Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

Σε ισόγεια αποθήκη που έχει κατασκευασθεί στον ακάλυπτο συνεργείου αυτοκινήτων και η οποία  είναι ανεξάρτητη στατικά από το κυρίως κτίριο, και η οποία φυσικά δε διαθέτει η/μ εγκαταστάσεις, χρειάζεται εκθεση η/μ?

 

Είσαι σίγουρος οτι το συνεργείο δεν διαθέτει Η/Μ ?

 

Γιατί εγω ξέρω οτι διαθέτει ... δεν μιλάω για το συγκεριμένο συνεργείο αλλα γενικά

 

Για μένα απαιτείται έκθεση Η/Μ

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρειάζεται. Δεν θα κλείσει η δήλωση αν δεν την ανεβάσεις (είναι προαπαιτούμενη καθότι "υπηρεσίες").

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι το συνεργείο δεν διαθέτει Η/Μ ?

 

Γιατί εγω ξέρω οτι διαθέτει ... δεν μιλάω για το συγκεριμένο συνεργείο αλλα γενικά

 

Για μένα απαιτείται έκθεση Η/Μ

Το συνεργείο, το οποίο στεγάζεται στο κυρίως κτίριο, διαθέτει Η/Μ. Η αποθήκη στον ακάλυπτο που τακτοποιώ δε διαθέτει.Η εκθεση υποθέτω ότι θα λέει αυτό ακριβως. Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

μου ζήτησαν μια τεχνική έκθεση για δύο καταστήματα 

το ένα εξ αυτών, χρησιμοποιείται πλέον ως αποθήκη, αλλά ηλεκτρολογικά ήταν σε άθλια κατάσταση

ουσιαστικά δεν είχε καν πίνακα, έναν περιστροφικό διακόπτη, και μια τηκτή ασφάλεια

αυτά και μόνο

 

στην έκθεση σκέφτηκα να γράψω ως γενική παρατήρηση:

 

συστηνεται η αμεση διερεύνηση της καταλληλότητας των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων με σκοπό την πιθανή εύρεση σφαλμάτων και η άμεση επιδιόρθωση αυτών ;

 

καμιά άλλη ιδέα ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. 

Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου που απαιτεί τεχνική έκθεση Η/Μ και είναι ολοκληρωμένη, αλλά επί της ουσίας ούτε την έχω έτοιμη, ούτε έχω έτοιμη τεχνική έκθεση Η/Μ στα χέρια μου. Το είχα πάρει απόφαση από την αρχή του μήνα ότι θα πάει με το νέο νόμο, αλλά τώρα ξεκλείδωσε το σύστημα για την εισαγωγή μηχανικού και μπήκα σε δίλημμα για το αν αξίζει να την τρέξω τώρα άμεσα ή να το πάρω απόφαση ότι θα πάει με 4178...

Διαβάζω στον 4178 (άρθρο 11, παρ. 9) ότι η ΤΕ Η/Μ θα μπορεί να υποβληθεί εντός 5 ετών από την ημ/νία υπαγωγής; καλά κατάλαβα ή κάνω λάθος; Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι καλύτερα να πάω με τον καινούριο νόμο; Μοιάζει να συμφέρει και τον πελάτη μου και εμένα αφού η αυθαιρεσία είναι απλά μια παράβαση του 500αρικου - μεταλλικό στέγαστρο σε ισόγειο κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και έβαλα στην ομαδα Ηλ. Μηχ. αλλά δεν μπορώ να αναρτήσω την Τεχνική Εκθεση ΗΜ. Δεν ενεργοποιείται το αντίστοιχο κουμπί. Μήπως ξέρει κάποιος τον τρόπο??

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Όλα τα άλλα αρχεία έχουν ανεβεί. Η δήλωση είναι οριστική. Δεν είχα βάλει όμως στην ομάδα Ηλ. Μηχ. Σήμερα τον έβαλα στην ομάδα μελέτης αλλά παρόλα αυτά δεν ενεργοποιείται το κουμπάκι. Μήπως έχει να κάνει με το σύστημα αμοιβών??

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!!

Link to comment
Share on other sites

.... Αριθμός Ορόφων και κατηγορία δομικής τρωτότητας?

 

Άσχετο, αλλα ο αριθμός ορόφων και η δομική τρωτότητα που βρισκονται στη καρτέλα ?

 

Τόσο στραβός είμαι ?

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα του 4014 βρίσκονται στη καρτέλα Πρόσθετα Στοιχεία, πάνω από την Τεχνική έκθεση.

Στο σύστημα του 4178 δεν υπάρχουν (ακόμα?)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.