Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Θα γίνει σίγουρα μια πρώτη επικοινωνία με την ευπεν για να διορθωθεί το λάθος, αλλά οι περιορισμοί λόγω της τάξης ισχύουν ή δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμη ?

 

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

.....

Πιο συγκεκριμένα, με δείχνει τάξη Α ενώ βάσει των επιθεωρήσεων που έχω εκτελέσει είμαι τάξη Β και μου έτυχε ακίνητο άνω των 250 τμ.

Υποβάλω το ΠΕΑ κανονικά προς το παρόν ή δεν θα με αφήσει να προχωρήσω σε οριστική υποβολή λόγω εμβαδού?

τι εννοείς...βάσει των επιθεωρήσεων...δηλαδη ως αριθμο επιθεωρησεων; Γιατι ως αριθμο δεν ισχυει μόνο όσες επιθεωρησεις εχεις κανει..ποτο λεει ο νομος εδω:

Οι 3 τάξεις είναι οι εξής:

  • Α' ΤΆΞΗ: Διπλ/χοι μηχανικοί από την κτήση του διπλώματος + πτυχιούχοι 1 χρόνο μετά την κτήση του πτυχίου τους έχουν δικαίωμα για επιθεωρήσεις σε κτίρια μέχρι 250m2.
  • Β' ΤΑΞΗ: εντάσσονται οι Α' τάξης με αποδεδειγμένη εμπειρία (30 επιθεωρήσεις Α Τάξης). Οι Β' τάξης έχουν το δικαίωμα επιθεωρήσεων σε κτίρια μέχρι 1000m2.
  • Γ' ΤΑΞΗ: εντάσσονται οι Β' τάξης με αποδεδειγμένη εμπειρία (10 επιθεωρήσεις Β' Τάξης). Οι Γ' τάξης έχουν το δικαίωμα επιθεωρήσεων σε κτίρια χωρίς όριο επιφανείας. *Όσοι έχουν επιτύχει στις εξετάσεις εντάσσονται αυτόματα στην Γ' κατηγορία.

   Για να πάς Β κατηγορία, πρέπει επιπλέον να εχεις καλύψει και συγκεκριμένο αριθμό συνολικής θερμικής ή/και ψυκτικής ισχύος μεχρι κάποια κιλοβάτ ( kW) δεν θυμάμαι πόσα. (ως συνολο).

 

post-39-0-11325500-1487230603_thumb.png

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Η μετάβαση από Α σε Β θέλει:

α) (ξεκινώντας από την δημοσίευση) 30 επιθερωρήσεις Α

β) (επιθεωρητές από πριν) 30 επιθερωρήσεις Α

ή εναλλακτικά σύνολο επιφάνειας 10.000τ.μ.

στις παραπάνω επιθεωρήσεις θέλει 20%, να είναι μη κατοικίες με ισχύ συστημάτων >15KW.

 

Δεν φαίνεται από την διατύπωση αν η απαίτηση των συστημάτων αφορά την (α) περίπτωση ή και τις δύο.

Επίσης δεν διατυπώνεται αν έχεις κάνει πχ. 15 παλιές, καλύπτεσαι με 15 νέες και τι απαιτείται για τα συστήματα για τις πρώτες 15.

Τέλος δεν δίνεται δυνατότητα να αποδείξει κάποιος ότι εργάστηκε ως ενεργειακός επιθεωρητής, από ολοκλήρωσης του σεμιναρίου, καθώς υπήρχε ένα καθεστώς για δύο χρόνια, όπου ο συνδιασμός σεμινάριο και ανυπαρξίας εξετάσεων δεν σου έδινε την δυνατότητα να υπογράφεις ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ή 30 επιθεωρήσεις, σε κτίρια ως και 250τ.μ. ή 30επιθεωρήσεις σε κτίρια συνολικού εμβαδού 10.000τ.μ. ή 30 επιθεωρήσεις σε συστήματα θέρμανσης ή κλιματισμού ισχύος ως και 15kW το καθένα. Πάντα με τον περιορισμό, το 20% αυτών, δηλαδή 6, να αφορούν σε κτίρια του τριτογενούς τομέα.

Η απαίτηση της διενέργειας των 30 επιθεωρήσεων, όπως το καταλαβαίνω, ισχύει από την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου 4409/2016, δηλαδή μέχρι τις 28/07/2016 θα έπρεπε να έχουν γίνει. Το 15 συν 15, όπως το καταλαβαίνω, δεν ισχύει. Θεωρώ πως το  <<και>> σχετίζεται με το  <<οι οποίοι μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος>>. Αν και είναι ασαφής η διατύπωση.

 

Το τελευταίο, δεν θυμάμαι πότε ίσχυε.

Pages from Ν. 4409-2016 (ΦΕΚ Α 136_28-07-2016).pdf

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

αν θυμάμαι καλά με την κατάργηση των εξετάσεων των ενεργειακών επιθεωρητών θα έμπαινε και ένα παράβολο για κάθε ΠΕΑ (5 Ευρώ για Α' τάξη κλπ.) και θα καταργηθεί το 100εύρο για ανανέωση της άδειας. Προς το παρόν δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Κάνω κάπου λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το πλήρωσα το παράβολο των 100€ για ανανέωση ενός χρόνου, προχθές. Είχε λήξει το παλιό στις 28/1 και δεν είχα σκοπό να ανανεώσω, αλλά μου έτυχαν δύο ΠΕΑ μαζεμένα, το ένα μάλιστα γραφείο με σύστημα θερμανσης/ψύξης 17KW, δηλαδή πάνω από 15KW :mrgreen:...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

αν θυμάμαι καλά με την κατάργηση των εξετάσεων των ενεργειακών επιθεωρητών θα έμπαινε και ένα παράβολο για κάθε ΠΕΑ (5 Ευρώ για Α' τάξη κλπ.) και θα καταργηθεί το 100εύρο για ανανέωση της άδειας. Προς το παρόν δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Κάνω κάπου λάθος?

Δεν κάνεις λάθος

απλώς δεν έχει εφαρμοστεί ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.