Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού ο τοπογράφος δεν ήξερε συντεταγμένες ούτε αποστάσεις από όρια κλπ πως βρήκε την θέση του κτιρίου!!! Στο τοπογραφικό της άδειας υπάρχουν οι συντεταγμένες του γηπέδου και του ΟΤ, οπότε ο τοπογράφος τις χρησιμοποίησε για να βρει τις συντεταγμένες κορυφών του κτιρίου. με γεωαναφορά μου είπε) 

Μέτρησε επάνω στο σχέδιο? Βασιστήκαμε αναγκαστικά και στη μέτρηση με κλιμακόμετρο.

Δεν νομίζω να υπάρχουν μαγικά... 

Αν δεν υπάρχουν διαστάσεις επάνω σε σχέδιο, τι έλεγξες?? Διαστάσεις κτιρίου υπάρχουν, αποστάσεις από τα όρια δεν αναγράφονται. Εδώ γεννάται και το ερώτημα πώς δόθηκε άδεια δόμησης..

 

 

Μέτρησε επάνω στα σχέδια δηλαδή.. Άρα δεν έκανε κόλπα.

Εκτός αν κόλπα εννοεί ο συνάδελφος την εύρεση των συντεταγμένων των κορυφών του κτιρίου. Γεωαναφορά μου είπε ότι έκανε, για εμένα αυτά ακούγονται μαγικά  :smile:

 

 

υγ. Φαντάζομαι και ο επιβλέπων έπραξε με τον ίδιο τρόπο. Μετρήσεις επί σχεδίω!!!! Πάντως υπήρχε τοπογράφος με όργανο και έλεγχε συνεχώς.

 

 

Παρεμπιπτόντως θέλω να ρωτήσω τη συνάδελφο, το κόστος ανάθεσης ελέγχου για τοπογράφο μηχανικό, ο οποίος πρακτικά από ότι αντιλαμβάνομαι δούλεψε σε τοπικό σύστημα για να ελέγξει περίγραμμα και αποστάσεις, ήταν χαμηλότερο από την αμοιβή ελέγχου; Ο τοπογράφος που με βοήθησε είναι μόνιμος συνεργάτης μου και καλός φίλος, οπότε δέχθηκε μόνο μια συμβολική αμοιβή για τα έξοδα μετακίνησης. Αν δεν είχα αυτή την επιλογή, δεν ξέρω τι θα έκανα. Εσείς τι θα κάνατε, θα δηλώνατε αδυναμία ελέγχου και ενημέρωση ΑΔ για πλήρη αναγραφή των στοιχείων; (δεν ξέρω αν ο ΕΔ έχει αυτή τη δυνατότητα...)

Edited by desptsouk
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρ' ότι δεν είμαι ε.δ., στο τελευταίο ζήτημα θα έκανα ακριβώς αυτό

Θα δήλωνα αδυναμία ελέγχου, λόγω ελλιπών στοιχείων της μελέτης

Κι ας έτρεχαν μετά μελετητής κι ελεγκτής ΥΔΟΜ ...

 

εδιτ

και όχι από πνεύμα εκδίκησης. αλλά γιατί ο β' ελεγκτής θα έβρισκε την πατάτα, και θα ήμουν εκτεθιμένος 

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν πας να δώσεις μια βεβαίωση ή ένα ΠΕΑ σε οικοδομή του '60 που άντε να έχει μια-δυο διαστάσεις στη κάτοψη δηλώνεις αδυναμία και αφήνεις τη δουλειά;  :smile:

 

Να είμαστε και λίγο λογικοί, αν βγαίνει έστω με το κλιμακόμετρο η δουλειά που είναι η πατάτα; 

Link to comment
Share on other sites

σοβαρολογεις συναδελφε συγκρινεις σχεδιο του 1960 με σχεδιο του 2017; εμενα μου τα επρηξαν στην ΥΔΟΜ που δεν εβαλα μια διασταση σε μαντροτοιχο και βλεπω αλλους συναδελφους τους περνανε ΔΔ με σοβαρες ελλειψεις...αλλωστε για το ΔΔ υπαρχει και αναλυτικο υποδειγμα, καποιος εσκεμμενα 'η οχι δεν εκανε σωστα τη δουλεια του

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δουλειά του Ε.Δ. να κρίνει τη δουλειά του κάθε συναδέλφου.   

