Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

...........

Όπου δεν υπάρχουν αναγραφόμενες διαστάσεις τότε υπερισχύει η μέτρηση που κάνουμε με κλίμακα.

...........

Για τις (πολύ)παλιές άδειες μπορεί να ισχύει

Για τις νέες, και ειδικά αυτές με cad-και πιο ειδικά γι αυτές που εκδίδονται με την τρέχουσα νομοθεσία, από πού τεκμηριώνεται (βάσει νομοθεσίας) αυτό? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το τι είναι και πως (είναι δε πολλά τα πως) το δείχνει μια κάτοψη πχ ή μια τομή κλπ κλπ….

Και με όσα CAD θες ποτέ δεν βάζουμε σε ένα σχέδιο όλες μα όλες τις διαστάσεις… το σχέδιο θα ήταν μαύρο από διαστάσεις ακόμα και για το πάχος της πόρτας πχ..

Ο μελετητής βάζει τις διαστάσεις που κρίνει αναγκαίες για το συγκεκριμένο σχέδιο.

(ειλικρινά είναι ατέρμονη η κουβέντα έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Ο μελετητής βάζει τις διαστάσεις που κρίνει αναγκαίες για το συγκεκριμένο σχέδιο.

 

 

Προφανως, αλλα αυτο δε σημαινει οτι οι διαστασεις που βαζουμε δεν ειναι απαραιτητο να συμβαδιζουν με τα αντιστοιχα μηκη.

Ας τυπωνουμε fit to paper τοτε και οχι βγει.

Link to comment
Share on other sites

Για τις (πολύ)παλιές άδειες μπορεί να ισχύει

Για τις νέες, και ειδικά αυτές με cad-και πιο ειδικά γι αυτές που εκδίδονται με την τρέχουσα νομοθεσία, από πού τεκμηριώνεται (βάσει νομοθεσίας) αυτό? 

 

Από που τεκμηριώνεται ( βάσει νομοθεσίας) ότι απαγορεύεται ?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι ειμαστε στο 2017.

Αν ακομα επιμενετε οτι μπορουν να υπαρχουν αποκλισεις μεταξυ διαστασεων και μετρουμενων μηκων, τι να πω.

Δεν αναφερομαι σε 1-2εκ που μπορει να ειναι και θεμα παραγωνιων, snaps κτλ.

 

Ποιος ο λογος να υπαρχουν τετοιες αποκλισεις και που μπορει να οφειλονται?

 

 

ΥΓ. Μου θυμιζετε τωρα εναν συναδελφο που δουλευε στο γραφειο μου. Τον εστειλα για αποτυπωση. Κανει και τις κατοψεις. Το κτηριο το ηξερα, ειναι ιδιοκτησια μας. Βλεπω μια κολωνα 60εκ. Ολες οι κολωνες ειναι γωνιακες με παχος 30εκ. Του λεω "ρε συ τι κολωνα ειναι αυτη, αποκλειεται να ειναι 60εκ". Η απαντηση του "την εκανα 60εκ, γιατι δεν μου εκλεινε η διασταση με τον απεναντι τοιχο..."

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry, σε πολυκατοικία οι κολώνες ανά όροφο δεν είναι στην ίδια θέση στο cad σχέδιο αφού δεν έχει χρησιμοποιηθεί το snap, μου έχει τύχει μέχρι και 5εκ μετακινημένες . 

Παίρνεις cad αρχείο για να κάνεις την στατική μελέτη και βλέπεις διάσταση 10,00m ενώ την μετράς και είναι 10,50m... 

Τι ψάχνεις τώρα? 

 

Όμως όταν κάνεις έλεγχο, ελέγχεις ότι διάσταση γράφει στο σχέδιο και όχι ότι μετράς. Μετράς μόνο όπου δεν έχει διαστάσεις. 

Αλλά, τι κάνουμε στο παρακάτω?

Έχουμε σχέδιο που έχει γραμμένη διάσταση σε πλευρά κτιρίου κάθετη στο σύνορο ίση με 10,50m και δεν έχει διάσταση κτιρίου με το σύνορο.

Μετράς στο σχέδιο και η απόσταση από το σύνορο είναι 5,00m αλλά στην πράξη είναι 4,50m διότι το σχέδιο έγινε με μήκος κτιρίου 10,00m

Τι κάνεις????

Link to comment
Share on other sites

terry, σε πολυκατοικία οι κολώνες ανά όροφο δεν είναι στην ίδια θέση στο cad σχέδιο αφού δεν έχει χρησιμοποιηθεί το snap, μου έχει τύχει μέχρι και 5εκ μετακινημένες . 

Παίρνεις cad αρχείο για να κάνεις την στατική μελέτη και βλέπεις διάσταση 10,00m ενώ την μετράς και είναι 10,50m... 

Τι ψάχνεις τώρα?

 

 

Τι ψαχνω εγω, τι ψαχνει ο ΕΔ, τι ψαχνει αυτος που τακτοποιει.

Αν δεν μπορουμε σε καινουριες κατασκευες να εφαρμοσουμε ακριβως τις διαστασεις, τι να κανω εγω.

 

 

 

Έχουμε σχέδιο που έχει γραμμένη διάσταση σε πλευρά κτιρίου κάθετη στο σύνορο ίση με 10,50m και δεν έχει διάσταση κτιρίου με το σύνορο.

Μετράς στο σχέδιο και η απόσταση από το σύνορο είναι 5,00m αλλά στην πράξη είναι 4,50m διότι το σχέδιο έγινε με μήκος κτιρίου 10,00m

Τι κάνεις????

 

 

 

Αυτο επρεπε να το εχει λυσει ο Μελετητης.

Αυτο λεω τοση ωρα.

Στα 50εκ που λες, καποιος εκανε μπαλαμουτι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

.... ποτέ δεν βάζουμε σε ένα σχέδιο όλες μα όλες τις διαστάσεις… το σχέδιο θα ήταν μαύρο από διαστάσεις ακόμα και για το πάχος της πόρτας πχ..

Ο μελετητής βάζει τις διαστάσεις που κρίνει αναγκαίες για το συγκεκριμένο σχέδιο.

(ειλικρινά είναι ατέρμονη η κουβέντα έτσι)

Αναφέρομαι στο περίγραμμα και τη θέση του εντός του γεωτεμαχίου (διάγραμμα δόμησης)

Το πόσες (εξωτερικές) διαστάσεις θα μπουν, εξαρτάται από την πολυπλοκότητά του, ώστε να είναι δυνατός ο υπολογισμός του εμβαδού κλπ.

Βάζουμε τόσες διαστάσεις, όσες απαιτούνται για ολοκληρωμένο έλεγχο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βάζω τόσες διαστάσεις ώστε να εμβαδομετρηθεί και να μπορεί να κατασκευαστεί και χωρίς να είμαι εγώ εκεί....

Edited by Faethon11
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.