Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Ας φροντίσουν να ζητήσουν ό,τι θέλουν τώρα γιατί στα ντουλάπια μου δεν κρατάω τίποτα. Ούτε συμβολαιογράφος είμαι να έχω τέτοια υποχρέωση ούτε αρχειοφύλακας εν γένει. Σήμερα ασκώ το επάγγελμα, αύριο κάνω διακοπή και πάω να φυτέψω πατάτες όπως έχω ξαναπεί... Ας έρθουν να με βρουν στο χωράφι μου σε 6 μήνες να τους δώσω τους αναλυτικούς...

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα δεν τον στελνεις...

Τον κρατας στα ντουλαπια σου και σε ενδεχομενο ελεγχο τον εμφανιζεις...

 

Ευχαριστω.

Υγ. Ααααα καλαααααα :)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, τωρα αυτο που λες δεν εχει και πολλη βαση...

Δεν ξερω και κανενα μηχανικο που να μην κραταει αρχειο απο δουλειες που κανει, τουλαχιστον τις μεγαλες...

Δε χρειαζεται να εισαι ουτε συμβολαιογραφος ουτε αρχειοφυλακας για να κρατησεις ενα σχεδιο και 2-3 βεβαιωσεις-ΥΔ μεσα σε ενα φακελο...

Αν ειναι ετσι, τοτε για οτι δε μας τα ζητησουν αμεσα, να μην κραταμε αρχειο...

Ποιος ο λογος να παρεις συναινεσεις απο ολους τους ιδιοκτητες μιας πολυκατοικιας αν προκειται να ρυθμισεις αυθαιρεσια εντος των κοινοχρηστων, απο τη στιγμη που αμεσα αυτα δε ζητουνται?

Αν μελλοντικα σου κανει καποιος καταγγελια, ας ερθει να σε βρει στο χωραφει που σπερνεις πατατες...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi για αυτό θα τα στείλουμε ψηφιακά. Αν είναι να κρατάμε και αναλογικό αρχείο, τότε τι νόημα είχε όλη αυτή η ιστορία; Τις συναινέσεις θα τις ανεβάσεις και αυτές στο σύστημα. Και ναι το λέω πολύ σοβαρά αυτό για το χωράφι! Να έρθουν να με βρουν στο χωράφι! Σου φαίνεται απίθανο; Θα με περάσουν πειθαρχικό δεδομένου ότι δε θα είμαι πια μηχανικός; Κάθε μέρα πλέον διαγράφονται συνάδελφοι και παρατούν το επάγγελμα. Κάθε μέρα κάποιοι πεθαίνουν. Κάποιοι άλλοι φεύγουν στο εξωτερικό. Τον κάναμε ανατολικό ζήτημα τον 4014! Έπρεπε να οργανωθεί έτσι η διαδικασία που να ολοκληρώνεται εντός 1 εβδομάδας το πολύ! Τίποτα πάνω από αυτό, δεν είναι αποδεκτός χρόνος. Όχι έπρεπε να περάσουν 9 ολόκληροι μήνες για να πάμε από το ...μηδέν στο ένα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει για το χρονο δε θα διαφωνησω.

Η ενσταση μου εχει να κανει με το αρχειο καθαρα και μονο...

Θεωρω υποχρεωση του μηχανικου να κραταει αρχειοθετημενες σωστα τις δουλειες του, ειτε σε εντυπη ειτε σε ηλεκτρονικη μορφη...

Για να ρυθμισεις αυθαιρεσιες θα παρεις την ΟΑ του ακινητου, θα παρεις εγκεκριμενα σχεδια, τομες, κατοψεις, διαγραμματα καλυψης, της Παναγιας τα ματια θα παρεις...

Τα σκαναρεις να τα εχεις ψηφιοποιημενα να τα δωσεις στη Β φαση... Τα εντυπα τι θα τα κανεις? Θα τα πεταξεις?

Δε νομιζω... μεσα στο φακελο που θα κρατησεις καθε αρχειο της δουλειας δε σου ειναι τιποτα να βαλεις και ενα μονοσελιδο με τον αναλυτικο προυπολογισμο των εργασιων

Η στην τελικη, κρατησε το excelακι στον ηλεκτρονικο σου φακελο...

