Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αν από μόνος σου εκδώσεις ΠΕΑ χωρίς να τους ενημερώσεις και σε πάρουν χαμπάρι, τρως καμπάνα.

 

Και που ξέρω εγώ αν υπάρχει ήδη ΠΕΑ για το διαμέρισμα που θα μου ζητηθεί να εκδώσω;

Πως μπορώ να το ελέγξω;

 

Μου φαίνεται λογικό ο ιδιοκτήτης να ζητήσει νέο ΠΕΑ μετά από παρεμβάσεις.

Edited by T-911
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε, θα στο πει έχω ξαναβγάλει, αλλά το πιθανότερο να πάει στον ίδιο που ξαναέβγαλε για να του βγει και λιγότερο, χωρίς να αποκλείεται να ξεφύγει και κανένα αν τύχει τέτοια περίπτωση ''οικολόγου'' ιδιοκτήτη.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει αμφιβολία στέλνει ένα e-mail στην ΕΥΕΠΕΝ.

 

Αλλιώς ότι και να πει κανείς θα είναι προσωπικές εκτιμήσεις.

 

Εγώ τουλάχιστον αυτήν την απορία έτσι την είχα λύσει.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό αφού το ρώτησες και σου είπαν έτσι, έτσι θα είναι. Αλλά δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να ξεφύγει και κανένα. Πχ Έστω προ τριετίας ή τετραετίας έκανε κάποιος ΠΕΑ με 100€ (500 το νοίκι). Έχει βάλει ατομικό αέριο, κουφώματα και inverter και το δίνει σε μεσίτη και του λέει βγάλε και πεα γιατί το άλλο ήταν χαμηλή κατηγορία και ζητάω ενοίκιο 700€ (σου λέει τώρα και με 60-70€ κάνω ΠΕΑ) και ο μεσίτης δεν το μεταβιβάζει στο μηχανικό το γεγονός και βγάζει ΠΕΑ. Πού να ξέρει ο μηχανικός ότι έχει ξαναβγάλει ΠΕΑ. Σπάνια περίπτωση μεν, σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αλλά καθόλου απίθανο να τύχει τέτοια ή παρόμοια περίπτωση.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ρώτησα και αυτό.

Αν δεν ξέρω τι ευθύνη έχω;

 

Η απάντηση (τηλεφωνική εκείνη την εποχή) ήταν περίπου ότι >.

Π.χ. αν εσύ ο ίδιος έχεις βγάλει το 1ο ΠΕΑ και βγάζεις το 2ο τότε την έκατσες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο νόμο λέει ότι απαγορεύεται να βγάλεις δεύτερο ΠΕΑ μέσα σε λίγο καιρό; Αν δεν απαγορεύεται συμπεραίνω ότι επιτρέπεται...

Link to comment
Share on other sites

Παλιά δεν το έγραφε νόμος.

Το έγραφαν με κόκκινα γράμματα στη σελίδα του buildingcert.

 

Με τον Ν4122 το ξεκαθάρισαν.

Δες το άρθρο 19.

Μπορείς βέβαια να πεις ότι δεν εννοεί αυτό που εννοώ κλπ.

Γι αυτό νομίζω ότι ο πιο ασφαλής τρόπος για να λυθούν οποιεσδήποτε απορίες είναι η επικοινωνία με την ΕΥΕΠΕΝ.

Link to comment
Share on other sites

Με τον Ν4122 το ξεκαθάρισαν.

Δες το άρθρο 19.

Μπορείς βέβαια να πεις ότι δεν εννοεί αυτό που εννοώ κλπ.

Αυτό ακριβώς θα σου πω :mrgreen:

Εδώ μιλάει για ανάκληση ΠΕΑ. Εγώ δεν είπα για ανάκληση, είπα για 2ο ΠΕΑ

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Σε περίτπωση δική μου, ζητήθηκε από την ΕΥΕΠΕΝ να γίνει ανάκληση του παλιού με ΠΕΑ και αντικατάστασή του με το νέο, με ΥΔ του διοκτήτη που να αναφέρει τους λόγους, συνοδευόμενη από τεχνική έκθεση του ενεργειακού επιθεωρητή που να εξηγεί τους λόγους που αναφέρει στην ΥΔ ο ιδιοκτήτης.

 

Νομίζω σε τέτοιες περιτπώσεις είναι απαραίτητη η επικοινωνία με την ΕΥΕΠΕΝ για καθοδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάνω το ΠΕΑ σε υπερυψωμένο κτίριο με μπάζωμα από κάτω ύψους 60εκ. Σε αυτή τη περίπτωση ορίζω κανονικά το μπάζωμα σαν ΜΘΧ ή πάω με το απλοποιητικό U/2? Λογικά ορίζω κανονικά τον ΜΘΧ γιατί δεν έχω τμήμα κτιρίου αλλά σε αυτή τη περίπτωση γράφω "θερμαινόμενος χώρος Χ τ.μ." και συνολικός "Χ+το εμβαδόν του μπαζώματος"? Δεν είναι λίγο "άκυρο" να φαίνονται και τα τετραγωνικά του μπαζώματος στο κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.