Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Εσύ τακτοποιείς την αυτοτελή-οριζόντια ιδιοκτησία ανεξάρτητα από το τι κάνει ο γείτονας. Σε περίπτωση καταπάτησης κοινόχρηστου χώρου θα χρειαζόταν συναίνεση.Αν έχουν ιδιοκτησιακές διαφορές δεν σε αφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

JTB ευχαριστω...

 

μηπως θα μπορουσες να μου λυσεις και μια ακομα απορια??? ο ιδιοκτητης θελει να ενοικιασει τα διαμερισματα αυτα αρα.....μετα λοιπον την 1 λοιπη παραβαση που θα πληρωσει, θα χρειαστει και ενεργιακο επιθεωρητη εφοσον ειναι πανω απο 50 τ.μ το καθε διαμερισμα (αρα αλλα λεφτα εκει) θα ειναι καλυμενος στη εφορια για το ενοικιαστιριο? η θα πρεπει να κανει και τροποποιηση της οριζοντιου? (και αλλα λεφτα στον συμβολαιογραφο)

Link to comment
Share on other sites

JTB ευχαριστω...

 

μηπως θα μπορουσες να μου λυσεις και μια ακομα απορια??? ο ιδιοκτητης θελει να ενοικιασει τα διαμερισματα αυτα αρα.....μετα λοιπον την 1 λοιπη παραβαση που θα πληρωσει, θα χρειαστει και ενεργιακο επιθεωρητη εφοσον ειναι πανω απο 50 τ.μ το καθε διαμερισμα (αρα αλλα λεφτα εκει) θα ειναι καλυμενος στη εφορια για το ενοικιαστιριο? η θα πρεπει να κανει και τροποποιηση της οριζοντιου? (και αλλα λεφτα στον συμβολαιογραφο)

οχι δεν χρειαζεται τροποποιηση της συστασης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα έκανα τροποποίηση στη σύσταση... Γιατί να μην είναι σωστά δηλαδή;

Συγκεκριμένα έχω πελάτη που αυτό ακριβώς θα κάνει... έχουμε τακτοποιήσει, έχει γίνει αποτύπωση της τελικής κατάστασης... και μόλις εξωφλήσει θα κάνει διαφοροποίηση στη σύσταση... Για να είναι εντάξει...

 

Επίσης αυτό που δεν καταλαβαίνω m4ry είναι το σχόλιο για τον ενερ.επιθ... Αλλα λεφτά εκεί;;; Δεν είναι νομίζω τοποθέτηση μηχανικού αυτή... Σαφώς και άλλα λεφτά... σαφώς και χρειάζεται και ΚΑΛΩΣ χρειάζεται ενεργ. επιθ...

Αυτή είναι η άποψη που πρέπει να περνάμε στους ιδιώτες και όχι να σχολιάζουμε ότι θα πληρώσει το αστείο ποσό της αμοιβής για να του πούνε πως θα σουλουπώσει το σπίτι του ... Σύγκρινε επίσης τη δουλειά του ενεργ.επιθ. και τη δουλειά του συμβολαιογράφου για το copy-paste της αλλαγής της σύστασης... και σύγκρινες τις αμοιβές τους... να δεις για τί εκμετάλλευση μιλάμε...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

JTB ευχαριστω...

 

μηπως θα μπορουσες να μου λυσεις και μια ακομα απορια??? ο ιδιοκτητης θελει να ενοικιασει τα διαμερισματα αυτα αρα.....μετα λοιπον την 1 λοιπη παραβαση που θα πληρωσει, θα χρειαστει και ενεργιακο επιθεωρητη εφοσον ειναι πανω απο 50 τ.μ το καθε διαμερισμα (αρα αλλα λεφτα εκει) θα ειναι καλυμενος στη εφορια για το ενοικιαστιριο? η θα πρεπει να κανει και τροποποιηση της οριζοντιου? (και αλλα λεφτα στον συμβολαιογραφο)

 

Σύμφωνα με συμβ/φους, δεν τους έχει έρθει ακόμα εγκ. περί τροποποίησης σύστασης.

 

JTB: μαζί σου.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

3 όροφη οικοδομή με έναν ιδιοκτήτη 100% χωρίς σύσταση οριζοντίου

από 1 διαμέρισμα ανα όροφο έχουν γίνει δύο

προφανός κάνω μία δήλωση για το σύνολο του κτιρίου, αλλά :

1) για κάθε όροφο βάζω μία παράβαση;

ή 2) 1 παράβαση για το σύνολο των ορόφων; (από απάντηση ΤΕΕ κεντρικής μακεδονίας)

 

μπορείτε να μου πείτε την δική σας γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα διαμερίσματα από 3 έγιναν 6, μάλλον θα έβαζα 1 παράβαση ανά ιδιοκτησία που τροποποιήθηκε δηλ. 3 παραβάσεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα διαμερίσματα από 3 έγιναν 6, μάλλον θα έβαζα 1 παράβαση ανά ιδιοκτησία που τροποποιήθηκε δηλ. 3 παραβάσεις

 

εννοείς ανά αυτοτελή ιδιοκτησία;; γιατί δεν υπάρχει σύσταση άρα ιδιοκτησιακά είναι μια στο σύνολό της

Link to comment
Share on other sites

Ναί. Διότι έτσι, θεωρώ, ότι μπορώ να ''πώ ξεκάθαρα'' ( π.χ. σε μεταβίβαση, αφού γίνει σύσταση Ο.Ι.): Κύριοι, υπήρχε 1 διαμέρισμα το οποίο έγινε 2. Αρα είναι μία παράβαση εκάστου διαμερίσματος.

Και στην τεχν. έκθεση, μου φαίνεται πολύ πιο ξεκάθαρο να το γράψω με αυτό τον τρόπο. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο, απλώς αυτός είναι ο συλλογισμός μου.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να εκμεταλλευτεί ο ιδιοκτήτης τηυν ασάφεια του νόμου και να κάνει μία δήλωση για όλο!!

Αρχιτεκτονική αποτύπωση να την πληρωθείς κανονικά εννοείται!

Συμφωνώ με την απάντηση του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.