 

Δεν συγκρίνω σχέδια του 1960 και του 2017 συγκρίνω συμπεριφορά - στη πρώτη περίπτωση αν δε κάνω τη δουλειά (δηλαδή να τοποθετήσω το κλιμακόμετρο στο χαρτί) δεν θα πληρωθώ και θα χάσω και τον πελάτη και άλλους 5-10 εφ' όρου ζωής.  Στη δεύτερη περίπτωση θα πληρωθώ και θα το παίξω και μέγας μηχανικάρας...  

 

Συνεπώς ή είσαι μάγκας γενικά και απορρίπτεις δουλειές (και το κλείνεις το μαγαζάκι) ή εφαρμόζεις τα ίδια μέτρα και τα ίδια σταθμά σε όλες τις δουλειές.. 

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

ενταξει μπερδευεις τον ελεγχο με το ελευθερο επαγγελμα, δεν ειναι θεμα συμπεριφορας, ειναι θεμα ευθυνης. Το να εισαι σωστος στη δουλεια σου δε σε κανει μηχανικαρα, ο καθενας κρινεται για την ποιοτητα της δουλειας του.

Link to comment
Share on other sites

Παρ' ότι δεν είμαι ε.δ., στο τελευταίο ζήτημα θα έκανα ακριβώς αυτό

Θα δήλωνα αδυναμία ελέγχου, λόγω ελλιπών στοιχείων της μελέτης

Κι ας έτρεχαν μετά μελετητής κι ελεγκτής ΥΔΟΜ ...

 

εδιτ

και όχι από πνεύμα εκδίκησης. αλλά γιατί ο β' ελεγκτής θα έβρισκε την πατάτα, και θα ήμουν εκτεθιμένος Μα για ποιο λόγο να είμαι εκτεθειμένος; Επειδή έκανα τον έλεγχο με ό,τι είχα στα χέρια μου χρησιμοποιώντας όλα τα θεμιτά μέσα; Το πιο εύκολο ήταν να δηλώσω αδυναμία, ούτως ή άλλως θα πληρωνόμουν. Κι εγώ συμφωνώ ότι υπάρχουν ΔΔ με σοβαρές ελλείψεις που όμως τα περνάνε από τις ΥΔΟΜ (δε μου έχει τύχει ποτέ!) αλλά η δουλειά του ΕΔ δεν είναι να ελέγχει τις υποβληθείσες μελέτες παρά μόνο την εφαρμογή τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν πας να δώσεις μια βεβαίωση ή ένα ΠΕΑ σε οικοδομή του '60 που άντε να έχει μια-δυο διαστάσεις στη κάτοψη δηλώνεις αδυναμία και αφήνεις τη δουλειά;  :smile:

 

Να είμαστε και λίγο λογικοί, αν βγαίνει έστω με το κλιμακόμετρο η δουλειά που είναι η πατάτα; 

Μπερδεύεις άσχετα πράγματα, όπως είπε και ο killertomato

Δεν πρόκειται για κρίση της δουλειάς του καθενός, καιι δεν είναι κακό η επισήμανση φαινομένων απόκλισης από τη νόμιμη οδό. 

Με τα πρότυπα διαγράμματα επιχειρείται να μπει μια τάξη στο μπάχαλο που προϋπήρχε. Και οι ε.δ. αυτά πρέπει να τηρούν.

Για να "εθιστούμε" στη νομιμότητα μία οδός υπάρχει. Η ευλαβική τήρηση, από όλους τους εμπλεκόμενους, της ισχύουσας νομοθεσίας.

Αλλιώς, θα έχουμε πολλές "γενιές αυθαιρέτων" στο μέλλον. Και αποκλειστικοί υπεύθυνοι θα είμαστε εμείς οι μηχανικοί.

Η ισχύουσα νομοθεσία μας δίνει ισχυρά όπλα ώστε να μην υποκύπτουμε στις "παραγγελιές" του πελάτη. 

Από εμάς λοιπόν (τους ε.ε.) εξαρτάται η επαγγελματική μας αξιοπρέπεια και καταξίωση. 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Τώρα συνάδελφοι νομίζω ότι το παρακάνετε.

 

Σε ένα ΔΔ 1:100 με το κλιμακόμετρο βρίσκεις με αρκετή ακρίβεια τη θέση του κτιρίου. Εχει σημασία  αν θα είναι 6,85 ή 6,90 από το όριο ?
Αυτή είναι η "νέα γενιά αυθαιρέτου " ??!!

 

Μην τρελαθούμε δηλαδή !  Κοντεύουμε να γίνουμε χειρότεροι από αυτά που κοροιδεύαμε .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.