Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

 

..........
 
Ανεχτήκαμε και μας επιβλήθηκε γραφειοκρατικό πλαίσιο που καθιστά αδύνατη τη σωστή επίβλεψη και μελέτη των κτηριακών έργων και σκοτώνει την ευελιξία κατά την κατασκευή. (?????)
Η έκδοση της έγκρισης/ άδειας δόμησης παρόλο που αποτελεί μια διοικητική πράξη, τοποθετήθηκε πάνω από τα ίδια τα έργα. (?????)
Είναι χαρακτηριστικό πως σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν έργα που κατασκευάζονται πολύ πιο σύντομα από το χρόνο που χρειάστηκε για να εκδοθεί η άδειά τους. (?????)
 
Σε κάθε περίπτωση πάντως οι έλεγχοι δόμησης πρέπει να γίνονται στο πλαίσιο της καλώς εννοούμενης συναδελφικής αλληλεγγύης. (????????????????)
 
Ας μην ξεχνάμε ότι στην οικοδομή κουμάντο κάνει και ο ιδιοκτήτης. Μέχρι να αποπερατωθεί, κουμάντο στο τεχνικό-πολεοδομικό μέρος κάνει ο μηχανικός. Ο ιδιοκτήτης, μόνο στο οικονομικό
Στο τελικό στάδιο κατασκευής τα χρήματα συνήθως έχουν εξαντληθεί και όταν το κτήριο καταστεί κατοικήσιμο υπάρχει πίεση για σύνδεση με τα δίκτυα για να γλιτώσει κανείς ενοίκια κλπ...  (και λοιπόν???)
 
Χαιρετισμούς σε όλους και καλά μπάνια του λαού.

 

Edited by tetris
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που εννοώ εν ολίγοις συνάδελφε είναι πως σε αντίθεση με τις προηγούμενες γενιές μηχανικών που θησαύρισαν βγάζοντας οικοδομικές άδειες με τη σέσουλα πηγαίνοντας σκαριφήματα αντί σχεδίων στις πολεοδομίες (τα οποία δεν τηρούνταν κιόλας), τώρα πλέον για να βγει άδεια κάνουμε σχεδόν διπλωματική εργασία κάθε φορά και κατά την κατασκευή ακροβατούμε μεταξύ σφύρας και άκμονος.

 

Επιπλέον, πιστεύω πως δε μπορούμε να επιβλέψουμε σωστά τα έργα, διότι το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου το ξοδεύουμε σε γραφειοκρατικές διαδικασίες και όχι στο εργοτάξιο.

 

Δε χρειάζεται να με ειρωνεύεσαι με τα ερωτηματικά. Είναι απλά η άποψή μου.

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

πανο,

τα ερωτηματικά δεν ενέχουν ουτε "ειρωνία", ούτε  "απαξίωση"  έναντι των προβληματισμών σου.

 

Αποτελουν "απορία" και δική μου,  για όσα αναφερεις...και τα καταθέτω και εγω.

 

Οσο για τις άδειες, αυτό ειναι το νομικό υπόβαθρο σημερα,  το αλλο ηταν κάποτε και καποιο αλλο θα ειναι στο μέλλον.

Θα πάμε με το παρόν, οσο "δύσκολο"  και αν ειναι...

Συνηθως, όμως, δεν ειναι η "διαδικασία" εκδοσης η -μονη- αιτια της καθυστέρησης.

Ειναι και η διφορούμενη ερμηνεία, την οποια "επιχειρούμε" να προσδώσουμε/εκμαιεύσουμε  σε μια διάταξη....

την οποια ειτε δεν θέλει ειτε δεν κατανοεί ειτε δεν εγκρίνει ο υπάλληλος.

 

Χωρίς αυτο να σημαίνει οτι ο νόμος δεν εχει τις ατέλειές του.

 

Απο εκει και περα, το παρελθόν εχει περάσει "ανεπιστρεπτί".

Και, ειναι καιρός, να μαθουν οι ιδιοκτήτες οτι

 

απόλυτα υπεύθυνος για το εργο ειναι ο  μηχανικός.

 

[και οι μηχανικοί να εμπεδώσουν οτι,

αυτοί φερουν την ακεραία ευθύνη για καθε στραβό -χατήρι- που θα κανουν στον ιδιοκτήτη  κατα την εκτέλεση του  έργου].

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που εννοώ εν ολίγοις ....

Αυτό που αντιλαμβάνομαι συνάδελφε (και δεν πρόκειται να συνεχίσω) είναι ότι διακατέχεσαι από το σύνδρομο του νέου μηχανικού (για όλα φταίνε οι παλιοί που τα κονόμησαν, και δεν άφησαν τίποτε για μας).

