Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

Εγώ αντιθέτως είμαι πιό οργανωμένος, έχω φτιάξει ειδικό ντοσιέ.....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι ρε φίλε, εάν έχεις πολλές δουλειές έχεις "ΕΙΔΙΚΟ ντοσιέ".... ενώ εγώ έχω μία ζελατίνα Α4 !!! :D

Link to comment
Share on other sites

εδώ http://www.taxheaven.gr/calendar/index/index/m/10/y/2013/d/21/category/3

λέει ότι 21 του μηνός καταθέτουμε τα συμφωνητικά τριμήνου. Ισχύει? Λέει όχι μόνο πρός επιτευματίες αλλά και πρός ΤΡΙΤΟΥΣ? Δηλαδή ΙΔΙΩΤΕΣ? Δηλαδή για Πεα μεταξύ ιδιωτών καταθέτουμε ή είναι ένα απομεινάρι του ημερολογίου και περιμένουμε αν γίνει το Φλεβάρη μέσω τεε?

εγώ δεν έχω καταθέσει ποτέ. Τι συνέπειες υπάρχουν?

 

<<Υποβολή στις αρμόδιες ΔΟΥ στοιχείων και συμφωνητικών που υπογράφηκαν το προηγούμενο τρίμηνο

 

α) Τα συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή ΤΡΙΤΩΝ καταχωρούνται σε κατάσταση, η οποία υποβάλλεται από κάθε υπόχρεο επιτηδευματία για θεώρηση στην αρμόδια ΔΟΥ μέχρι την εικοστή (20ή) ημέρα των μηνών Ιανουαρίου, Απριλίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου εκάστου έτους, στην οποία (κατάσταση) συμπεριλαμβάνονται τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο.

 

β) Στην παραπάνω κατάσταση αναγράφονται τα στοιχεία κάθε συμφωνητικού (αριθμός και ημερομηνία, ονοματεπώνυμο, επάγγελμα, διεύθυνση, ΑΦΜ κάθε συμβαλλόμενου στο συμφωνητικό, αντικείμενο συμφωνητικού, ποσό, διάρκεια συμφωνητικού, λοιπές παρατηρήσεις).

 

γ) Η κατάσταση με τα αναγραφόμενα στοιχεία που αναφέρονται στις περ. α' και β', υποβάλλεται μόνο από κάθε συμβαλλόμενο επιτηδευματία στην αρμόδια για τη φορολογία εισοδήματός του ΔΟΥ προς θεώρηση.

 

Για τον τόπο και χρόνο φύλαξης των συμφωνητικών και καταστάσεων ισχύουν ανάλογα οι διατάξεις του Π.Δ. 186/1992 περί ΚΒΣ.

 

Εξαιρούνται οι χρηματιστηριακές επιχειρήσεις από την υποχρέωση υποβολής στην αρμόδια ΔΟΥ των συμφωνητικών που καταρτίζουν με τους πελάτες τους και αφορούν πράξεις σχετιζόμενες με μετοχές που είναι εισηγμένες στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών.

Με την ΑΥΟΟ 1055905/4564/ΔΕ-Β/5.7.2004 (ΦΕΚ 1074/Β’/15.7.2004) εξαιρούνται από την υποχρέωση υποβολής καταστάσεων τα χρηματοδοτικά ιδρύματα του άρθρου 2, παρ. 6 του Ν.2076/1992 για τα συμφωνητικά που καταρτίζουν με τους πελάτες τους.

 

Ακόμη, με την ΑΥΟΟ 1059925/5699/ΔΕ-Β/15.7.2002 (ΦΕΚ 952/Β’/25.7.2002) εξαιρούνται από την υποβολή των συμφωνητικών που καταρτίζουν ο ΟΤΕ και οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας με τους πελάτες τους.

 

Σχετικές διατάξεις :

-Αρθρο 8 παράγραφος 16 νόμου 1882/1990

-1065606/7222/ΔΕ-Β/18.7.2000>>

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

... τελικά τι πρέπει να κανουμε ... 

... να πάμε να βρούμε όλους τους πελάτες που δεν έχουμε κάνει συμφωνητικά (των 100€ κλπ) να τα κάνουμε και 

... να πάρουμε και όσα έχουμε ..... και να τα υποβάλλουμε εκπρόθεσμα με ότι πρόστιμο αυτό έχει ... ?

 

Αλήθεια τι πρόστιμο έχει ? είναι ανά τρίμηνο ?

 

Που 'σαι Θανάαααση, που 'σαι Θαναααααση,  .... Σωτήρη ήθελα να πω.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε αυτός να έχει 15000€ από εταιρέια με κατατεθημένη τριμηνιαία και αυτά τα δύο (ή και περισσότερα) αλλά να μπορεί να πάει ως μισθωτός και επείδη δεν τα έχει καταθε΄σεις με τριμηνιαία να νμην μπορεί.

 

Δείτε και αύτό .... γνώμες ???!!!!

post-2272-0-60103800-1390483564_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τα συμφωνητικά με ιδιώτες ΔΕΝ τα καταθέτουμε.

Με τους επιτηδευματίες όμως πρέπει να κατατίθενται ανά τρίμηνο κ.λπ.

Εγώ το έκοψα τα τελευταία 2 τρίμηνα το άθλημα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... χωρίς να θέλω να σε "τσιγκλισω" ... 

ο νόμος λέει .... και για τρίτους... ο ιδιώτης τριτος δεν είναι?

 

και αυτό το κλπ που λες τι κρύβει από πίσω ...?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.