Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Το κλιμ/σιο θα το θεωρούσα κοινόχρηστο.

 

Δηλ. ότι είναι σε επαφή με αυτό με 1/2 U.

 

Αν θερμαίνονται και τα wc τότε 1 ζώνη μαζί με τα γραφεία (θεωρώ την επιφάνεια των wc μικρή ώστε να πάει σαν 2η ζώνη).

 

Αλλιώς αν τα wc δεν θερμαίνονται 1 ζώνη τα γραφεία και 1 μθχ τα wc.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, αν δεν κάνω λάθος, οτι τα WC θα έπρεπε να είναι εντός της θερμικής ζώνης του χώρου των γραφείων, οπότε σ΄αυτή τη περίπτωση ναι και θα λάμβανα 1 ΘΖ και εννοείται οτι θα είχαν μια υποτυπώδη θερμανση.

 

Στη παρούσα κατάσταση, τα WC βρίσκονται εκτός της βασικής ΘΖ (έχουν γίνει αυθαίρετα στο πίσω μπαλκόνι) και επιπλέον μεσολαβεί ο ΜΘΧ του κλιμακοστασίου και κατά την άποψη μου θεωρώ οτι θα πρέπει να θερμαίνονται (?), έστω και υποτυποδώς.

 

Σ΄αυτο το σημείο είναι που έχω κενό κατά το ΚΕΝΑΚ και εδω εστιάζεται η απορία μου στο 1 μηνυμά μου (# 624 ?), είναι σωστά όπως τα υπολογίζω ή κάνω μ@@@@@ες ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις ισόγειο κατάστημα έχεις τμήμα κτιρίου, πάρε με το κλιμακοστάσιο με u/2 χωρίς να μελετήσεις ΜΘΧ και μόνο μία ζώνη τα γραφεία. Τίποτα άλλο. Τα WC αν θές τα γράφεις στο μισθωτήριο όπως π.χ θα γράφαμε το γκαραζ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, αν δεν κάνω λάθος, οτι τα WC θα έπρεπε να είναι εντός της θερμικής ζώνης του χώρου των γραφείων, οπότε σ΄αυτή τη περίπτωση ναι και θα λάμβανα 1 ΘΖ και εννοείται οτι θα είχαν μια υποτυπώδη θερμανση.

 

Στη παρούσα κατάσταση, τα WC βρίσκονται εκτός της βασικής ΘΖ (έχουν γίνει αυθαίρετα στο πίσω μπαλκόνι) και επιπλέον μεσολαβεί ο ΜΘΧ του κλιμακοστασίου και κατά την άποψη μου θεωρώ οτι θα πρέπει να θερμαίνονται (?), έστω και υποτυποδώς.

 

Σ΄αυτο το σημείο είναι που έχω κενό κατά το ΚΕΝΑΚ και εδω εστιάζεται η απορία μου στο 1 μηνυμά μου (# 624 ?), είναι σωστά όπως τα υπολογίζω ή κάνω μ@@@@@ες ?

Δεν διαφωνώ, απλά υποτίθεται ότι κινείσαι με βάση το τι επιθεωρείς.

 

Δηλ, αν πρακτικά τα wc θερμαίνονται τότε θα τα έβαζα 1 ζώνη μαζί με τα γραφεία και το κλιμ/σιο με 1/2 U.

 

Αν πάλι πρακτικά τα wc δεν θερμαίνονται τότε ως μθχ.

 

Στο #624 μιλάς για 2 ζώνες + κλιμ/σιο.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα κτίριο έχει δύο μεζονέτες, κάθε μια από τις οποίες έχει δικό της υπόγειο μθχ. Σ' αυτή τη περίπτωση το δάπεδο προς μθχ το παίρνουμε U/2 (τμήμα κτιρίου) ή το περιγράφουμε κανονικά το υπόγειο?

 

Το ισόγειο με το υπόγειο μθχ επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα, τι κάνουμε σ' αυτή τη περίπτωση? Θεωρούμε ότι δεν επικοινωνούν και υπολογίζουμε δάπεδο προς μθχ?

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι βγάζεις Π.Ε.Α. για την μία από τις 2 μεζονέτες.

Αν ΝΑΙ τότε:

Αν στο ισόγειο της μεζονέτας σου που επικοινωνεί με το υπόγειο μέσω εσωτερικής σκάλας υπάρχει πόρτα που απομονώνει το ισόγειο από το υπόγειο, τότε θα μελετούσα μόνο το ισόγειο (και όροφο αν έχει) και θα θεωρούσα το δάπεδο του ισογείου σε επαφή με Μ.Θ.Χ. , οπότε θα έπαιρνα το Uδαπέδου/2 και θα αγνοούσα το υπόγειο.

 

Αν δεν υπάρχει πόρτα που απομονώνει το ισόγειο με το υπόγειο τότε θα θεωρούσα ότι και το υπόγειο θερμαίνεται όπως το Κ.Α., θα συμπεριλάμβανα στην μελέτη και το υπόγειο, εννοείται ότι θα αγνοούσα το δάπεδο του ισογείου ως αδιαβατικό και στο Εμβαδόν του θερμαινόμενου χώρου θα πρόσθετα και αυτό του υπογείου.

 

Υ.Γ. Αν οι δύο μεζονέτες είναι "κολλητές" μεταξύ τους τότε θα δηλώσεις -για τις ανάγκες του Π.Ε.Α. την υπό εξέταση μεζονέτα ως πολυκατοικία (διαμέρισμα) και όχι ως μονοκατοικία

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.