Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

....δεν κοιτας τι γραφει.

Αυτο που μετρας ελεγχεις.

....

 

 

.... Όταν βέβαια το κλιμακόμετρο διαφωνεί με το γραμμένο κρατάμε αυτό που μας βολεύει  :mrgreen:

 

Η πραγματικότητα είναι λίγο διαφορετική.

Κάθε δομικό σχέδιο σε κλίμακα όταν έχει και αναγραφόμενες διαστάσεις τότε υπερισχύει για κάθε δεδομένο που έχει αναγραφόμενη διάσταση η διάσταση που γράφει.

Ακόμα κι αν υπαρχει μεγάλη απόκλιση από την αναλογία σε κλίμακα αν το τσεκάρει κάποιος.

Όπου δεν υπάρχουν αναγραφόμενες διαστάσεις τότε υπερισχύει η μέτρηση που κάνουμε με κλίμακα.

 

Δηλαδή ένας τοίχος γράφει 5μ, τσεκάρεις και στο μέτρημα σου βγάζει 6, είναι υποχρεωμένος να κατασκευάσει τα 5μ. Αν στο ίδιο σχέδιο ένας άλλος τοίχος ή επειδή δεν το χρειαζόταν ή για άλλο (σωστό ή λάθος λόγο) δεν αναγράφει διάσταση πχ 3μ τότε ισχύει η απόσταση που προκύπτει με το κλιμακόμετρο και φυσικά με το δικαίωμα ανοχής που προκύπτει από την κλίμακα σχεδιασμού.

 

Στα διαγράμματα κάλυψης φυσικά κάποιες διαστάσεις (ελεγκτικές) είναι υποχρεωτικές να μπουν. Πχ η δυσμενέστερη απόσταση που ορίζει το Δ…. διότι με αυτό βγάζεις την άδεια. Ενέχει κίνδυνο ακυρότητας να μη έχει τις βασικές αναγκαίες διαστάσεις που έχουν απαιτηθεί για τον έλεγχο της πραγματοποιούμενης δόμησης.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεχνατε οι παλιοτεροι οτι το 99,999% των σχεδιων γινονται πλεον στον Η/Υ.

Οποτε τετοιες ανοχες δεν δικαιολογουνται και μαλλον εγιναν εκ του πονηρου ή απο ασχετους με το autocad μηχανικους.

 

Για να βρεις τετοιες αλχημειες, αρκει να πληκτρολογησεις συντεταγμενες οικοπεδου και κτηριου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Νικ, εχεις να σχολιασεις κατι επι των ποστ μου ή μονο να ποσταρεις για να ποσταρεις?

 

Ο Didonis, αναφερθηκε σε αποκλισεις 1μ (σαρκαστηκα προφανως..)

 

Εγω σου λεω οτι εχω βρει διαφορα σε πλαγια αποσταση 50εκ.

Και σιγουρα εγινε εκ του πονηρου, διοτι ηταν ορθογωνικο το οικοπεδο και αν αθροιζες αποσταση απο δρομο, πλευρα κτηριου και πισω αποσταση, σου εβγαινε μισο μετρο παραπανω.

 

Εξηγησε μου, σε σοβαρη μελετη, πως μπορει να προκυψουν τετοιες αποκλισεις. Δεν μιλησα για 1εκ.

 

 

Αυτος που σου γραφει, κλεινει ολες τις αποτυπωσεις, απο το πιο απλο στο πιο περιπλοκο κτηριο, στο +/- 3εκ (με το επιχρισμα)

 

Παω σε ΕΔ, υφισταμενο κτηριο και προσθηκη καθ'υψος και το υφισταμενο εχανε 30εκ σε πλευρα των 10μ,

Ο μηχανικος μου λεει "εεε ειναι ο σοβας..". Θα το εκανες γαργαρα?

 

Οταν κανω ΕΔ, μετραω και με το κλιμακομετρο.

Εχεις μια ταξη μεγεθους.

