Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις αμοιβές που είναι πάνω από 1500€ μαζί με το ΦΠΑ είναι φορολογικός νόμος-διάταξη να περνάνε από τράπεζα (όχι πολεοδομικός νόμος αμοιβών) Προλαβαίνεις.

 

Ναι, έτσι είναι. Δε διαφωνώ. Όμως ο φορολογικός νόμος δεν υποχρεώνει την κατάθεση σε λογαριασμό όψεως νομίζω (μπορεί να είναι και ταμιευτηρίου σε οποιαδήποτε τράπεζα), πολύ περισσότερο δε, δεν προκύπτει η δικαιοδοσία του ΤΕΕ να ελέγχει τέτοιο φορολογικό θέμα (μέσω υποβολής του παραστατικού κατάθεσης στο ηλεκτρονικό σύστημα δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, με άδεια λυομένου, που δεν πραγματοποιήθηκε και τακτοποιούμε τώρα την πραγματική κατασκευή, θα δώσουμε τη νέα κάτοψη και καθόλου Διάγραμμα κάλυψης. Σωστά?

Επίσης για να καταθέσω μόνο εισφορές τεε, πρέπει στη συμφωνηθείσα να βάλω 0, ώστε να βγάλει εντολή μόνο για τεε?

Τώρα με τις οδηγίες περί σχεδίων πάνω στα εγκεκριμένα, τελικά βάζουμε και αμοιβές αποτύπωσης σε ότι έχει άδεια ή όχι, όπως κάναμε και στον 3843?

Επίσης σε περιπτώσεις που έχουν μόνο μια παράβαση ή μόνο διαμερισμάτωση, τι δίνουμε?

Edited by kakallia
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλημέρα

κοιταξα λιγο τις προσαρμογες στο συστημα των δηλωσεων και εχω την απορια, στον αριθμο οροφων κτιριου, που αναφερει, θα βαλουμε και pilotis και υπογεια ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που παμε για νομιμοποιηση με εκδοση αδειας υποχρεουμαστε να υποβαλλουμε τα σχεδια;

θα τα υποβάλεις αφου βγει η αδεια.Το θεμα ειναι οταν εχουμε τακτοποιηση και νομιμοποιηση μαζι τι κανουμε?
Link to comment
Share on other sites

Συμπεραίνω ότι αν για τις αυθαιρεσίες υποβάλλω καινούργια σχέδια (Κάτοψη , τομή , διάγραμμα κάλυψης ) ηλεκτρονικά , θα πρέπει στα στοιχεία οικοδομικής άδειας να υποβληθούν και τα σχέδια (Κάτοψη , διάγραμμα κάλυψης ) της αδείας σκαναρισμένα . Συμφωνείτε ?

Link to comment
Share on other sites

Συμπεραίνω ότι αν για τις αυθαιρεσίες υποβάλλω καινούργια σχέδια (Κάτοψη , τομή , διάγραμμα κάλυψης ) ηλεκτρονικά , θα πρέπει στα στοιχεία οικοδομικής άδειας να υποβληθούν και τα σχέδια (Κάτοψη , διάγραμμα κάλυψης ) της αδείας σκαναρισμένα . Συμφωνείτε ?

 

Συμφωνώ.....εγώ σε περίπτωση που είχα τα σχέδια της αδείας σε ηλεκτρονική μορφή (γιατί ήταν δική μου μελέτη) έτσι θα το κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον απορίες.

 

1. Το δελτίο τρωτότητας θέλει υπογραφή από 1 ή 2 μηχανικούς;

 

2. Όταν θέλουμε να υποβάλουμε αρχεία, μεταξύ των άλλων, ζητάει αίτηση από ιδιοκτήτη.

Μήπως εννοεί την εξουσιοδότηση στον μηχανικό;

 

3. Για τις υπεύθυνες δηλώσεις, εξουσιοδοτήσεις κ.α. τα οποία υπογράφει ο ιδιοκτήτης

απαιτείται γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ ή αλλού;

 

4. Όταν συμπληρώνουμε σε υπάρχοντα σχέδια (π.χ. κατόψεις, τομές, ΔΚ) χρειάζεται δίπλα σφραγίδα-υπογραφή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.