Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

παιδιά βάλτε τον καυστήρα σαν αντλία, αφού αντλεί πετρέλαιο. Πάντως δεν παίζει ρόλο ακόμα και όλα τα βοηθητικά να τα έχεις επιμερήσει και να τα έχεις περάσει μέσα στον κυκλοφορητή. Το αποτέλεσμα θα είναι σωστό.

Εντάξει βρε lenaki. Επέλεξε "αντλία" αφού ο καυστήρας έχει αντλία. Πάντως δεν παίζει κανένα ρόλο ο τύπος. Μόνο εποπτικό θα έλεγα ρόλο έχει. Για να ξέρεις τι βοηθητικά συστήματα έχεις καταχωρήσει. Αλλιώς και όλες μαζί τις επιμερισμένες ισχύς να αθροίσεις, δεν αλλάζει κάτι.

Όπα, μαζί γράφαμε!

 

Ναι, αυτό το έκανα και εγώ, εβαλα αντλία τον καυστήρα.

Θα μπορούσα όπως είπατε να αθροίσω τα KW και να τα βάλω όλα στον κυκλοφορητή, απλά φοβήθηκα μήπως τους χτυπήσει κατι περιέργο με τόσο μεγάλη ισχύ που θα φαινόταν στον κυκλοφορητη...

 

Σας ευχαριστώ ! Καλημέρα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη χτυπήσουν τα 40 watt αντί για τα 20, κακώς κατά τη γνώμη μου μπαίνει αυτό το νούμερο σε ΠΕΑ σπιτιού, εδώ δε σε βάζουν να συμπεριλάβεις το φωτισμό που η συνεισφορά του είναι 10 φορές μεγαλύτερη... Τέλος πάντων

 

Μια ερώτηση, που μάλλον αφορά τους πολιτικούς μηχανικούς συναδέλφους

Έχω ένα σπίτι που είναι σε εκτός σχεδίου πόλεως περιοχή.

Όσο κι αν διάβασα τα συμβόλαια, δε κατάλαβα πότε έχει χτιστεί (απλά στο συμβόλαιο γράφει ότι σε τοπογραφικό του 81~82 απεικονίζεται κτίσμα)

Ο ιδιοκτήτης λέει ότι φτιάχτηκε περίπου το 70.

Εγώ τι χρονιά να βάλω στο ΠΕΑ, και έχετε να μου προτείνετε κάποιο τρόπο να το ανακαλύψω ?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις στοιχεία και επειδή είσαι προ 1983 (άρα δεν απαιτείται Ο.Α.)

 

βάλε ότι σου δηλώσει ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη χτυπήσουν τα 40 watt αντί για τα 20, κακώς κατά τη γνώμη μου μπαίνει αυτό το νούμερο σε ΠΕΑ σπιτιού, εδώ δε σε βάζουν να συμπεριλάβεις το φωτισμό που η συνεισφορά του είναι 10 φορές μεγαλύτερη... Τέλος πάντων

 

Μια ερώτηση, που μάλλον αφορά τους πολιτικούς μηχανικούς συναδέλφους

Έχω ένα σπίτι που είναι σε εκτός σχεδίου πόλεως περιοχή.

Όσο κι αν διάβασα τα συμβόλαια, δε κατάλαβα πότε έχει χτιστεί (απλά στο συμβόλαιο γράφει ότι σε τοπογραφικό του 81~82 απεικονίζεται κτίσμα)

 

AristidisZ δεν ήταν 40 αντι 20, ήταν 40 αντί 0,2 που ήταν από μόνος του ο κυκλοφορητής ( διαμερισμένα στα χιλιοστα και τα 2 φυσικά). Αυτό το λες μεγάλη διαφορά. Τεσπα, προσθέτω τον καυστηρα αντλία και τελειωσε !

Ο ιδιοκτήτης λέει ότι φτιάχτηκε περίπου το 70.

Εγώ τι χρονιά να βάλω στο ΠΕΑ, και έχετε να μου προτείνετε κάποιο τρόπο να το ανακαλύψω ?

Edited by lenaki85
Link to comment
Share on other sites

Αστειευόμενος θα ήθελα να πώ να μην μας φταίει μετά ο κάθε Παραδιάς για τα πιστοποιητικά μέσω internet!!! :mrgreen:

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

κάτι δε λες καλά Λενα

ένας κυκλοφορητής είναι π.χ. 200 watt κι ο καυστηρας 100 - 150 watt, οι ισχείς είναι δηλαδή σχεδόν ανάλογες, άρα η διαφορά που λες δεν μου ακούγεται λογική

 

για την χρονολογία θα ακολουθήσω και γω την τακτική του gamvro, αφού πρόκειται για προ του 83 κτίσμα

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

κάτι δε λες καλά Λενα

ένας κυκλοφορητής είναι π.χ. 200 watt κι ο καυστηρας 100 - 150 watt, οι ισχείς είναι δηλαδή σχεδόν ανάλογες, άρα η διαφορά που λες δεν μου ακούγεται λογική

 

 

 

Επισυνάπτω φώτο απο καυστήρα με ταμπελακι κ post-9582-0-53796400-1351068280_thumb.jpgτα στοιχέια του.post-9582-0-67269200-1351068206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και που φαίνεται η ηλεκτρική δηλαδή του καυστήρα ?

 

Επειδή φοβάμαι ότι έχω μπερδέψει και άλλα πράγματα στις βοηθητικές μονάδες. Στην φώτο 1 το πράσινο που είναι στις σωληνώσεις είναι αντλία και η φώτο 2 είναι ο κυκλοφορητής δίπλα στη δεξαμενή πετρελαίου ?

post-9582-0-70133300-1351069054_thumb.jpg

post-9582-0-98218300-1351069084_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.