασκευαστούν τα απαραίτητα διαχωριστικά κλπ, ώστε να αποτυπωθεί η πραγματική κατάσταση

2. Είτε τροποποιούν τη ΣΟΙ (σύμφωνα με την άδεια) κι έχουν πσοστό εξ αδιαιρέτου σε ένα ενιαίο κατάστημα

ομελέτα, χωρίς να σπάσουν αυγά, δεν γίνεται...

Προσωπικά, θα επέλεγα την πρώτη λύση διότι είναι συμφέρουσα για όλους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως @tetris. Aυτά ακριβώς λέω στις προηγούμενες απαντήσεις μου. Νομίζω ότι για το 1 πρέπει να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ διαχωρισμού, καθώς είχε εκδοθεί άδεια (δεν γνωρίζω τελικά αν ήταν άδεια λειτουργικής συνένωσης τεσσάρων Ο.Ι σε μια ενιαία ή απλώς εκδόθηκε Ο.Α δείχνοντας ενιαίο κατάστημα και η ΠΣΟΙ το χώρισε χωρίς όμως να είναι υλοποιημένες οι διηρημένες ιδιοκτησίες)  χωρίς φυσικά να τροποποιηθεί η ΠΣΟΙ και να γίνει ένα ΚΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

 Εξακολουθω να εχω   διαφορετικη  αποψη.

  Ειχαν στην αδεια ενα καταστημα.

 Εκαναν συσταση για 4  ξεχωριστά καταστηματα  και πηρε καθε ενας το δικο του, χωρις να κανουν ενημερωση της αδειας.

 Στην κατοψη της συστασης τα καταστηματα εμφανιζονται χωρισμενα με μεσοτοιχια,  με τα δικα τους τμ.  και χιλιοστα οικοπεδου.

Ετσι τα δηλώνουν  και στο ΕΚ και στα Ε9..

Μεχρις εδω εχουμε ΔΔ του αρθρου 100 παρ. 8.

  Και, εάν  δεν ειχαν κανει κατεδαφιση μεσοτοιχιων, εδω θα τελειωνε η τακτοποιηση.  Καθε ΟΙ διατηρει την αυτοτελεια της, με βαση την συσταση που εχει γινει, ανεξαρτητα εαν γκρεμισαν τις μεσοτοιχιες

.

 Ομως αυτοι - μετα την συσταση- γκρεμισαν τις μεσοτοιχιες και τα εκμισθωσαν σαν ενα, χωρις αδεια λειτουργικης συνενωσης...

  Αρα εχουμε μια λοιπη παραβαση  για τις καθαιρεσεις

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπει το κάρο πίσω και ο γάιδαρος μπροστά το θέμα αυτό δεν λύνεται. Πριν απ' αυτό όμως πρέπει να αποφασίσουμε ποιός είναι ο γάιδαρος. Εγώ λέω το ΤΕΕ.

Καλημέρα σε όλους.

Edited by kan62
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dimitris GM said:

 Εξακολουθω να εχω   διαφορετικη  αποψη.....

Μα, η κάτοψη της σύστασης αποτυπώνει (στην προκειμένη περίπτωση) αυτό που ΘΑ υλοποιηθεί. 

Το οποίο, δεν υλοποιήθηκε. 

Κι επί πλέον, η υφιστάμενη κατάσταση ΔΕΝ έχει αυθαιρεσίες (πάντα σε σχέση με την άδεια).

Άρα??? 

κι ας αφήσουμε το γάιδαρο να τρώει το σανό του...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οριζόντια ιδιοκτησία υπογειο βοηθητικός χώρος  με ποσοστο θέλει ο ιδιοκτήτης να το χωρίσει σε 3 .Για την έκδοση άδειας μου ζητάει και μηχανολογικες μελέτες και πυροπροστασια.Στη πραγματικότητα δεν αλλάζει τίποτα .Κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οριζόντια ιδιοκτησία ισόγειας κατοικίας, θέλει ο ιδιοκτήτης να την χωρίσει σε 2 κατοικίες, αλλά χωρις να αλλάξει κάτι στη σύσταση, δηλαδή οι 2 νέες κατοικίες να παραμείνουν μία οριζόντια ιδιοκτησία. Αρχικά κατα πόσο μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο απο άποψη νομιμότητας; Επίσης, στην ΕΕΜΚ ποια κατηγορία εργασιών επιλέγω ιστ ή λστ; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.