Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Ποιά διαφορά αναλυτικών ? Διάβασε καλά Ν 4042 Αρθρο 50 παρ 7. Νομίζω κάνεις λάθος.

 

Περίπτωση αλλαγής θέσης εσωτερικής σκάλας σε μεζονέτα δεν την έλαβα υπόψη καθώς θεώρησα ότι είναι αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης και δεν αποτελεί αυθαιρεσία βάσει του Ν 4042 Άρθρο 50 παρ 7...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατασκευή σκάλας σε διαφορετική θέση από αυτή της οικοδομικής άδειας στ π.χ. 3όροφο ακίνητο με σύσταση 3 οριζόντιων ιδιοκτησιών, η οποία βρίσκεται σε άλλη θέση και ταυτοχρόνως έχει μεγαλώσει και λίγο (π.χ. 1 τ.μ.) εις βάρος των διαμερισμάτων θα τη λάμβανες υπόψην σου;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευή σκάλας σε διαφορετική θέση από αυτή της οικοδομικής άδειας στ π.χ. 3όροφο ακίνητο με σύσταση 3 οριζόντιων ιδιοκτησιών, η οποία βρίσκεται σε άλλη θέση και ταυτοχρόνως έχει μεγαλώσει και λίγο (π.χ. 1 τ.μ.) εις βάρος των διαμερισμάτων θα τη λάμβανες υπόψην σου;;;

 

Σαφώς.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις νομίζω ότι υφίσταται διαφορετική διαμερισμάτωση και στα τρία διαμερίσματα.

Αλλά παρόλα αυτά αν δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης π.χ ίδιο περίγραμμα σκάλας για ποια διαφορά αναλυτικών προϋπολογισμών μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μάλλον καταλήγω ότι είναι διαφορετική διαμερισμάτωση που δεν επιφέρει αλλαγή Η/Μ . Άρα καμία αυθαιρεσία .

Link to comment
Share on other sites

πελάτης έχει χωρίσει οροφοδιαμέρισμα στα δύο (τώρα πια 1 διαμέριασμα και 1 αποθήκη) χωρίς να αλλάξει Η/Μ. Έχοντας υπόψην οτι θα νοικιάσει το διαμέρισμα και θα κρατήσει για δική του χρήση την αποθήκη, θα προβεί σε συμβολαιογραφική πράξη για να πάρει το καθένα τα χιλιοστα του. Χρειάζεται μία η δύο βεβαιώσεις? Επίσης πληρώνει πρόστιμο για διαμερισμάτωση ή όχι εφ'όσον δεν έχει αλλάξει τιποτα στα Η/Μ? Με μια έγκριση άδεια μικρής κλίμακας καλύπτεται?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις νομίζω ότι υφίσταται διαφορετική διαμερισμάτωση και στα τρία διαμερίσματα.

Αλλά παρόλα αυτά αν δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης π.χ ίδιο περίγραμμα σκάλας για ποια διαφορά αναλυτικών προϋπολογισμών μιλάμε?

Και εγώ μάλλον καταλήγω ότι είναι διαφορετική διαμερισμάτωση που δεν επιφέρει αλλαγή Η/Μ . Άρα καμία αυθαιρεσία .

 

O φίλος μας είχε γράψει....

 

Έτσι θεωρούσα και εγώ αλλά και η σκάλα είναι τελείως διαφορετική και σαν θέση και σαν συνολικό εμβαδόν (τετραγωνικά κλιμακοστασίου) και προβληματίζομαι.

 

Τα έντονα γράμματα τι λένε;;;;;

Μήπως εγώ δεν κατάλαβα κάτι καλά;;;;; ή.........

 

Και για την ιστορία, δεν μας περιγράφεις λίγο το ιδιοκτησιακό στο συγκεκριμένο ακίνητο..........

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!!

Σε πολυκατοικία ο πελάτης μου είναι κάτοχος ενός διαμερίσματος σε οικοδομή του 1979.

Στην εγκεκριμένη κατοψη η κατάσταση εμφανίζεται διαφορετική (κάτοψη του 76 χωρίς διαστάσεις κλπ).

Έγινε τροποποίηση της σύστασης με νέα κάτοψη που συνοδεύει την πράξη χωρίς να γίνει ενημέρωση του φακέλλου στην πολεοδομία.

(ένα δωμάτιο από το διαμέρισμα του πελάτη μου το πήρε το διπλανό διαμέρισμα)

Ακόμη και αυτή η κάτοψη εμφανίζει μικροδιαφορές με την πραγματικότητα.

Δεν υπάρχει πουθενά υπέρβαση δόμησης, κάλυψης κλπ

Σύμφωνα με την τροποποίηση της σύστασης το διαμέρισμα έχει καθαρή επιφάνεια 60τ.μ.

Κατόπιν αποτύπωσης προκύπτει μικρή διαφορά και είναι 58τ.μ.

Φαντάζομαι κλασσική περίπτωση διαμερισμάτωσης.

Βάζουμε αμοιβή αποτύπωσης στην προκειμένη περίπτωση?

Στα δικαιολογητικά θα βάλω νέα κάτοψη σύμφωνη με τη σημερινή κατάσταση και το νέο εμβαδό! Θα πρέπει να γίνει ξανά τροποποίηση της σύστασης με τα νέα τ.μ.?? Στο Ε9 θα αλλάξει τα τ.μ. απο 60 σε 58?

Link to comment
Share on other sites

απο την σελιδα του ΤΕΕ:

¨Στην κύρια εγγραφή του ακινήτου έχει προστεθεί πεδίο "Διαφορετική διαμερισμάτωση" για τις περιπτώσεις κτηρίων τα οποία δεν έχουν υπέρβαση δόμησης ή άλλες παραβάσεις αλλά απλή εσωτερική διαμερισμάτωση. Στην περίπτωση αυτή (εφόσον δεν συντρέχουν και άλλες συνθήκες) υπολογίζεται μόνο πρόστιμο.¨

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: Έχω περίπτωση, σε πολυκατοικία του 1978, όπου στην κάτοψη της πολεοδομίας φαίνονται δύο διαμερίσματα, αλλά στο συμβόλαιο αγοράς και στην κάτοψη που επισυνάπτεται στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (επίσης του 1978) τα δύο διαμερίσματα έχουν γίνει ένα, με διαφορετική διαρρύθμιση και Η/Μ. Ο ιδιοκτήτης θέλει να το μεταβιβάσει. Αντιμετωπίζεται η περίπτωση αυτή με ν. 4014 ή πρέπει να βγει άδεια συνένωσης διαμερισμάτων (αφού ίσως προηγουμένως ενταχθεί στον 4014)? Το έχει συναντήσει κάποιος συνάδελφος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή κατάσταση ένα διαμέρισμα? Αν ναι κλασσική περίπτωση διαμερισμάτωσης με 500 ευρώ πρόστιμο αν φυσικά δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.