Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Δεν νομίζω ο νόμος να προβλέπει έξτρα αμοιβή για οδοιπορικά. Ο ΕΔ που βασίζει τiς απαιτήσεις του;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τέθηκε και το θέμα της συνολικής επιβάρυνσης του ιδιοκτήτη για αμοιβή και έξοδα(από νησί σε νησί) και ο ελεγκτής ζήτησε κατά την γνώμη του ιδιοκτήτη ένα υπερβολικό ποσό που δεν θέλει να το δεχτεί.

Μεταξύ σοβαρού και αστείου η παρέμβασή μου και με δεδομένο ότι δεν υπάρχει κακή προσωπική σχέση μεταξύ τους ή κάτι να φοβάται από τον έλεγχο,

- με τι κριτήρια αποφάσισε ο ιδιοκτήτης ότι ζητά πολλά ο ελεγκτής?

- πόσα τ.μ. από το καλό πλακάκι δαπέδου που έβαλε είναι η επιπλέον χρέωση ?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

3. α) Το ύψος των αποζημιώσεων του παρόντος άρθρου περιλαμβάνει και τα έξοδα μετακίνησης του Ελεγκτή Δόμησης, εκτός από τις περιπτώσεις ελέγχου σε νησιά, όπου στο ποσό της αποζημίωσης προστίθενται και τα έξοδα μετακίνησης σε οικονομική θέση ακτοπλοϊκού εισιτηρίου, καθώς και διανυκτέρευσης, όταν αυτή απαιτείται και αιτιολογείται επαρκώς.

 

Λέω εγώ τώρα, από το ένα νησί στο άλλο είναι 100€ το πλοίο πήγαινε έλα και ο ΕΔ ζητάει 200€

'Η μπορεί να απαιτείται διανυκτέρευση και ο ΕΔ να ζητάει και για την διανυκτέρευση 200€

 

Πολλά μπορούν να συμβαίνουν.....

 

Μόνο από την ΕΥΕΔ μπορείς να λάβεις απάντηση....

 

 

Προσωπικά, όπως πριν απαντήσω θετικά για τον ορισμό παίρνω τηλ. τον επιβλέποντα και ρωτάω αν υπάρχει κάποιο θέμα, θα έπαιρνα τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη και θα τον ενημέρωνα για το ποσό που αιτούμαι. Αν συμφωνούσαμε ΟΚ. Αν δεν συμφωνούσαμε θα επικοινωνούσα με την ΕΥΕΔ για να δω πως θα πρέπει να το χειριστώ ώστε να μην θεωρηθεί μη αποδοχή από μέρους μου....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. πλησιάζει η καταληκτική ημερομηνία ελέγχου και ενώ έχει ενημερωθεί μηχανικός και ιδιοκτήτης δεν απαντάνε τώρα στα τηλέφωνα και δεν επιβεβαιώνουν το ραντεβού για τον έλεγχο, τί προβλέπεται?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

σε τηλεφωνική επικοινωνία με την υπηρεσία μου είχαν πει οτι δίνουν άτυπα +14 μέρες παράταση αρκεί να στείλεις και εσύ κάποιο email κάποιο λόγο  καθυστέρησης (πχ. διακοπές Αυγούστου, δυσκολίες κατασκευής)... σε περίπτωση που μου έτυχε και πέρασε και το 14ημερο (δεν ειχαν ξεκινησει καν σε β αρχικο) σε συννενόηση με τον επιβλέποντα πήγα και έδωσα πόρισμα χωρίς παραβάσεις αλλά με σημείωση ΄τοι οι εργασίες δεν έχουν πραγατοποιηθεί, πληρώθηκα κανονικά και ο επιβλεπων θα έπρεπε να ξανακάνει νέα αίτηση για νέο έλεγχο από άλλο μηχανικό. Καλό είναι όταν γίνεται η αίτηση για έλεγχο ο επιβλέπων να τηρεί το χρονοδιάγραμμα του για να μην υπάρχουν έξτρα αμοιβές

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. πλησιάζει η καταληκτική ημερομηνία ελέγχου και ενώ έχει ενημερωθεί μηχανικός και ιδιοκτήτης δεν απαντάνε τώρα στα τηλέφωνα και δεν επιβεβαιώνουν το ραντεβού για τον έλεγχο, τί προβλέπεται?

Συνάδελφε και πάλι θα σου δώσω την ίδια συμβουλή. Επικοινώνησε με την υπηρεσία.....

Link to comment
Share on other sites

. σε περίπτωση που μου έτυχε και πέρασε και το 14ημερο (δεν ειχαν ξεκινησει καν σε β αρχικο) σε συννενόηση με τον επιβλέποντα πήγα και έδωσα πόρισμα χωρίς παραβάσεις αλλά με σημείωση ΄τοι οι εργασίες δεν έχουν πραγατοποιηθεί, πληρώθηκα κανονικά και ο επιβλεπων θα έπρεπε να ξανακάνει νέα αίτηση για νέο έλεγχο από άλλο μηχανικό. Καλό είναι όταν γίνεται η αίτηση για έλεγχο ο επιβλέπων να τηρεί το χρονοδιάγραμμα του για να μην υπάρχουν έξτρα αμοιβές

 

Δεν προβλεπεται κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και πάλι θα σου δώσω την ίδια συμβουλή. Επικοινώνησε με την υπηρεσία.....

Το έχω κάνει ήδη...μου είπαν να περιμένω μέχρι και την τελευταία καταληκτική δηλαδή 1 μέρα ακόμη και μετά να στείλω μνμ...και πόρισμα αρνητικό ....αλλά δεν μου διευκρίνισαν το αποτέλεσμα..θα βάλω "δεν έγινε  αυτοψία¨" ή "έχει παραβάσεις" ?και θα επισυνάψω μια σχετική επιστολή....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.