Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Λες ο σιδεράς να έφτιαξε τσέρκια όσο ήταν οι κολώνες? Εγώ θα πήγαινα σε γιατρό να δει τα δικά μου μάτια μπας και δεν βλέπω καλά ή μπας και κοιτάζω άλλη στάθμη ξυλοτυπου….

Αλλού κλέβουν… (ψάξε κρυμμένα πεταμένα S στα πέριξ)

 

Φυσικά όλα μπορούν να συμβούν στην τελικά … μα όλα …

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έτσι ακριβώς είναι. έχω πάει σε 3 ελέγχους και είδα το ίδιο...αλλά και στο εργτάξιο ως επιβλέπων επίσης...κολωνοσίδερα να εξέχουν από την επιφάνεια του ραντιέ...

τον ξυλότυπο είχα στα χέρια μου και τη λεπτομέρεια την είδα...αλλά δεν την βλέπουν όλα τα μαστόρια...είδαν 0,7 διάσταση κολώνας και ερμηνεύουν ότι το τσέρκι είναι 0,7 και η οποια επικάλυψη είναι δεδομέο ότι υπάρχει επιπλέον....τί να πω...

 

Τελικά πως μπαλώθηκε αυτή η περίπτωση, έκανες τον έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, σε μια προσθήκη κατ' επέκταση ενός μεταλλικού στεγάστρου με επιφάνεια 21 τ.μ. για την τοποθέτηση φωτοβολταικών ποια θα είναι η διαδικασία του ελέγχου από ελεγκτή δόμησης? Για 8-10 υποστυλώματα με αστεία θεμελίωση και γενικά σαν συνολική κατασκευή θα πρέπει να έρθει 2 φορές ελεγκτής? Αν ναι σε πιο στάδιο κάθε φορά? Κατασκευαστικά εμένα αυτό δεν θα μου πάρει πάνω από 2 μέρες και γενικά μου φαίνεται πολύ γελοία αυτή η κατάσταση με τον γελ...ιο σηφουνάκη και τους κωλ...νομους του. Όταν θα έχω πάρει στα χέρια μου έγκριση δόμησης και όχι έγκριση άδειας άρα δεν θα έχω καταθέσει τις μελέτες τότε εκτός από το διάγραμμα δόμησης τι άλλο έλεγχο μπορεί να ελέγξει ο ελεγκτής? Εδώ στην περιοχή μου κανείς δεν ξέρει γιατί κανείς ιδιοκτήτης δεν έχει ξεκινήσει να κατασκευάζει με το νέο σύστημα έκδοσης αδειών.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπλέξαμε και να δούμε πως θα ξεμπλέξουμε. 'Οσο για τους ελέγχους αυτοί περιγράφονται στο ΦΕΚ-465 Β.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι πελάτες ρωτάνε πράγματα και δεν υπάρχουν λογικές απαντήσεις με αποτέλεσμα να αισθανόμαστε άβολα. Για ερώτημα σε πολεοδομία δεν το συζητώ, παραπομπή στις καλένδες. Το τελευταίο πράγμα που κάνουμε είναι να ασχολούμαστε με τις κάθε αυτές μελέτες, αυτά τα πράγματα δηλαδή τα οποία σπουδάσαμε και ξενυχτήσαμε άπειρες νύχτες με άγχη και στενοχώριες για να μπορέσουμε να αφομοιώσουμε και να εφαρμόσουμε. Τώρα έρχεται ο κάθε τυχάρπαστος υπουργός - νομοθέτης δημιουργεί ένα νόμο με άπειρες ασάφειες και θα πρέπει να εφαρμόσουμε όλα αυτά τα οποία προς το παρόν δεν μπορούν να εφαρμοστούν σε αυτή την χώρα στην παρούσα φάση και έχεις να αντιμετωπίσεις τον έλεγχο της πολεοδομίας όπου ο κάθε ένας εφαρμόζει και ερμηνεύει κατά το δοκούν. Γενικά είμαι πολύ απογοητευμένος αλλά δεν θα το αφήσω να με πάρει από κάτω, τουλάχιστον έχω ακόμα δουλειά και αρκετή μάλιστα και όσο θα σκέφτομαι ότι υπάρχουν συνάδελφοι που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα λέω ότι εγώ είμαι από τους προνομιούχους. Συγγνώμη για το προσωπικό ίσως μεμψίμοιρο ύφος αλλά με πήρε το παράπονο για όλα αυτά τα οποία έχουμε να αντιμετωπίσουμε.

Edited by ntemhs
Link to comment
Share on other sites

Μα τι να έρθει να κάνει ο ελεγκτής δόμησης πριν πάρεις την άδεια δόμησης.

Πρώτα την παίρνεις, μετά ξεκινάς εκσκαφή, καλούπωμα, σιδέρωμα, μετά τον καλείς, βλέπει, θεωρεί και μετά προχωράς σε σκυροδέτηση και ανωδομή και μόλις τελειώσεις το κτίτριο τον ξανακαλείς....

Link to comment
Share on other sites

Μα Faethon ποιο το νόημα της έγκρισης δόμησης τότε?

 

Αρθρ 1, Ν-4030, ορισμοί,

 

α) έγκριση δόμησης: η πιστοποίηση του δικαιώματος δόμησης σύμφωνα με τους όρους δόμησης, που επιτρέπει την έκδοση της άδειας δόμησης,

β) άδεια δόμησης: η άδεια που επιτρέπει την εκτέλεση των οικοδομικών εργασιών που περιγράφονται σε αυτήν και στις μελέτες που τη συνοδεύουν, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, απλά εγώ σε δική μου οικοδομική άδεια στην πολεοδομία Τρίπολης με διαβεβαίωσαν ότι είχα δυνατότητα έναρξης εργασιών μόνο με την έγκριση δόμησης και είχα μείνει με αυτήν την εντύπωση, δυστυχώς οι υπάληλλοι μου μετέδωσαν την ασχετοσύνη τους και 'γω το κατάπια αμάσητο.

Link to comment
Share on other sites

Μην το παίρνεις και κατάκαρδα απλά να αποφεύγεις να πηγαίνεις το πρωί στην πολεοδομία, γιατί από τότε που τους κόψανε το επίδομα της έγκαιρης προσέλευσης αργάνε να ξυπνήσουν. :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.