Ουτε οι συναινεσεις θεωρω δεδομενο οτι θα ανεβουν... Το συστημα δεν ξερει ποτε απαιτουνται για να τις ζητησει, χρησιμοποιουνται καθαρα για νομικη εξασφαλιση τοσο εσου οσο και του ιδιοκτητη που ρυθμιζει, ενω στην τελικη κανεις δεν ξερει και ποσοι ειναι οι ιδιοκτητες που πρεπει να συναινεσουν...

Παραδειγμα ειναι οι συναινεσεις... Υπαρχουν κι αλλα χαρτια που μπορει να μη ζητηθουν ποτε (πχ ΥΔ αναθεσης της ρυθμισης απο τον ιδιοκτητη σε σενα...)

Τελος παντων, πολυ το αναλυσαμε. Η ουσια ειναι οτι ακομα δεν ξερουμε πως να ενεργησουμε και ηδη θα επρεπε καποια θεματα να ειναι κλειστα και περαιωμενα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να σκεφτούμε είναι το γιατί τα καταθέτουμε....

Θα τα κοιτάξει κανείς; Οχι βέβαια!

Θα τα ελέγξει κανείς; Οχι βέβαια!

Τότε γιατί;

Νομίζω ότι θα πρέπει να έχουν εξασφαλιστεί για τη πληρότητα του φακέλου και για τις περιπτώσεις που θα θέλουμε να κάνουμε απατεωνιά... Δηλαδή, σε περίπτωση ελέγχου, αυτός μάλλον θα γίνει με τον φάκελο που θα έχουμε στο γραφείο μας, με τα πρωτότυπα... Τα σκαναρισμένα θα είναι μάλλον ως απόδειξη γνησιότητας αυτών που θα παρουσιάσουμε τότε...

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί συνάδελφοι, ειδικά μεγαλύτερης ηλικίας θα πικραθούν. http://portal.tee.gr...e20120601-2.pdf (σελ. 2 κάτω). Κι αν δε ψαρώσουν θα τους κάνει κανένας ντα ή μόνο οι μαλάκες θα πληρώνουν. Στην προκειμένη περίπτωση είναι μάγκες που δεν πληρώνουν την εισφορά τσμέδε όπου μπορούν, δεν είναι άδεια, και καλά κάνουν μιας και το τσμέδε δεν προσφέρει τίποτε και δεν αναγνωρίζεται ως ασφαλιστική εισφορά. 48,22€ είναι λίγα κύριε πρόεδρε για τακτοποίηση Η/Χ που η αμοιβή θα είναι δε θα είναι 400-500€ +ΦΠΑ + Φορολογία τι θα μείνει για μας? Και το βάζετε στα υποχρεωτικά δικαιολογητικά? Ξεφτιλισμένοι. Ένας που θα πάρει 1500 δεν του είναι τίποτα να πληρώσει και το τσμέδε. Για μια υπόθεση όμως διαμερισμάτωσης - Η/Χ θέλουμε και νταβατζήδες? Ξύλο που θέλετε, αλήτες.

 

Γειά στο ..."στόμα σου"!

 

 

Ερώτηση.

Έχει κάποιος συνάδελφος πάρει χαμπάρι πως στέλνουμε τον αναλυτικό για κατ. 13??

Μορφή, κουτάκι υποβολής κτλ κτλ.

 

Μάλλον μαζί με την "Τεχνική έκθεση μηχανικού".

 

 

Ας φροντίσουν να ζητήσουν ό,τι θέλουν τώρα γιατί στα ντουλάπια μου δεν κρατάω τίποτα. Ούτε συμβολαιογράφος είμαι να έχω τέτοια υποχρέωση ούτε αρχειοφύλακας εν γένει. Σήμερα ασκώ το επάγγελμα, αύριο κάνω διακοπή και πάω να φυτέψω πατάτες όπως έχω ξαναπεί... Ας έρθουν να με βρουν στο χωράφι μου σε 6 μήνες να τους δώσω τους αναλυτικούς...

 

Κατά πάσα πιθανότητα προβλέπω ότι, θα μας ζητηθεί να καταθέσουμε στη συνέχεια τους πλήρης φακέλους και στην οικεία πολεοδομία.... Οπότε άσε τις ..."πατάτες" για λίγο αργότερα (μετά από 4 χρόνια που θα κλείσεις και τις δηλώσεις που έχεις με δόσεις).

