Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Χαιρεται.

 

Εχω μια ερώτηση ως ιδιώτης μηχανικός μελετητής.

Έχω αναλάβει την αποπεράτωση κτιρίου που βρίσκεται στο στάδιο του Φ.Ο. με οικοδομική άδεια που εκδόθηκε για χαμηλό κτίριο. Η Ο.Α. είναι του 2002, ο Φ.Ο. ολοκληρώθηκε το 2009. Δυστυχώς δεν τηρήθηκε το ύψος των 8.5μ για το χαμηλό κτίριο και με την διαμόρφωση εδάφους (στο ισόγειο υπάρχει πυλωτή) το ύψος μπορεί να “πέσει” στο 8.64μ.

Πιστεύετε ότι μπορώ να δείξω στα σχεδια μου το ύψος του κτιρίου στα 8.50μ και να μπορω να καλυφθώ στον έλεγχο με την απόκλιση του 2%;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς με την φράση "με την διαμόρφωση εδάφους (στο ισόγειο υπάρχει πυλωτή) το ύψος μπορεί να “πέσει” στο 8.64μ" ? Αν εννοείς ότι θα μπαζώσεις τον π.χώρο ώστε να μειώσεις το μετρούμενο ύψος (να αλλάξεις την αφετηρία μέτρησης), τότε στην ουσία κάνεις άλλη μία αυθαιρεσία. Αν το ύψος είναι 8.64 μετρημένο από την αφετηρία μέτρησης που προέβλεπε η ο.α. τότε νομίζω ότι δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή το ύψος του σκελετού από το δάπεδο της πυλωτής είναι στα 9.40μ. Εξετάζω την περίπτωση να βγει νέα άδεια αποπεράτωσης (με ΝΟΚ), όπου θα ανυψώσω το δάπεδο αυτό τόσο ώστε να μείνει καθαρό ύψος 2,65μ στο ισόγειο και μετά να διαμορφώσω το έδαφος μισό μέτρο υψηλότερα (τόσο επιτρέπεται). Μετά απ όλα αυτά το ύψος του κτιρίου μετρούμενο από το Δ.Ε θα είναι 8.64μ.

Edited by agelos100
Link to comment
Share on other sites

1. Για να κάνεις οποιαδήποτε εργασία, θα πρέπει να αναθεωρήσεις την άδεια (ως προς επιβλέποντα και χρόνο ισχύος)

2. Πριν την αναθεώρηση θα πρέπει να τακτοποιήσεις τις υπερβάσεις

3. Η αντιπαραβολή στοιχείων άδειας και πραγματικότητας θα σε καθοδηγήσει για το πώς θα κινηθείς 

4. Πέραν των αρχιτεκτονικών, υπάρχει και το θέμα του αντισεισμικού ελέγχου (αλλαγή ύψους υποστυλωμάτων). Που, κατά την άποψή μου, θα πρέπει να ελέγξεις πρώτα 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα.

Έχεις δίκιο για όλα αυτά που αναφέρεις κ έχουν ήδη ληφθεί υπόψιν.

Το μόνο θέμα που παραμένει σε εκκρεμότητα είναι η διαφορά στο ύψος του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού, όταν ξεπεράσεις όλα τα εμπόδια, προχωρήσεις σε έκδοση άδειας, θα πρέπει τα πολεοδομικά μεγέθη (άρα και το ύψος) να είναι τα νόμιμα

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα.

Μάλλον δεν εχω γίνει σαφής.

Για την έκδοση της νέας άδειας οικοδομής, προκύπτουν οι έλεγχοι όλων των  πολεοδομικών μεγεθών, εκτός του ύψους το οποίο είναι 8,64μ αντί 8,50μ.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να εμφανίσω στα σχέδια μου ύψος 8,50μ και όταν στην πράξη μετρηθούν τα 8,64μ να θεωρηθούν ως αποδεκτή απόκλιση του 2%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχει καταλάβει κάποιος την διαφορά στα 2 φύλλα ελέγχου της ΚΥΑ του 2014 για τον τελικό έλεγχο κατηγορίας Β?

Επίσης στις κατηγορίες προς έλεγχο υπάρχει ο έλεγχος των ημιυπάιθριων των εξωστών του περιγράμματος κλπ ωστόσο δεν υπάρχει κατηγορία για έλεγχο εμβαδού κλιμακοστασίων/αιθρίων/όψεων κλπ.

Κάνετε ελέγχους πέρα από αυτά που αναγράφονται στα φύλλα πορίσματος του παραρτήματος (εσωτερικες διαρρυθμισεις πχ) ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα.

Μάλλον δεν εχω γίνει σαφής.

..........

όχι, διότι υπερβάσεις/ανοχές (πέραν των επιτρεπόμενων) σε έκδοση α.δ. δεν νοούντα

συνεννοήσου με την αρμόδια Υ.ΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση της νέας άδειας οικοδομής, προκύπτουν οι έλεγχοι όλων των  πολεοδομικών μεγεθών, εκτός του ύψους το οποίο είναι 8,64μ αντί 8,50μ.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να εμφανίσω στα σχέδια μου ύψος 8,50μ και όταν στην πράξη μετρηθούν τα 8,64μ να θεωρηθούν ως αποδεκτή απόκλιση του 2%.

Όχι γιατί υπάρχει για το κτήριο το μέγιστο αποδεικτό όριο των 10εκ. το οποίο και υπερβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.