Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

..Να το θέσω διαφορετικά....κόβεις ΑΠΥ για τοπογραφικό η οποία δε μετουσιώνεται σε κατασκευή...δε κόβεις ποτέ ΦΕΜ και είσαι εντάξει τότε ?  

 

Σόρρυ λάθος περιγραφή....το ΦΕΜ το πληρώνεις τότε κατα τη φάση ελέγχου....τώρα που κοιτάω τη νομοθεσία θεωρώ ότι έχεις δίκιο terry απλά εγω πάντα πλήρωνα ΦΕΜ εντός του οικονομικού έτους που έκοβα την ΑΠΥ για να το δηλώσω στο Ε1 την επόμενη χρονιά και φυσικά πριν τον έλεγχο. Πάντως είναι λίγο σπάνιο να σου ζητηθεί .πχ. στατική μελέτη και να την επικαλεστεί κάποιος μετά από χρόνια για να τη χρησιμοποιήσει ειδικά για άδεια. Το τοπογραφικό μπορεί να είναι πιο πιθανό.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι μιας και το σημερινό μας θέμα είναι το ΦΕΜ, έχει προβλεφθεί να πληρώνεται κι αυτό ηλεκτρονικά κάποια στιγμή ή δεν την γλυτώνουμε την ουρά?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

..................στο ίδιο οικονομικό έτος,..............

 

Έτσι πρέπει.

 

Επειδή δεν είμαι λογιστής, δεν έχω πρόχειρο το έγγραφο.

Το τυπικό πλέον είναι την ίδια μέρα, σύμφωνα με το λογιστή μου.

Αλλά ισχύει άτυπα η προφορική προτροπή των εφοριακών να μην υπερβαίνει τις 5 μέρες.

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει.

 

Είναι λάθος αυτή αντιμετώπιση.

 

 

Συνάδελφοι μιας και το σημερινό μας θέμα είναι το ΦΕΜ, έχει προβλεφθεί να πληρώνεται κι αυτό ηλεκτρονικά κάποια στιγμή ή δεν την γλυτώνουμε την ουρά?

 

Όχι, δεν παίζει κάτι τέτοιο....

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο οικονομικο ετος δεν εχει κανενα νοημα ΙΑΣΟΝΑ (διαχειριστικο ειναι το σωστο).

 

πχ κοβω ΑΠΥ 31/12/12.

Ποτε θα πληρωσω το ΦΕΜ???

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αποφεύγω να το κάνω αν δεν έχω τα χρήματα να το πληρώσω επίσης στις 31.12 (όχι βεβαίως ότι, με υποχρεώνει κάποιος γι' αυτό).

 

Μπορείς να πληρώσεις το ΦΕΜ από 1.1 έως και 31.12 του επόμενου έτους.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Στηξ τελική γιατί ανησυχείτε ? έστω ότι το πληρώνεις κακώς λέω εγώ εντός 2 ημερών ενώ δεν είσαι υποχρεωμένος.....δεν θα το δηλώσεις στη ΦΔ ? , δε θα εκπέσει από το τελικό φόρο ?...αν το πληρώσεις αργότερα...θα εκπέσει αργότερα...οπότε τι συζητάμε ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό, αλλά το αν πέσεις σε έλεγχο....... Εκεί δεν παίζουν...... κι όλα πρέπει να φαίνονται σύννομα!

 

Να φανταστείς ότι, εγώ δεν έχω ακόμα εκδώσει τις ΑΠΥ σε κάποιες δουλειές, διότι δεν είχα λεφτά να πάω να πληρώσω τα ΦΕΜ..... (βλέπεις ότι, το ....γαϊδαρό μου τον έδεσα)

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

στα ζητούμενα για πληρότητα και οχι μονο δικαιολογητικά του ν.4014/11 εγώ ανέβασα σε καθε δήλωση και απο 2-3 επιπλέον τεχνικές Εκθέσεις, ενα σκέφτομαι και γράφω απο οταν ήμουν δημοτικό και οτι άλλο έκρινα απαραίτητο για την πληρότητα ώστε να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα ουδέποτε...όσα χρόνια και αν περάσουν όσες αποφάσεις και αν βγάλει το ΣτΕ.

έτσι η μεγαλύτερη σε βαρύτητα πράξη μη δεχόμενη ποτέ αμφισβήτηση είναι η τελευταία φωτογραφία που ανέβασα και είναι η παρακάτω....(δεν είναι δικό μου το χέρι!)

post-2142-0-03233900-1380637301_thumb.jpg

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες!

Κράτα τη φωτογραφία του χεριού διότι θα σου χρειαστεί και για τον επόμενο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.