Κι επειδή είμαι από τους "παλιούς", αλλά ουδόλως δυσανασχετώ με τον παρόντα τρόπο έκδοσης αδειών

κι επειδή δεν μου αρέσει (ποτέ δεν μου άρεσε) ο τρόπος με τον οποίο εκδίδονταν οι άδειες και το όλο γενικά πλαίσιο

κι επειδή η προσπάθεια που γίνεται τώρα είναι προς τη σωστή κατεύθυνση (μελέτη, επίβλεψη, έλεγχος)

κι επειδή η γραφειοκρατία δεν ξεπερνιέται με λογικές ήσσονος προσπάθειας

 

το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω, είναι να προσπαθείς να έχεις πάντα την (επαγγελματική σου) συνείδηση καθαρή και ήσυχη

και να σου ευχηθώ να είσαι πρώτα υγιής, και κατόπιν όλα τα υπόλοιπα

καλή τύχη στη ζωή σου (με κάθε ειλικρίνεια)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι δίκαιος δεν ήταν όλοι οι παλιοί μηχανικοί ίδιοι. Υπήρξαν και υπάρχουν άψογοι συνάδελφοι, αλλά αποτελούν εξαίρεση.

 

Εσύ συνάδελφε είσαι σίγουρα στους άψογους. Έχω δει τοποθετήσεις σου εδώ.

 

Σε ευχαριστώ για τις ευχές. Μακάρι να είμαστε υγιείς. Για επαγγελματική επιτυχία το βλέπω αδύνατον στις παρούσες συνθήκες.

 

Χαιρετισμούς.

Link to comment
Share on other sites

.....

Προβλεπεται κανονικα, ενσταση στο πορισμα του ΕΔ.

Την ενσταση ποιος την κανει, ο μηχανικος ή ο ιδιοκτητης;

Η ενσταση γινεται ηλεκτρονικα ή στην ΥΔΟΜ με αριθμ.πρωτ.;

Παραβολο (50€ νομιζω) που πληρωνεται;

Link to comment
Share on other sites

και οι δύο -ιδιοκτήτης και μηχανικός-έχετε έννομα συμφέροντα

σε λάθος πόρισμα Ε.Δ

Απευθύνεται μέσω ΥΔΟΜ  προς το ΣΥΠΟΘΑ

(υ.γ Ν 4030/11 άρθ 31)

α. Εξετάζουν τις προσφυγές κατά των πορισμάτων των ελεγκτών δόμησης.

 

Το παράβολο το παίρνεις από τη ΔΟΥ (δεν υπάρχει σε ηλεκτρ μορφή)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

Σε περίπτωση που ιδιοκτήτης δεν συμφωνεί με την επιλογή του ελεγκτή δόμησης υπάρχει δυνατότητα αλλαγής αυτού;Αν ναι ποιά η διαδικασία;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή γίνεται μετά από κλήρωση και δεν είναι δυνατή η αλλαγη αν την εχει αποδεχτεί ο ελεγκτής. Τον γνωρίζει ο ιδιοκτητης; αν όλα έχουν γίνει σωστά δεν έχει να φοβηθεί κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο ελεγκτής  την έχει αποδεχτεί και το πρόβλημα δεν είναι ούτε ότι τον γνωρίζει ούτε ότι φοβάται κάτι,είναι όλα ο.κ.Απλά σε τηλεφωνική επικοινωνία που υπήρξε μεταξύ τους προκειμένου να καθοριστεί ημερομηνία ελέγχου,τέθηκε και το θέμα της συνολικής επιβάρυνσης του ιδιοκτήτη για αμοιβή και έξοδα(από νησί σε νησί) και ο ελεγκτής ζήτησε κατά την γνώμη του ιδιοκτήτη ένα υπερβολικό ποσό που δεν θέλει να το δεχτεί.Κουβέντα στην κουβέντα στράβωσε η κατάσταση και επιθυμεί την αλλαγή του.Εγώ βρίσκομαι ανάμεσα σε δυο πυρά και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω γιατί δεν μου ξανάτυχε.Το ερώτημα μου λοιπόν είναι αν ο νόμος προβλέπει την δυνατότητα αντικατάστασης και με ποιον τρόπο.Ο ιδιοκτήτης αρνείται να τον δεχτεί ο ελεγκτής επιμένει εγώ θα έρθω και ζητώ την βοήθεια σας πως να το χειριστώ!!!Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.