Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ρε παιδια, αυτο που συζητατε πιο πανω ερχεται σε πληρη αντιθεση με οσα γνωριζαμε ως τωρα, οτι δηλαδη αν υπαρχει λεβητας εγκατεστημενος με θερμαντικα σωματα, καταχωρεις αυτα οτι και να γινει...

Τωρα εν προκειμενω δηλαδη, αν εχω ατομικο λεβητακι πετρελαιου στο δωμα, ειναι της κακιας ωρας, ασυντηρητο και διαλυμενο και παραλληλα εχουμε και 3 κλιματιστικα inverter, ενα σε καθε χωρο (οκ, πλην μπανιου), εχουμε τη δυνατοτητα να καταχωρησουμε τα κλιματιστικα ως κυριο συστημα θερμανσης αντι του ενεργοβορου λεβητα?

Η σομπα πελετ δεν ξερω κατα ποσο μπορει να καλθψει τις αναγκες ολοκληρου διαμερισματος με δωματια κλπ μιας και μοναχα μια εστια ειναι που εκπεμπει....

 

Ομως το αλλο ειναι πολυ σημαντικο...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στο σεμινάριο πάντως μας ξεκαθάρισαν πως όταν υπάρχει λέβητας βάζουμε αυτόν no matter what. Δλδ, αν τώρα που οι περισσότεροι δεν ανάβουν τους λέβητες και ανάβουν τα κλιματιστικά τι? Θα θεωρήσεις αυτό σαν πρωτεύον σύστημα θέρμανσης; Σίγουρα όχι, από όσο γνωρίζω.

 

Επίσης, (εγώ τον χαβά μου), έχω μπλεχτεί με το επικαθήμενο ρολό. Πολύ βαβούρα ο αναλυτικός υπολογισμός Uw όταν υπάρχει επικαθήμενο ρολό. Αν το πάρω σαν ποσοστό πλαισίου και όχι σαν αδιαφανές πέτασμα σε κούφωμα, θα 'φύγουν' εντελώς οι υπολογισμοί; βάσει της ΤΟΤΕΕ 2, αναγράφει ότι υπολογίζουμε αναλυτικά το Uw με τη σχέση 2.13 και το Up με τη σχέση 1.7. Υπάρχει και απάντηση του ΤΕΕ που λέει πως μπορούμε και τα δύο. Τι συνηθίζετε εσείς;

Edited by Liselef
Link to comment
Share on other sites

@inzaghi

Αν η σόμπα pellet έχει αεραγωγούς που καλύπτουν όλους τους χώρους, τότε είναι o.k.

Αλλιώς, αντιμετωπίζεται σαν κοινή σόμπα (με περιορισμένη επιφάνεια θέρμανσης)

 

@Liselef

Κάνε ό,τι σε βολεύει (σύμφωνα με τις ερωταπαντήσεις)

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Liselef μάλλον οι εισηγητές δεν είχαν στο μυαλό τους περιπτώσεις όπως την τηλεθέρμανση.

Αν δηλαδή κάποιος αντικαταστήσει στο σύστημα θέρμανσης τον λέβητα με αντλία θερμότητας που δίνει στα υπάρχοντα θερμαντικά σώματα και αφήσει τον λέβητα για backup, ποια θα είναι η επικουρική πηγή;

Ο λέβητας φυσικά.

Και νομίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις αναφέρεται <<το πνεύμα>> της απάντησης του ΤΕΕ.

 

Inzaghi δεν νομίζω ότι αυτό που συζητάμε έρχεται σε πλήρη αντίθεση με όσα γνωρίζαμε.

Στις περιπτώσεις που έχουμε συζητήσει για τα splits δεν νομίζω ότι είχαν <<τη δυνατότητα κάλυψης του 100% των απαιτήσεων θέρμανσης για το σύνολο των θερμαινόμενων χώρων>>.

Επίσης εκεί υπήρχε ένα σύστημα θέρμανσης κεντρικό με λέβητα και έτυχε αυτή την περίοδο να μη το λειτουργούν οι ιδιοκτήτες για δικούς τους λόγους και την βγάζαν με τα επικουρικά όπως - όπως.

 

Υπάρχει βέβαια το εύλογο ερώτημα του Πάνου που χωράει περαιτέρω συζήτηση και διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το να αντιμετωπίζονται νομοθετικά κενά και προβλήματα με ερωταπαντήσεις τύπου TEEKENAK_FAQs και με email από την ΕΥΕΠΕΝ και το [email protected], δεν ξέρω, αλλά μου μοιάζει με τις ανακοινώσεις και τις αναρτήσεις του @ρχι#@^@κα του Χάρη στο twiter.

Να μας το πούνε να το ξέρουμε δηλαδή, ότι πλέον οι αναρτήσεις επέχουν θέση νομοθετημάτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα και εγώ περίπτωση ΠΕΑ σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του ΟΕΚ για την οποία η οικοδομική άδεια παραμένει εξαφανισμένη.

Το μόνο στοιχείο που υπάρχει είναι ο "αριθμός μελέτης" (έτσι το αναφέρει στο παραχωρητήριο) βάσει της οποίας κατασκευάστηκε η οικοδομή.

Μας καλύπτει ως στοιχείο οικοδομικής άδειας για το buildingcert ?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια οικοδομη με υπογειο χρηση βοηθητικοι χωροι, ισογειο με χρηση καταστhιμα, πρωτο οροφο κατοικια(οροφοδιαμερισμα) και στον δευτερο αυθαιρετη σοφιτα ημιτελες. Ο πελατης πηρε προεγκριση για εξοικονομω για την κατοικια του πρωτου οροφου. Βαση συμβολαιου αποδοχης κληρονομιας το ισογειο και ο πρωτος οροφος ανηκουν σε διαφορετικους ιδιοκτητες. Για την κατοικια την αναφερει ως αυτοτελης ανεξαρτητη ιδιοκτησια. Δεν εχουν γινει αυμβολαια οριζοντιας ιδιοκτησιας· εγω θα κανω πεα μονο για τον πρωτο οροφο με καλυπτει η αποδοχη κληρονομιας ´η θα αναγκαστω να αναφερω και τα τετραγωνικα της σοφιτας; Στη σοφιτα εχει κατασκευαστει η στεγη εχουν χτηστει οι τοιχοι και επιχρiστει καθως δν εχουν μπει κουφωματα και τπτ αλλο.
Ευχαριστω

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η σοφίτα είναι ημιτελής (χωρίς κουφώματα) δεν αποτελεί θ.χ. (η οροφή του Α' ορόφου θα θεωρηθεί σε επαφή με αέρα και συντ. σκίασης 0) 

Συνεπώς, στο πρόγραμμα θα μπει μόνο ο Α' όροφος. Η αποδοχή σε καλύπτει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα και εγώ περίπτωση ΠΕΑ σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του ΟΕΚ για την οποία η οικοδομική άδεια παραμένει εξαφανισμένη.

Το μόνο στοιχείο που υπάρχει είναι ο "αριθμός μελέτης" (έτσι το αναφέρει στο παραχωρητήριο) βάσει της οποίας κατασκευάστηκε η οικοδομή.

Μας καλύπτει ως στοιχείο οικοδομικής άδειας για το buildingcert ?

υπάρχει η άδεια. με το παραχωρητήριο την βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.