 

 

Ποιος ο λογος να παρεις συναινεσεις απο ολους τους ιδιοκτητες μιας πολυκατοικιας αν προκειται να ρυθμισεις αυθαιρεσια εντος των κοινοχρηστων, απο τη στιγμη που αμεσα αυτα δε ζητουνται?

 

Οι θεωρημένες για το γνήσιο της υπογραφής δηλώσεις συναίνεσεις των συνιδιοκτητών κ.λπ. υποβάλλονται μαζί με την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη στο σύστημα του ΤΕΕ

 

 

Αυτό που πρέπει να σκεφτούμε είναι το γιατί τα καταθέτουμε....

Θα τα κοιτάξει κανείς; Οχι βέβαια!

Θα τα ελέγξει κανείς; Οχι βέβαια!

Τότε γιατί;

Νομίζω ότι θα πρέπει να έχουν εξασφαλιστεί για τη πληρότητα του φακέλου και για τις περιπτώσεις που θα θέλουμε να κάνουμε απατεωνιά... Δηλαδή, σε περίπτωση ελέγχου, αυτός μάλλον θα γίνει με τον φάκελο που θα έχουμε στο γραφείο μας, με τα πρωτότυπα... Τα σκαναρισμένα θα είναι μάλλον ως απόδειξη γνησιότητας αυτών που θα παρουσιάσουμε τότε...

 

....για να γίνει ηλεκτρονικά η κλήρωση σχετικά με το ποιούς φακέλους θα ελέγξουν τα ..μανάρια μας (να μην κουράζονται - χα, χα, χα)!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα προβλέπω ότι, θα μας ζητηθεί να καταθέσουμε στη συνέχεια τους πλήρης φακέλους και στην οικεία πολεοδομία

Αν γίνει αυτό, δεν καταλαβαίνω γιατί να ζητηθεί από εμάς. Να ζητηθεί από τους ιδιοκτήτες. Υπεύθυνες δηλώσεις έκαναν με τα τηλέφωνά τους διεύθυνση κλπ με όλα. Να στείλουν ένα γράμμα στους ιδιοκτήτες να τους ενημερώσουν ότι πρέπει να κατατεθεί φάκελος στην πολεοδομία. Και αυτοί να έρθουν σε επικοινωνία με εμάς. Γιατί για εμάς είναι εξτρά κόστος σε φωτοτυπίες για φάκελο πολεοδομίας αναμονές καταθέσεις και ιστορίες για αγρίους. Διαφορετικά τι θα πεις σε έναν που του κανες μια τακτοποίηση πριν ένα χρόνο θα τον πάρεις τηλέφωνο να του πεις ξες το και το περάστε από δω έχει ένα κόστος μπλα μπλα θελω 50 - 100 ευρώ...? δεν υπάρχει περίπτωση. ούτε νοικοί είμαστε ούτε συμβολαιογράφοι. μπούρδες πάλι τζάμπα δουλειά θα κάνουμε ως συνήθως

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αυτό, δεν καταλαβαίνω γιατί να ζητηθεί από εμάς. Να ζητηθεί από τους ιδιοκτήτες. Υπεύθυνες δηλώσεις έκαναν με τα τηλέφωνά τους διεύθυνση κλπ με όλα. Να στείλουν ένα γράμμα στους ιδιοκτήτες να τους ενημερώσουν ότι πρέπει να κατατεθεί φάκελος στην πολεοδομία. Και αυτοί να έρθουν σε επικοινωνία με εμάς. Γιατί για εμάς είναι εξτρά κόστος σε φωτοτυπίες για φάκελο πολεοδομίας αναμονές καταθέσεις και ιστορίες για αγρίους. Διαφορετικά τι θα πεις σε έναν που του κανες μια τακτοποίηση πριν ένα χρόνο θα τον πάρεις τηλέφωνο να του πεις ξες το και το περάστε από δω έχει ένα κόστος μπλα μπλα θελω 50 - 100 ευρώ...? δεν υπάρχει περίπτωση. ούτε νοικοί είμαστε ούτε συμβολαιογράφοι. μπούρδες πάλι τζάμπα δουλειά θα κάνουμε ως συνήθως

 

Όλο το νόημα σε μία φράση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.