Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...... Εχει σημασία  αν θα είναι 6,85 ή 6,90 από το όριο ? Αν είσαι οριακά, ναι. Κι αφού η ελάχιστη ανάγνωση είναι 1 mm, η απόκλιση είναι >=10 εκ

....

εδιτ

κι επειδή η ανοχή σε μια μικρή απόκλιση σήμερα μπορεί να λειτουργήσει χαοτικά αύριο, καλό είναι να μην απαξιώνουμε τη νομοθεσία έστω και στο ελάχιστο

γιατί, κάπως έτσι φτάσαμε στο μπάχαλο που προανέφερα

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι "οριακά" σημαίνει ότι γνωρίζεις και το "όριο".

 

Αρα ξέρεις ακριβώς πόσο πρέπει να μετρήσεις στον έλεγχο και δεν χρειάζεσαι μέτρηση επί σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

με αυτη τη λογικη ας μη βαζουμε διαστασεις στα σχεδια ή ας τις βαζουμε μεσα στα ορια της αποκλισης , αμα πεσουμε και σε κανα περιεργο ελεγκτη δομησης πεταμε και μια ενημερωση...βλεπω το παρτυ συνεχιζεται εν ετει 2017. Ειναι δηλαδη τοσο δυσκολο να εισαι ακριβης στη σχεδιαση ενος κτηριου; Θεωρω το να ξεχνας διασταση Δ,δ σε σχεδιο ειναι ενδεικτικο της μπακαλιστικης δουλειας ενος μηχανικου..δεν εχει να κανει με τις αποκλισεις, εχει να κανει με την ποιοτητα της δουλειας που παρουσιαζεις στην ΥΔΟΜ και στον πελατη σου..Αλλα να μου πεις δεν βαριεσαι ποιος ασχολειται με αυτα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν πρέπει να τα βάζουμε. Κάθε άλλο.

Αλλά αν από μια αβλεψία της στιγμής αυτό δεν γίνει ε δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου.

Και ο ελεγκτής μπορεί μια χαρά να ελέγξει . Αυτό είπα.

 

Πέρα από αυτό  θεωρώ άνευ πραγματικής σημασίας το αν κτίριο το οποίο πληροί το Δ είναι πχ στο 8,90 ή στο 9.
Σε  μεγάλα γήπεδα δε , το πράγμα καταντά αστείο.

 

Τώρα τα περί νεάς γενιάς αυθαιρέτων , πάρτι κλπ τα θεωρώ υπερβολές.
 

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω που είμαι κακος, να ρωτησω και κατι αλλο.

 

Οταν στο ΔΔ, υπαρχουν διαστασεις, ελεγξε κανεις οτι δεν εχει γινει "text overide" των διαστασεων και ειναι οι πραγματικες?

Πως θα το ελεγξει ε?

Κοιτα να δεις που θελει κλιμακομετρο...

 

Αλλα ξεχασα, αυτα δεν γινονται....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει γίνει επεξεργασία στις διαστάσεις, εσύ κοιτάς αυτό που γράφει και όχι το κλιμακόμετρο. Εκτός και αν πρόκειται για τεράστιες διαφορές που κάνουν μπαμ. Γενικά αυτά που γράφονται εδώ πέρα είναι εκτός πραγματικότητας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον nik ,αυτό που γράφει ελέγχουμε, αλίμονο αν ο ελεγκτής της πολεοδομίας έμπαινε στη διαδικασία να ελέγχει μια μια τις διαστάσεις με κλιμακόμετρο. Όταν βέβαια το κλιμακόμετρο διαφωνεί με το γραμμένο κρατάμε αυτό που μας βολεύει  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον nik ,αυτό που γράφει ελέγχουμε, αλίμονο αν ο ελεγκτής της πολεοδομίας έμπαινε στη διαδικασία να ελέγχει μια μια τις διαστάσεις με κλιμακόμετρο

 

 

 

Ο Ελεγκτης της ΥΔΟΜ, τι σχεση εχει?

Και ασφαλως θα πιασει το κλιμακομετρο.

 

Εχω περιπτωση που η διασταση ειχε πειραχθει 50εκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.