Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

ας επαναλάβω εδώ το ερώτημα μου, μια και η μη τεκμηριωμένη απάντηση του τεε, με βρίσκει αντίθετο.

Κάποιος θέλει να τακτοποιήσει μια αυθαιρεσία στην κύρια κατοικία του αλλά έχει στη κατοχή του 2 οικόπεδα που εντός του ενός υπάρχει και κατοικία >70 τ.μ και δεν έχει ανήλικα τέκνα, αλλά και τα 2 οικόπεδα βρίσκονται σε κοινότητες < 3000 κατοίκων, θεωρείτε κύρια και μοναδική η κατοικία του???

από το τεε είπανε ότι δεν είναι μοναδική, αλλά μόλις τους ανέφερα για τον οικισμό μου είπανε να μιλήσω με το ΥΠΕΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυο τα θεματα

 

α] κύρια είναι αν καθεται σε αυτο και αυτο αποδειχνεται απο το Ε1

 

β] Μοναδικη είναι 1000% γιατι αυτα που έχει ειναι σε κατω απο 3000 κατοικους., όπου μπορείς να έχεις όλο τοχωριο δικό σου!!!!...

 

καλή συνεχεια.

 

[νάχαμε και γήπεδο]

 

μεχρι να βρώ αυτο το εντιτ....

 

δες το αρθρ. 26 του 4014 παρ. 3

 

σε καλύπτει πληρως

 

Δημήτρη αν έχεις σαν γλώσσα τα Ελληνικά τότε το εντιτ είναι στις επιλογές κάτω και έξω από το μήνυμα με τον όρο "Επεξεργασία".Αν η γλώσσα είναι η Αγγλική τότε το εντιτ ειναι το EDIT. Manolis Gon

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ dimitris, αυτή τη παράγραφο 3 διαβάζω , αλλά κάθε φορά αντιλαμβάνομαι από τη διατύπωση και άλλους παραμέτρους. για το κύρια είναι το μόνο που είμαι σίγουρος :smile: και εγώ με το δική σου γνώμη είμαι, απλά με παραξένεψε η απάντηση του τεε που από ότι φάνηκε, ή αγνοούν τη παράγραφο 3 ή κάτι κάνουμε λάθος όλοι εμείς. ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

χωρις καμμία αμφιβολία...

έχουμε εμείς όλοι δικαιο...

[ιδ. και Λεμπεση 2012 αριθ. 74 και ε/α ΣΤ4 και Θ3]

 

πιθανόν ..κάποιος στο τεε δυσκολεύεται να καταλαβει προτάσεις που αρχίζουν απο "δεν"...!!!

 

θα πατησεις τα εντερ σου με μειωτικο συντελεστή και αν μεχρι τον έλεγχο δεν εχουν καταλάβει τι λέει η παρ. 3 του αρθρ. 26 του 4014

θα τους το στείλεις...

 

υγ. ..θα έλεγα ... στείλε τους σήμερα όλη την παρ. 74 της Λεμπέση...για να παψουν να μπερδεύουν τους ενδιαφερόμενους...

 

καλημέρα σε όλους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πιθανόν ..κάποιος στο τεε δυσκολεύεται να καταλαβει προτάσεις που αρχίζουν απο "δεν"...!!!

Για να τις καταλάβει πρέπει να τις έχει διαβάσει πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παλινοστούντας έχει εκτός από το αυθαίρετο και μια άλλη κατοικία εμβαδού 80 τ.μ. αλλά έχει και 3 παιδιά. Αν καταλαβαίνω καλά δικαιούται να έχει 70+30+20 δηλαδή μεχρι 120 τ.μ. οικία για να πάρει κύρια και μοναδική για το αυθαίρετο?Επομένως δικαιούται την έκπτωση για παλινοστούντες?

Link to comment
Share on other sites

Σε νομιμο οικοπεδο εχω κτισμα-κατοικια με Ο.Α. αλλα με αυθαιρεσιες.

Για τακτοποιηση του ο μηχανικος μου με ενημερωνει οτι πρέπει να δηλωθει ως αλλη κατοικια μιας και υπαρχει και αλλο οικοπεδο, αρτιο και οικοδομησιμο, σε αλλο οικισμο του ιδιου δημου. Δηλαδη αφου εχω το δικαιωμα να μπορω να χτισω και αλλη κατοικια πρεπει η υπάρχουσα δεν μπορει να δηλωθει ως κυρια και μοναδικη. Παραλογο ή οχι? Το ολο θεμα ειναι στο αρχικο παραβολο που πρεπει να πληρωθει στην εκαστοτε περιπτωση μιας και ο συντελεστης εχει ελαχιστη διαφορα για τη δηλωση αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι έτσι όπως τα λέει ο μηχανικός σου. Αν μάλιστα έχεις και οικογένεια , ο περιορισμός πιάνει και την σύζυγο και τα παιδιά.

 

Έκτός αν μιλάμε για Δ.Δ κά τω των 3000 κατοίκων οπότε δεν ισχύει ο περιορισμός.

 

Μπορείς να τα διαβάσεις στο Αρθρο 26 παρ.3 του Ν.4014

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.