Ασε που παντα ζηταω τα πρωτοτυπα σχεδια.

 

ΥΓ. Μαρεσει που το παιζεις εξυπνος και πρωτος εγω ειπα οτι δεν τρεχει τιποτα που δεν εχει πλαγιες αποστασεις, μετρα με το κλιμακομετρο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

....

 

Παω σε ΕΔ, υφισταμενο κτηριο και προσθηκη καθ'υψος και το υφισταμενο εχανε 30εκ σε πλευρα των 10μ,

Ο μηχανικος μου λεει "εεε ειναι ο σοβας..". Θα το εκανες γαργαρα?

 

....

 

Και βέβαια δεν το κάνεις γαργάρα διότι είναι παράβαση και τέλος.

Σε ότι αφορά όμως την προηγούμενη κουβέντα με βάση ποια διάσταση ελέγχεις ας δούμε συνδυασμούς.

 

Την πλευρά των 10μ (που αναφέρεις) το αναγράφει ότι είναι 10μ το έχει σχεδιάσει σε κλίμακα 10.30μ κι εσύ μετράς εφαρμογή και βρίσκεις 10.30μ. Έχασε, έχει υπερβαση 30εκ

 

Την πλευρά των 10μ (που αναφέρεις) το αναγράφει ότι είναι 10.30μ κι εσύ τσεκάρεις με κλιμακόμετρο ή με ότι θες το σχέδιο διαπιστώνεις ότι είναι 10μ σχεδιασμένα. Μέτρηση εφαρμογής 10.30μ. Δεν έχει παράβαση. Υπερισχύει η αναγραφόμενη διάσταση στις εγκρίσεις του.

 

Καποια άλλη πλευρά που για κάποιο λόγο (δίκαιο ή άδικο) δεν αναγράφει διάσταση... ισχύει ότι μετρήσεις με το χαρακάκι σου .... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Την πλευρα την εγραφε 10εκ και σε κλιμακα 1:50, ήταν 20εκ.

Στην πραξη ηταν 10.30μ.

άστον αυτόν.... έχασε μπαμ και κάτω..... 

Link to comment
Share on other sites

Την πλευρά των 10μ (που αναφέρεις) το αναγράφει ότι είναι 10.30μ κι εσύ τσεκάρεις με κλιμακόμετρο ή με ότι θες το σχέδιο διαπιστώνεις ότι είναι 10μ σχεδιασμένα. Μέτρηση εφαρμογής 10.30μ. Δεν έχει παράβαση. Υπερισχύει η αναγραφόμενη διάσταση στις εγκρίσεις του.

 

 

Δεν δικαιολογειται ουτε αυτο.

Κατηγορηστε με οσο θελετε.

Ειναι τσαπατσουλια, προχειροτητα και αντιεπαγγελματισμος..

Link to comment
Share on other sites

...

Κατηγορηστε με οσο θελετε.

Ειναι τσαπατσουλια, προχειροτητα και αντιεπαγγελματισμος..

ότι θές είναι φίλε και ναι συμφωνώ .... (έχω δει και χειρότερα)

 

Αλλά αν εσύ ως έλεγχος με κόψεις επειδή είμαι τσαπατσούλης πρόχειρος αντιεπαγγελματίας (λέμε τώρα) εγώ θα σε τρέξω σε δικαστήρια που δεν μου επέτρεψες να εφαρμόσω δεσμευτική αναγραφόμενη διάσταση... και θα ζητώ με ιδιοκτήτη μαζί τα άπαντα που θα μπορεί να βρει ένας καλός δικηγόρος....

και πίστεψε με για οικοδομή κάποιος μπορεί να ζητάει απο άμεσες ζημιές μέχρι ζημίες που θα είχε και η πιο τρελή φαντασία....

και 90% θα χάσεις....

 

Τα γραπτά μένουν, αυτά ελέγχεις και όχι το επιστημονικό του επίπεδο.... 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.