Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια δοκιμή που έκανα σήμερα κατευθείαν στη φόρμα αμοιβών του ΤΕΕ για υποθετικό έργο με εργασίες ν. 4014 για να δω το λ, η τιμή που χρησιμοποιούσε ήταν λ=0.23368.Για δείτε το. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι, φοβάμαι ότι έχω κάνει λάθος, αλλά τώρα που καταργήθηκε η εισφορά ΤΕΕ και έχω συμφωνημένη αμοιβη μικρότερη της κανονικής δεν έχει σημασία. Διόρθωσα μόνο τις κρατήσεις Τσμεδε.

Link to comment
Share on other sites

albert πρέπει να έχεις δίκαιο για το νέο λ. Σε υπολογισμό αμοιβής πριν 3 μήνες είχα χρησιμοποιήσει το λ=0,23253( γιαυτό φάνηκα σίγουρος ότι δεν άλλαξε το λ στα προηγούμενα post μου) αλλά πρέπει να έκανα λάθος.Δεν το είχα πάρει είδηση καθόλου.

Σωστά είδα ότι το λ=0,23368 θα έπρεπε ήδη να χρησιμοποιείτε από τον Ιανουάριο του 2013( εδώ και 7 μήνες)? 

Συμπληρωματική ΤΣΜΕΔΕ γίνεται και πώς? 

Βρήκα την απάντηση σε post  του ΙΑΣΟΝΑ

http://www.michanikos.gr/topic/23662-Αμοιβές/?p=425082

Στο post αναφέρεται ότι πρέπει να βγει νέα εντολή πληρωμής (υποθέτω ότι εννοεί να ζητήσεις από το τεε να σου βγάλουν συμπληρωματική). Εγώ όμως την έχω σε οριστική κατάσταση την εντολή πληρωμής( που δεν ανοίγει).τι κάνω? Βγάζω καινούρια εντολή? Δε βγάζω εντολή και απλά πάω με έντυπο ΤΣΜΕΔΕ στην Εθνική και πληρώνω τα +0,20ευρώ? καμιά ιδέα?

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση δε ξέρω, εγω δεν την είχα πληρώσει ακόμα. Καλά τα γράφει ο Ιασονας, μια συμπληρωματική με τα ίδια στοιχεία ακούγεται λογική λύση.

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρα και είδα ότι υπολογισμός αμοιβής που έκανα στις 29/4/2013 μου το έβγαλε τελικά με λ=0,23253, το παλιό δηλαδή. άρα είμαι οκ :smile: ... ένα άγχος λιγότερο

άρα σίγουρα μετά της 29/4/2013 υπολογίζεται με το νέο λ.

 

μόλις τώρα έκανα ένα δοκιμαστικό ( όχι κατευθείαν στη πλατφόρμα του τεε, αλλά μέσω του προγράμματος αμοιβών που χρησιμοποιώ) και χρησιμοποίησα το παλιό λ=0,23253. Μόλις πήγα να εισάγω το xml στο τεε (έγινε αυτό που σου είχα αναφέρει πιο πριν albert) , μου έβγαλε σφάλμα, ότι έχω λάθος το λ.( δε μου είχε τύχει ξανά, υπέθετα ότι θα μου έβγαζε λάθος και στη πράξη μου έβγαλε το σφάλμα).

 

εσύ κατευθείαν στην πλατφόρμα υπολογίζεις albert ή μέσω προγράμματος? λογικά αν δουλεύεις μέσω προγράμματος θα έπρεπε να σου βγάλει το σφάλμα. τσέκαρε το λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας,

 

γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο μπορεί να μην εμφανίζεται η τραπεζική συναλλαγή σε ένα έργο ;

Έχω καταθέσει την αμοιβή μου καθώς και την εισφορά προς ΤΣΜΕΔΕ στην Εθνική κανονικότατα πριν 3 μήνες και η συναλλαγή δεν εμφανίζεται.

Στο ΤΕΕ δεν μπόρεσαν να με διαφωτίσουν...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει πολύ καιρό που δεν εμφανίζονται οι καταθέσεις πλέον.

 

Χοντρικά από τότε που καταργήθηκε η εισφορά υπέρ ΤΕΕ. Δεν το βλεπω να επανέρχεται σύντομα.

 

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θες να φαίνεται στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

τωρα που τους κοπηκε η εισφορα σιγα να μη κατσουν να ασχοληθουν με το συστημα αμοιβων. οπως λεει και ο ακης δεν υπαρχει καποιο προβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ! δεν το γνώριζα.

Όχι δεν υπάρχει κάποιος λόγος που θα θελα να φαίνεται απλά επειδή στα προηγούμενα έργα φαινόταν φοβήθηκα μήπως είναι πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.