Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Eγώ όπως ξέρεις δεν είμαι ελεγκτής.

Αν η απάντησή στο ερώτημά μου είναι ότι το δίνεις τότε πράγματι δεν κάνεις έλεγχο βάθους και η αρμοδιότητα πάει στον τελικό έλεγχο.

 

Αλλά αν η απάντηση είναι "αα είναι μεγάλη η απόκλιση δεν το δίνω " τότε σημαίνει ότι κάνεις και έλεγχο βάθους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

καλό.. αλλά δεν θα του το πω μην προκαλέσω καμιά αρνητική απάντηση. Το θέμα είναι ότι μετρώντας το βάθος βγάζει οτι δεν θα με παρει το δαπεδο του ισογειου στη προβλεπόμενη στάθμη... του απαντώ θα μειώσω το ύψος υπογείου.... μου απαντά αν δεν το κάνεις θα εχω πρόβλημα.......... Τι όμως ακριβώς εννοεί ο νόμος με τη "θέση κτιρίου", ελέγχεται η Ζ θέση; η μόνο κατα χ και Υ; 

Χωρίς να είμαι ελεγκτής δόμησης (για ευνόητους λογούς, δε θέλω να τσακώνομαι για τα 10εκ), θέλω να ρωτήσω, αφού θα μειώσεις την στάθμη του υπογείου, θα κάνεις αναθεώρηση της άδειας;

Άρα αφού θα κάνεις αναθεώρηση  ό,τι και να αποφασίσει το ίδιο σου κάνει.

Το μόνο λογικό επειδή μπορεί να προκύψουν και άλλα θέματα να θες να την κάνεις αργότερα.

Edited by myri
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι σε όλους τους συναδέλφους ΕΔ να μη χρειαστεί να φτιαχτεί πρόγραμματάκι για τους παρακάτω υπολογισμούς ...

 

υγ. η ευχή γράφτηκε πριν να δω τη διαδικασία ...

Τώρα που την είδα είμαι σίγουρος ότι θα γραφτούν πολλά προγραμματάκια.

Επίσης το μυαλό μου πήγε και στη μελλοντική επέκταση της ίδιας διαδικασίας στο άρθρο 46 του ν.4495/17 (μελετητές-επιβλέποντες). Κόλαση ...

Ποινές ελεγκτών δόμησης.pdf

Edited by kan62
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή θα χρειαστεί να αγοράσουμε   συνολικά 3 προγραμματάκια 

ή

κάποτε θα μας τα προσθέσει αυτόματα  το ΥΠΕΝ ή ΤΕΕ   στο κινητό μας!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται και το Παρατηρηριο θα κανει αυτη τη δουλεια.

Ηδη υπαρχουν στην ΤΕΔΚ ατομα που απλα θελουν να το παιζουν αφεντικα των ΕΔ....

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό θα χρειαστεί να το έχουν μόνον οι ΕΔ που πρέπει να τσεκάρουν κατά τη διάρκεια της αυτοψίας. Οι άλλοι έχουν την άνεση του γραφείου ...

Πάντως με ένα πρόχειρο υπολογισμό, σε ένα σοβαρό εργάκι, με 20-25 μονάδες στο β ο ΕΔ έχει ήδη αρχίσει να πληρώνει χιλιάδες ευρώ.

 

υγ. εσύ πάντως φίλε Βασίλη ήδη τη γλύτωσες ... καλησπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Στον Ν4495, τον οποιο τοοοοοοσο καιρο δουλευαν, οτι αφορα τους ΕΔ, ειναι copy paste.

Δεν φροντισαν ουτε απλα πραγματα που εχουμε τονισει 100 φορες, να συμπεριλαβουν.

Λογω της εμπειριας με την εφαρμογη του μετρου των ΕΔ, επρεπε να εχουν ξεκαθαριστει το 98% των περιπτωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εξυπηρετεί κάτι η τόσο μεγάλη παραμετροποίηση στην τελική ποινή;

Η τιμή ζώνης γιατί θα πρέπει να συμμετέχει στην ποινή του ελεγκτή;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.